Cadillac

Wtorek, 2 stycznia 2024 (16:36) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (13:57)
Cadillac jest istniejącym od 1902 roku amerykańskim producentem luksusowych samochodów. Obecnie stanowi ona część koncernu General Motors. Specjalizacją firmy jest produkcja ekskluzywnych pojazdów, naszpikowanych zaawansowanymi technologiami. To auta, które łączą wyrafinowany design i komfortowe wnętrza.
Cadillac - najważniejsze informacje
Firma Cadillac jest istniejącym od 1902 roku amerykańskim producentem luksusowych samochodów. /Getty Images

Cadillac - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1902

 • Kraj:

  Stany Zjednoczone (USA)

Jakie samochody produkuje Cadillac?

Koncern Cadillac kładzie nacisk na projektowanie samochodów o wysokim standardzie. Dzięki temu są one postrzegane jako symbol prestiżu i luksusu. Wszystkie modele cechują: staranne wykonanie, zaawansowane technologie, dbałość o detale, elegancka stylistyka, która idzie w parze z ekskluzywną ceną każdego samochodu.

Historia marki Cadillac

Historia Cadillaca rozpoczyna się na dobre w 1902 roku, kiedy Henry Leland zaprezentował dwójce inwestorów nowoczesną jak na ówczesne możliwości techniczne jednostkę napędową. William Murphy oraz Lemuel Bowen obdarzyli tę technologię zaufaniem i zainwestowali w jej rozwój, stając się współwłaścicielami nowej firmy. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się nazwa Cadillac, a w 1903 roku nowy pojazd tej nowej wówczas firmy – model Cadillac A.

Auta Cadillac z każdym kolejnym rokiem stawały się coraz bardziej prestiżowe. Do kultury masowej weszły między innymi dwa modele – Cadillac DeVille oraz Eldorado, które liczyły ponad 5,5 m długości. Były wyposażone w jednostki napędowe o dużej pojemności (nawet 6,4 l) i konstrukcji V8, przez które w latach 70. i 80. firma stanęła na krawędzi upadku z uwagi na kryzys paliwowy.

Samochody Cadillac w Polsce

Firma Cadillac początkowo obsługiwała wyłącznie USA, lecz obecnie, głównie za sprawą spółki zależnej Cadillac Europe, stawia także na podbój Starego Kontynentu. Oczywiście oferta na Europę jest nieco okrojona, gdyż koncern nie widzi tu swojego głównego rynku zbytu – od lat pozostaje nim Ameryka Północna.

O samochody Cadillac można zapytać w kilku wyselekcjonowanych salonach dealerskich, między innymi w Warszawie, Opolu, Swarzędzu oraz Gdańsku.

Popularne modele samochodów Cadillac

Firma Cadillac ma w ofercie wiele modeli różniących się zarówno konstrukcją, jak i przeznaczeniem. Zdecydowanie najpopularniejszym jest model CadillacEscalade – duży, pełnowymiarowy SUV będący jednocześnie flagowym samochodem tego producenta. Auto cechuje się imponującym rozmiarem, eleganckim designem i bogatym wyposażeniem.

Firma ma w katalogu również CadillacXR4, CadillacXT5 oraz CadillacXT6, czyli, kolejno są to mały SUV, średni SUV i duży SUV, choć nie tak potężny jak flagowe Escalade.

Wśród sedanów warto wymienić CadillacCT4. To kompaktowy model przeznaczony dla wielbicieli luksusu, lecz także mniejszych aut, które łatwiej zaparkować w ciasnych miastach. Zwraca uwagę dynamicznym designem i dobrymi osiągami.

Cadillac i elektromobilność

Cadillac konsekwentnie podąża ścieżką innowacji i zrównoważonego rozwoju. Przejawia się to zaangażowaniem w elektryfikację pojazdów. Większość aut zasilanych silnikami elektrycznymi pojawi się w bieżącej sprzedaży dopiero około 2025 roku. Wśród nich warto wyróżnić Cadillaca Escalade w wersji iQ oraz model Celestiq, który jest równie prestiżowy, lecz nieco bardziej kompaktowy. Najmniejszym autem wyposażonym w silnik elektryczny będzie Optiq, mierzący jedynie 482 cm długości.

Cadillac - Wiadomości

 • Paliwo po 60 groszy i brak ograniczeń prędkości. Życie kierowcy w II RP

  Paliwo po 60 groszy i brak ograniczeń prędkości. Życie kierowcy w II RP

  Sobota, 11 listopada 2023 (11:27)
  Brak ograniczeń prędkości poza miastem, paliwo po 60 gorszy za litr i nowe auto za mniej niż 7 tys. zł. Brzmi jak piękny sen? To rzeczywistość, w jakiej żyli pierwsi kierowcy samochodów w...
 • Józef Piłsudski nazywał go trumną. Cadillac 355D to ostatnie auto Marszałka

  Józef Piłsudski nazywał go trumną. Cadillac 355D to ostatnie auto Marszałka

  Piątek, 11 listopada 2022 (06:00)
  Józef Piłsudski nie był wielkim fanem motoryzacji, ale doceniał jej znaczenie dla rozwoju nowoczesnego państwa. Lubił za to szybką jazdę samochodem (był nim wożony) i miał wyraźną słabość...
 • Nowy Cadillac Escalade-V to najpotężniejszy i najdroższy model w historii producenta

  Nowy Cadillac Escalade-V to najpotężniejszy i najdroższy model w historii producenta

  Czwartek, 12 maja 2022 (15:45)
  Nowa generacja Cadillaca Escalade-V jawnie naśmiewa się z postępującej elektryfikacji i niczym kubeł zimnej wody wybudza z ekologicznego letargu fanów motoryzacji. Jest mocna, wielka i...
 • Reklama
 • Cadillac Escala. Taki będzie nowy model z USA?

  Cadillac Escala. Taki będzie nowy model z USA?

  Piątek, 19 sierpnia 2016 (10:14)
  Na rozpoczynającym się już w niedzielę Konkursie Samochodowej Elegancji w kalifornijskim Pebble Beach podziwiać można będzie wiele koncepcyjnych pojazdów. Jednym z nich jest najnowszy...
 • Cadillac XT5, czyli całkowita nowość

  Cadillac XT5, czyli całkowita nowość

  Czwartek, 10 września 2015 (12:04)
  Chociaż większość producentów żyje obecnie rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu salonem we Frankfurcie, przedstawiciele niektórych firm myślami są już zdecydowanie dalej.
 • Kochasz amerykańską motoryzację? Po tej wiadomości, możesz przestać...

  Kochasz amerykańską motoryzację? Po tej wiadomości, możesz przestać...

  Czwartek, 20 sierpnia 2015 (11:45)
  Jeżeli jesteście fanami amerykańskiej motoryzacji, lepiej usiądźcie i weźcie kilka głębokich oddechów. Dalsze czytanie tej wiadomości może sprawić, że wasz świat - nieodwracalnie - legnie...
 • Reklama
 • Cadillac ATS-V i CTS-V. Konkurencja dla BMW M i AMG!

  Cadillac ATS-V i CTS-V. Konkurencja dla BMW M i AMG!

  Środa, 4 marca 2015 (14:31)
  W Genewie nie mogło zabraknąć producentów zza oceanu. W Szwajcarii po raz pierwszy w Europie zobaczyć można dwa nowe modele Cadillaca: ATS-V oraz CTS-V.
 • 276 KM i napęd na tył. Cadillac ATS Coupe dla Europy!

  276 KM i napęd na tył. Cadillac ATS Coupe dla Europy!

  Poniedziałek, 29 września 2014 (11:49)
  Samochody "made in USA" nigdy nie odnosiły większych sukcesów na rynkach Starego Kontynentu ale Amerykanie nie poddają się bez walki. Cadillac zaprezentował właśnie model ATS Coupe w...