Mercedes CLS

Wtorek, 13 grudnia 2022 (12:29)
Mercedes CLS o usportowionym nadwoziu technologicznie bazuje na modelu E z klasy wyższej średniej. Czterodrzwiowe coupé łączy dynamiczną linię nadwozia z komfortowym i przestronnym wnętrzem. Jak przystało na sportowego mercedesa, nie zabrakło wersji AMG. Druga generacja modelu była dostępna także w wersji kombi.
Mercedes CLS - najważniejsze informacje
Mercedes CLS jest pionierem segmentu usportowionych limuzyn bazujących na samochodach z klasy wyższej średniej. /materiały prasowe

Mercedes CLS - najważniejsze informacje

Mercedes CLS o usportowionym nadwoziu technologicznie bazuje na modelu E z klasy wyższej średniej. Czterodrzwiowe coupé łączy dynamiczną linię nadwozia z komfortowym i przestronnym wnętrzem. Jak przystało na sportowego mercedesa, nie zabrakło wersji AMG. Druga generacja modelu była dostępna także w wersji kombi.

Historia Mercedesa CLS

Mercedes CLS jest pionierem segmentu usportowionych limuzyn bazujących na samochodach z klasy wyższej średniej. Nowy model zaprezentowany w 2004 roku zrobił ogromne wrażenie, co szybko przełożyło się na dobre wyniki sprzedaży. 

Dopiero druga generacja Mercedesa CLS doczekała się konkurencji w postaci BMW 6 Gran Coupé, Audi A7 i Porsche Panamera. Obecnie w produkcji jest trzecia odsłona modelu CLS.

Mercedes CLS – generacje

Mercedes CLS został zaprezentowany w 2004 roku. Technologicznie nowy model (oznaczenie C219) korzystał z płyty podłogowej i silników z Mercedesa E Klasy (W211). Producent zdecydował się na dynamiczną linię nadwozia, drzwi pozbawione ramek szyb i mocno opadającą linię dachu. Mercedes CLS miał większe nadwozie i zarazem był mniejszy w środku od popularnego „okularnika”.

Druga generacja modelu CLS (C218) weszła na rynek w 2010 roku. Nowsza odsłona tego auta charakteryzowała się bardziej wyrazistym designem z silnie podkreślonymi przetłoczeniami karoserii. Mercedes CLS był jednym z pierwszych seryjnych samochodów wyposażonych w adaptacyjne światła drogowe LED. W 2012 roku zaprezentowano wersję kombi pod nazwą Shooting Break.

Najnowsza generacja modelu CLS (C257) zawitała do salonów Mercedesa w 2018 roku. Tym razem zdecydowano się na bardziej strzelistą stylistykę zamiast wyrazistych przetłoczeń. 

Nową deskę rozdzielczą wyposażono w duże ekrany LED, które mogły także zastępować analogowe wskaźniki. Zrezygnowano z wersji kombi.

Mercedes CLS – dane techniczne

Wszystkie Mercedesy CLS korzystają z automatycznych skrzyń biegów. Standardowy napęd na tylną oś mógł być opcjonalnie uzupełniony o napęd przednich kół.

Wolnossące silniki benzynowe o widlastym układzie sześciu lub ośmiu cylindrów generowały od 231 do 514 KM w wersji AMG o pojemności 6,2 l, którą oferowano w pierwszej generacji. Równolegle była dostępna nieco mniejsza jednostka 5,4 l z kompresorem o mocy 476 KM. Od drugiej odsłony modelu dominowały silniki z podwójnym turbodoładowaniem o mocy od 299 do 585 KM w wersji AMG.

Mercedes CLS oferuje także szeroki wybór silników Diesla. Do widlastej szóstki generującej od 231 do 330 KM dołączyły jednostki czterocylindrowe o pojemności 2,0–2,1 l i mocy od 194 do 265 KM. W najnowszej generacji silniki benzynowe i wysokoprężne są wspierane technologią Mild Hybrid.

Mercedes CLS – opinie kierowców

Mercedes CLS to doskonały wybór dla osób, które chcą wyróżnić się z tłumu. Zakup auta wiąże się z poniesieniem wysokiego kosztu, co dotyczy także używanych egzemplarzy z udokumentowaną historią. Na tylnej kanapie wyższe osoby mogą narzekać na ograniczoną ilość miejsca nad głową. Większość używanych mercedesów CLS pochodzi z importu, więc warto dokładnie sprawdzić ich stan przed zakupem.

Mercedes CLS - Wiadomości

 • Duża akcja serwisowa Mercedesa! W Polsce dotyczy 9821 pojazdów

  Duża akcja serwisowa Mercedesa! W Polsce dotyczy 9821 pojazdów

  Poniedziałek, 21 lutego 2022 (09:46)
  Mercedes-Benz Polska ogłosiło akcję naprawczą dotyczącą m.in. klasy C, GLE, GLS czy klasy G. Na polskim rynku kampanią przywoławczą objętych zostało 9821 samochodów a powodem jest ryzyko...
 • ​Mercedes CLS po liftingu z nowatorskimi światłami

  ​Mercedes CLS po liftingu z nowatorskimi światłami

  Piątek, 20 czerwca 2014 (15:01)
  Po grafikach opublikowanych w początku tygodnia, Niemcy zaprezentowali w końcu odświeżoną wersję Mercedesa CLS. Po czym poznać możemy poddany liftingowi model roku 2015?
 • Nowość. CLS z płatami z amerykańskiej wiśni

  Nowość. CLS z płatami z amerykańskiej wiśni

  Piątek, 29 czerwca 2012 (21:48)
  Oto nowy mercedes CLS Shooting Brake. Wyraźnie nawiązuje kształtem do coupé, ale jego pięciodrzwiowe nadwozie z dachem biegnącym aż do tylnej klapy to całkiem nowy pomysł na kombi.
 • Reklama

 • Mercedes CLS AMG: kosztuje tyle, co dom. Ale jak jeździ!

  Mercedes CLS AMG: kosztuje tyle, co dom. Ale jak jeździ!

  Piątek, 29 lipca 2011 (12:27)
  Chociaż światem motoryzacji rządzą w ostatnich czasach głównie unijni biurokraci i niemający pojęcia o samochodach ekolodzy, wciąż powstają pojazdy, które powodują, że serce bije...
 • Czy mercedes CLS ma wady? Znaleźliśmy jedną!

  Czy mercedes CLS ma wady? Znaleźliśmy jedną!

  Wtorek, 24 maja 2011 (12:00)
  Znakomita większość właścicieli dużych limuzyn kupuje je nie dla przestronnego wnętrza, ale ze względu na luksus i prestiż, jaki oferują.
 • Mercedes CLS AMG

  Mercedes CLS AMG

  Środa, 17 listopada 2010 (14:07)
  Na salonie w Los Angeles Mercedes zaprezentował model CLS w wersji AMG.
 • Reklama

 • Alfa 169 jak Mercedes CLS?

  Alfa 169 jak Mercedes CLS?

  Poniedziałek, 31 października 2005 (12:40)
  Samochody Alfa Romeo przechodzą w ostatnich latach wyraźną zmianę pozycjonowania. Nowa Alfa 159, która od niedawna obecna jest także w polskich salonach kosztuje niemal tyle ile topowa,...
 • Drogi Mercedes CLS

  Drogi Mercedes CLS

  Poniedziałek, 28 czerwca 2004 (15:50)
  Mercedes ustalił ceny 4-drzwiowego coupe CLS. Samochód dostępny będzie z dwoma rodzajami silników, a ceny na rynku niemieckim zaczynają się od 54 tysięcy euro.