Audi A7

Audi A7 reprezentuje niemiecką markę w stosunkowo nowym segmencie usportowionych modeli auta z wyższej klasy średniej. Korzysta ono z płyty podłogowej i wielu rozwiązań z modelu A6. Dzięki temu sportowa stylistyka idzie w parze z komfortem i praktycznością. Najmocniejsze wersje silnikowe zapewniają osiągi na poziomie aut sportowych.
Audi A7 - najważniejsze informacje
Audi RS7 Sportback - jedna z wersji Audi A7. /materiały prasowe

Audi A7 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2010

 • Zakończenie produkcji:

  -

Audi A7 reprezentuje niemiecką markę w stosunkowo nowym segmencie usportowionych modeli auta z wyższej klasy średniej. Korzysta ono z płyty podłogowej i wielu rozwiązań z modelu A6. Dzięki temu sportowa stylistyka idzie w parze z komfortem i praktycznością. Najmocniejsze wersje silnikowe zapewniają osiągi na poziomie aut sportowych.

Historia Audi A7

Model A7 stanowi odpowiedź Audi na sportowo stylizowanego Mercedesa CLS z 2004 roku, który technologicznie bazował na modelu Klasy E. 

Zaprezentowane 6 lat później Audi A7 Sportback nie miało poprzednika i podobnie jak rodzimy konkurent ze Stuttgartu bazowało na modelu z wyższej klasy średniej.

Rok wcześniej Porsche zaprezentowało czterodrzwiowy model Panamera, a w 2011 na rynek weszło BMW serii 6 Gran Coupe. Wszystkie powyższe modele są klasyfikowane pomiędzy wyższą klasą średnią a autami sportowymi. 

Obecnie w salonach jest sprzedawana druga generacja Audi A7. Poza nowym modelem BMW serii 8 Gran Coupe konkurencja pozostała bez zmian. 

Audi A7 – generacje

Pierwsza generacja Audi A7 została zaprezentowana w 2010 roku, czyli o rok wcześniej niż Audi A6 C7, na którym to auto technologicznie bazowało. Oba modele mają takie samo oznaczenie generacji, czyli C7. Dynamiczna stylistyka nowego modelu z nisko opadającą linią dachu, bezramkowymi drzwiami i szerokim rozstawem kół zrobiła na kierowcach ogromne wrażenie.

Poza tym pięciodrzwiowe nadwozie liftback skrywało sporo miejsca dla czterech lub pięciu pasażerów i całkiem duży bagażnik. W 2012 roku zaprezentowano wersję S7, a rok później najmocniejszą wersję – RS7. Po kolejnych dwóch latach przeprowadzono lifting wszystkich wersji modelu.

Druga generacja Audi A7 (C8) weszła na rynek w 2017 roku. Podobnie jak poprzednika, model zaprezentowano nieco wcześniej niż nową generację Audi A6. Dwa lata później na rynek weszły sportowe wersje S7 oraz RS7, a także po raz pierwszy w historii modelu benzynowo-elektryczna hybryda plug-in.

Audi A7 – dane techniczne

Wszystkie wersje silnikowe Audi A7 są dostępne z napędem na cztery koła quattro. Za przeniesienie napędu w modelu A7 odpowiadają automatyczne skrzynie biegów.

Paleta silników jest podobna jak w modelu A6, choć w Audi A7 zrezygnowano z najsłabszych jednostek napędowych. Jedyny silnik wolnossący to 2,8 FSI, V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Wszystkie pozostałe jednostki korzystają z turbodoładowania, a 3-litrowa jednostka – z kompresora.

Silniki benzynowe w Audi A7:
 • 2,0 – R4, moc 245–252 KM;
 • 3,0 – V6, moc 300–340 KM;
 • 4,0 – V8, moc 420–605 KM montowany do wersji S7 (C7) oraz RS7 (C7, C8).

Jednostki Diesla w Audi A7:
 • 2,0 – R4, moc 204 KM,
 • 3,0 – V6, moc 204–349 KM najmocniejsza wersja występuje w S7 C8.

Audi A7 – opinie kierowców

Audi A7 jest ceniony za sportowy styl, komfort i praktyczność. Wersje S7 oraz RS7 dorównują osiągami najlepszym samochodom sportowym. Nawet używane egzemplarze mają wysokie ceny. Wiele aut pochodzi z importu, także z USA, więc warto dobrze prześwietlić ich historię. Silniki uchodzą za trwałe, choć wymagają dość kosztownego serwisowania. Najlepiej unikać awaryjnej skrzyni biegów Multitronic. 

Audi A7 - Wiadomości

 • Autonomiczne Audi A7 przejawia... kompetencje społeczne

  Autonomiczne Audi A7 przejawia... kompetencje społeczne

  Piątek, 13 maja 2016 (12:08)
  Najnowszy pojazd badawczy Audi A7 piloted driving concept zwany „Jack“, nie tylko nauczył się samodzielnie wykonywać różne manewry podczas jazdy po autostradzie, ale również uwzględniać...
 • Audi A6 i A7 po kuracji odmładzającej

  Audi A6 i A7 po kuracji odmładzającej

  Piątek, 22 kwietnia 2016 (13:47)
  Mija właśnie sześć lat od rynkowego debiutu Audi A6 i dwa od jego liftingu. By podtrzymać zainteresowanie modelem firma z Ingolstadt zdecydowała się na subtelną kurację odmładzającą....
 • Audi samodzielnie przejechało całe Stany Zjednoczone

  Audi samodzielnie przejechało całe Stany Zjednoczone

  Piątek, 10 kwietnia 2015 (08:49)
  Firma Delphi poinformowała, że zmodyfikowany przez jej inżynierów model Audi w 9 dni przemierzył USA ze wschodu na zachód, a 99 proc. trasy pokonał samodzielnie - kierowca przejmował...
 • Reklama
 • Przejedzie bez kierowcy 900 kilometrów

  Przejedzie bez kierowcy 900 kilometrów

  Poniedziałek, 5 stycznia 2015 (14:59)
  ​Wygląda na to, że autonomiczne samochody, które potrafią same pokonywać trasy w normalnym ruchu są bliżej niż się wydaje.
 • Audi A7 Sportback. Wiesz, gdzie są Łapsze Niżne?

  Audi A7 Sportback. Wiesz, gdzie są Łapsze Niżne?

  Piątek, 19 września 2014 (00:21)
  Pod koniec maja Audi zaprezentowało gruntownie odświeżone A7 Sportback. W okolicach jeziora Czorsztyńskiego, z bazą w malowniczej miejscowości Łapsze Niżne, odbywają się właśnie pierwsze...
 • Audi A7 Sportback Competition

  Audi A7 Sportback Competition

  Wtorek, 15 lipca 2014 (15:35)
  ​Pierwsze Audi z silnikiem oznaczonym TDI debiutowało 25 lat temu. By uczcić tę rocznicę Niemcy przygotwali specjalną wersję modelu A7 Sportback.
 • Reklama
 • Jakie jest audi A7 sportback?

  Jakie jest audi A7 sportback?

  Czwartek, 17 lutego 2011 (14:27)
  Jakie jest audi A7 sportback, które poznawaliśmy w dalekim Chile?
 • Takie będzie audi A7

  Takie będzie audi A7

  Poniedziałek, 6 września 2010 (12:27)
  Salon samochodowy w Paryżu to jedna z najważniejszych tegorocznych imprez motoryzacyjnych.

Audi A7 - Zdjęcia