Renault Twingo

Renault Twingo to najmniejsze auto w portfolio francuskiej marki, ale jedno z tych z najdłuższym stażem. Dla wielu – król miast. Zwłaszcza tych zakorkowanych.
Renault Twingo - najważniejsze informacje
Renault Twingo. /materiały prasowe

Renault Twingo - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1993

Renault Twingo to najmniejsze auto w portfolio francuskiej marki, ale jedno z tych z najdłuższym stażem. Dla wielu – król miast. Zwłaszcza tych zakorkowanych.

Historia Renault Twingo 

Renault Twingo było dziełem projektanta Patricka Le Quémenta, choć wielu doszukiwało się powiązań z polskim Beskidem. Firma odcięła się jednak od tych plotek. 

Renault Twingo – generacje

Pierwsza generacja Renault Twingo była produkowana w latach 1993-2007. Ten imponujący staż na rynku nie może dziwić, ponieważ była to konstrukcja idealnie skrojona pod ówczesnego konsumenta, który musiał poruszać się po mieście.

Druga generacja Renault Twingo (2007-2014) miała nawiązać do sukcesu swojego poprzednika. Podobnie jak model Clio, powstał na podłodze Alliance B. 

Trzecia, ostatnia generacja Renault Twingo (2014-2019) została opracowana we współpracy z koncernem Daimler, właścicielem marki Smart. Co ciekawe, silnik pojazdu został umieszczony na jego końcu. 

Od 2020 produkowane jest Renault Twingo z napędem elektrycznym. Najpierw jako Renault Twingo Z.E., a od 2021 roku Renault Twingo E-Tech Electric.

Renault Twingo – dane techniczne 

Modele z pierwszej generacji Renault Twingo zostały wyposażone jedynie w silnik benzynowy. Pojemność tych jednostek wynosiła 1.2l, a ich moc mieściła się w przedziale od 55 do 75 KM. 

Druga generacja Renault Twingo została wzbogacona o silniki wysokoprężne. Paleta jednostek napędowych przedstawiała się następująco:
 • silniki benzynowe:
  • 1.2 w przedziale od 58 do 100 KM, 
  • 1.6 16V 133KM.

 • silniki Diesla o poj. 1.5 i mocy 65-85 KM.

Za przeniesienie mocy na przednią oś wciąż odpowiadały manualne bądź automatyczne pięciobiegowe skrzynie. 

Trzecia generacja Renault Twingo to odejście od Diesla i powrót do korzeni – zaledwie trzech różnych wersji silników benzynowych. Były to:
 • SCe 70KM, 
 • TCe 90KM, 
 • 0.9 TCe 110KM.

Renault Twingo – opinie kierowców

Świetna pierwsza generacja, nieco gorsza druga i trzecia nawiązująca do legendy premierowych modeli. Taka jest historia Renault Twingo i takie są opinie kierowców o tej linii pojazdów. Bez wątpienia auto doskonale sprawdzi się w mieście, jednak nieco gorzej samochód spisuje się na trasie.

Renault Twingo - Wiadomości

 • Recepta na tańsze samochody. Europejskie firmy szukają ratunku w Chinach

  Recepta na tańsze samochody. Europejskie firmy szukają ratunku w Chinach

  Poniedziałek, 3 czerwca (14:56)
  Dyrektor generalny Renault przedstawił plany dotyczące elektrycznego modelu Twingo. Jak się okazuje, samochód powstanie przy współpracy z chińskim partnerem. Tylko w ten sposób francuzom...
 • Renault Twingo to odpowiedź na elektryki z Chin. Zaskakujący wybór partnera

  Renault Twingo to odpowiedź na elektryki z Chin. Zaskakujący wybór partnera

  Niedziela, 2 czerwca (10:30)
  Nowe Renault Twingo, za sprawą ceny do 20 tys. euro, ma być odpowiedzią francuskiego producenta na drogie auta elektryczne oraz rosnącą konkurencję ze strony Chin. Ze względu na to, że...
 • Używane Renault Twingo II. O czym pamiętać przy zakupie?

  Używane Renault Twingo II. O czym pamiętać przy zakupie?

  Sobota, 2 grudnia 2023 (09:50)
  Renault Twingo drugiej generacji pojawiło się w 2007 roku i było następcą słynnego, produkowanego przez 14 lat modelu. W porównaniu z pierwszą generacją samochód oferował więcej miejsca i...
 • Reklama
 • Przełom w produkcji aut elektrycznych? Renault ma sposób na Chińczyków

  Przełom w produkcji aut elektrycznych? Renault ma sposób na Chińczyków

  Czwartek, 16 listopada 2023 (18:05)
  Francuski koncern zaprezentował nowe Renault Twingo. Na prezentacji za prezesem Lucą de Meo stanął egzemplarz koncepcyjny, ale już podano garść konkretów dotyczących wersji produkcyjnej....
 • Samochody drożeją na potęgę. Eksperci mówią jasno: to chciwość producentów

  Samochody drożeją na potęgę. Eksperci mówią jasno: to chciwość producentów

  Środa, 8 listopada 2023 (11:10)
  Dane zaprezentowane przez Europejską Federację Transportu i Środowiska pokazały, że od 2019 roku ceny nowych samochodów największych europejskich producentów wzrosły nawet o 41 proc. Jak...
 • Renault Twingo GT. Usportowiony maluch

  Renault Twingo GT. Usportowiony maluch

  Poniedziałek, 6 czerwca 2016 (15:59)
  Niedawno informowaliśmy, że Volkswagen poważnie rozważa wprowadzenie do oferty modelu up! w usportowionej wersji GTI. Auto napotka jednak silną rynkową konkurencję. Jednym z jego rywali...
 • Reklama
 • Renault Twingo 0.9 TCe - krok do tyłu?

  Renault Twingo 0.9 TCe - krok do tyłu?

  Piątek, 17 lipca 2015 (08:51)
  Nowe Twingo ma silnik umieszczony z tyłu, pod podłogą bagażnika. Czy takie rozwiązanie w dzisiejszych czasach ma sens?
 • Renault Twingo ma już 20 lat!

  Renault Twingo ma już 20 lat!

  Piątek, 29 listopada 2013 (11:15)
  Motoryzacja kołem się toczy, niepostrzeżenie mijają kolejne rocznice, a samochody, których zakup rozważaliśmy jeszcze "wczoraj", dziś stają się obiektem zainteresowania kolekcjonerów.