Tesla Model S

Tesla Model S to w pełni elektryczny samochód klasy E, który ma zapewniać swoim użytkownikom komfort, duży zasięg i sportowe osiągi. Ta limuzyna inspirowana nadwoziem coupé cieszy się przede wszystkim zainteresowaniem kierowców poszukujących aut premium.
Tesla Model S - najważniejsze informacje
Tesla Model S to samochód gwarantujący znakomite osiągi. /materiały prasowe

Tesla Model S - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2012

Tesla Model S to w pełni elektryczny samochód klasy E, który ma zapewniać swoim użytkownikom komfort, duży zasięg i sportowe osiągi. Ta limuzyna inspirowana nadwoziem coupé cieszy się przede wszystkim zainteresowaniem kierowców poszukujących aut premium.

Historia Tesli Model S

Historia Modelu S Tesli sięga 2007 roku, kiedy rozpoczęto opracowywanie go pod roboczą nazwą WhiteStar. Rok później model doczekał się oficjalnej zapowiedzi, a w marcu 2009 roku pojawił się prototyp. 

Ostatecznie Tesla Model S trafiła do produkcji w czerwcu 2012 roku. 

Stał się pierwszym w pełni elektrycznym pojazdem, który osiągnął najlepszą sprzedaż w całym segmencie motoryzacyjnym na którymkolwiek z rynków – miało to miejsce we wrześniu i grudniu 2013 roku w Norwegii. 

W 2015 i 2016 roku Model S był także najlepiej sprzedającym się autem elektrycznym na świecie, ustępując następnie miejsca najbardziej budżetowej Tesli – Modelowi 3.

Tesla Model S – generacje

W 2012 roku rozpoczęła się produkcja pierwszej i jak do tej pory jedynej generacji Tesli Model S. Na przestrzeni lat pojazd ulegał jednak wielu zmianom. W 2014 roku wprowadzono wersję z napędem na wszystkie koła oraz nowoczesnym systemem kamer i radarów służących do analizy otoczenia. 

W 2015 roku Tesla S, w ramach aktualizacji oprogramowania, otrzymała również opracowywaną przez Teslę funkcję autopilota. Poza tym producent zdecydował się na wprowadzenie nowego napędu i zastosowanie większego akumulatora pozwalającego na zwiększenie zasięgu auta. Na początku 2021 roku znacząco odświeżono wnętrze oraz wygląd zewnętrzny pojazdu.

Tesla Model S – dane techniczne

Tesla Model S występuje w wersji z dwu lub 3-silnikowym napędem na wszystkie koła. Według producenta zasięg samochodu na pojedynczym ładowaniu wynosi 600 km, a prędkość maksymalna, jaką może osiągnąć, to 322 km/h. 

Do 100 km/h Tesla Model S rozpędza się w zaledwie 2,1 s. Silniki elektryczne dysponują łączną mocą 1020 koni mechanicznych. Za dodatkową opłatą możliwe jest także uzyskanie wersji z rozszerzonym autopilotem umożliwiającym m.in. automatyczne nawigowanie, zmienianie pasa ruchu czy parkowaniem.

Tesla Model S – opinie kierowców

Model S to samochód gwarantujący znakomite osiągi – obecnie zapewnia jedno z najlepszych przyspieszeń wśród seryjnie produkowanych pojazdów i prędkość maksymalną pozwalającą postawić go obok aut sportowych. Z drugiej strony nieodłącznie wiąże się z luksusem i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, w tym funkcją autopilota. 

Oczywiście znajduje to również przełożenie na cenę, która pozycjonuje auto w segmencie premium.


Tesla Model S - Wiadomości