Reklama

Oto najlepsze auta 2011!

Rozpoczyna się właśnie odliczanie przed finałem konkursu na "Światowy Samochód Roku 2011".

Jury - w skład którego wchodzi 66 dziennikarzy motoryzacyjnych z całego świata - przedstawiło właśnie dziesiątkę finalistów w kategoriach "World Car of the Year" i "World Performance Car of the Year". Jakie auta rywalizować będą o te zaszczytne trofea?

Duże szanse na sukces mają producenci z Niemiec. Audi i BMW mają aż po dwóch pretendentów do tegorocznego tytułu. W dziesiątce najlepszych "cywilnych" samochodów znalazły się modele A1 i A8 z Ingolstadt oraz seria 5 i X3 z Bawarii. Obok nich, do "top ten" przeszły jeszcze: jaguar XJ, jeep grand cherokee, mercedes CLS, nissan leaf, porsche cayenne oraz volvo S/V60.

Reklama

Producenci zza Odry zdominowali również pierwszą dziesiątkę samochodów sportowych. Znalazły się w niej aż po dwa mercedesy (modele S63 / CL 63 AMG i SLS AMG) i porsche (911 GT2RS i 911 turbo). W szranki staną z nimi jeszcze: aston martin rapide, audi RS5 coupe, cadillac CTS-V coupe, ferrari 458 italia, lamborghini gallardo superleggera oraz... najspokojniejsze w stawce renault megane III sport renault.

Dziennikarze oceniać będą wymienione auta przez pryzmat ogólnej prezencji, bezpieczeństwa, osiągów, wywoływanych przez nie emocji czy... wpływu na środowisko.

Zwycięzców - jak co roku - poznamy w kwietniu. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 21 kwietnia, nagrody wręczone zostaną przedstawicielom producentów na New York International Auto Show.

Warto przypomnieć, że w ostatnich dwóch latach, konkurs zdominowały samochody z Niemiec. W zeszłym roku główną nagrodę uzyskał volkswagen polo, za najlepsze sportowe auto uznano audi R8 V10. W 2009 roku tytuł "Światowego Samochodu Roku" otrzymał volkswagen golf, najlepszym autem sportowym uznano wówczas nissana GT-R.

Wraz z konkursem na "Światowy Samochód Roku" rozgrywany jest również konkurs na najładniej zaprojektowane auto. W tym roku do ścisłego finału "World Car Design" zakwalifikowały się: alfa romeo giulietta, aston martin rapide, audi A7, citroen DS3, ferrari 45, honda CR-Z, kia sportage oraz nissan juke.

Na kwietniowym New York International Auto Show w Nowym Jorku poznamy też zwycięzcę konkursu "Green Car of the Year". W tym roku, w gronie ścisłych finalistów znalazły się: BMW 320d efficient dynamics edition, chevrolet volt, hyundai sonata hybrid, mercedes klasy B F-Cell, nissan leaf oraz smart electric drive.

Od redakcji: We wszystkich konkursach motoryzacyjnych na świecie daje się ostatnio obserwować skłonność do ulegania propagandzie raczej niż miłości do techniki i mechaniki oraz stylistyki. Mam jednak nadzieję, że jurorzy WCYA (World Car of the Year Award) będą myśleć wyłącznie kategoriami motoryzacyjnymi, i że zaszczytny tytuł najlepszego samochodu na świecie w roku 2011 przypadnie prawdziwie imponującej konstrukcji - a nie ideologii.

A stawka - trzeba przyznać - jest znakomita. Obejmuje iście epickie pojazdy (jak mercedes SLS, audi A8 czy jaguar XJ i BMW 5), ale też takie, na które rzeczywiście świat fanów motoryzacji czekał z zapartym tchem (jak jeep grand cherokee czy volvo S/V60). Jest w czym wybierać!

Jeśli chodzi o pozostałe konkursy, rywalizacja jest chyba jeszcze bardziej zażarta, a jurorzy będą mieli twardy orzech do zgryzienia.

Wśród aut kandydujących do tytułu Światowego Sportowego Samochodu Roku, w półfinale wylądowały pojazdy, z których każdy - bez najmniejszej przesady - zasługuje na taki rodzaj uznania.

Kandydaci do tytułu Światowego Designu Samochodowego Roku są absolutnie wyjątkowi pod każdym względem i budzą ogromne emocje swym wyglądem.

Bardzo ciekawie jest w stawce kandydatów do tytułu Światowego Zielonego Samochodu Roku - mamy tu aż trzy auta elektryczne, jedno hybrydowe, jedno z ogniwem paliwowo-elektrycznym i jedno w pełni konwencjonalne, za to zapewniające gigantyczne oszczędności paliwa i energii w każdej dziedzinie "życia" samochodu. Już sam proces kalkulowania rzeczywistych kosztów nabycia, użytkowania i recyklingu wszystkich kandydatów będzie pasjonujący, a cóż dopiero rachowanie ich ekologiczności!

Maciej Pertyński

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samochód Roku | Światowy Samochód Roku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama