Range Rover

Range Rover to najbardziej znany pojazd ze stajni Land Rovera. Żadne inne auto tej marki nie odniosło tak dużego sukcesu komercyjnego. Model ten stał się wręcz ikoną popkultury. Niezmiennie cieszy się uznaniem kierowców na całym świecie.
Range Rover - najważniejsze informacje
Range Rover jest samochodem kultowym. /materiały prasowe

Range Rover - najważniejsze informacje

Range Rover to najbardziej znany pojazd ze stajni Land Rovera. Żadne inne auto tej marki nie odniosło tak dużego sukcesu komercyjnego. Model ten stał się wręcz ikoną popkultury. Niezmiennie cieszy się uznaniem kierowców na całym świecie.

Historia Range Rovera

Koncepcja stworzenia Range Rovera powstała już w latach 40. XX wieku, jednak projekt stworzono o wiele później, bo dopiero pod koniec lat 60. W 1969 roku rozpoczęto produkcję Range Roverów, które weszły na rynek w styczniu 1970, choć oficjalna premiera miała miejsce dopiero pół roku później.

Pierwotnie Range Rover był samochodem terenowym z niezbyt dobrze wyposażonym wnętrzem. Pojazd oferowano w formie 3-drzwiowego, funkcjonalnego SUV-a. W latach 80. wprowadzono wersję 5-drzwiową. Wtedy też postawiono na wyższy komfort i zmieniono nieco stylistykę, przez co model stał się autem bardziej luksusowym – zwłaszcza wersja 5-drzwiowa. Jednocześnie samochód nie stracił nic ze swojej funkcjonalności, nadal doskonale sprawdzając się w trudnym terenie.

Range Rover jest produkowany do dziś. Przez lata ulegał wielu zmianom, co ostatecznie doprowadziło do przejścia z klasy średniej do wyższej. Obecnie jest uważany za auto luksusowe.

Range Rover – generacje

Produkowany do 1970 roku Range Rover doczekał się już pięciu generacji. 

Modele pierwszej generacji produkowano między 1970 a 1994 rokiem. 

Między 1994 a 2001 z taśm montażowych zjeżdżał Range Rover II. 

Natomiast Range Rover III (2001-2012) i Range Rover IV (2012-2021) to pojazdy wyróżniające się dużą ilością elektroniki użytkowej. 

Od 2022 roku produkowana jest piąta generacja Range Rovera. To zupełnie nowe auto: zarówno pod kątem technicznym, jak i stylistycznym.

Range Rover – dane techniczne

Od początku istnienia Range Rover to SUV o dużych możliwościach w zakresie jazdy terenowej. Jednak kolejne generacje cechują się coraz bardziej luksusową stylistyką oraz wyposażeniem. Jednocześnie auta nie straciły wysokiej funkcjonalności. W modelach Range Rover montowano głównie silniki V8, stanowiące cechę charakterystyczną modelu. O tym, jak istotny był ten silnik dla producenta, dobitnie świadczy fakt, że początkowo rozważano nawet zaczerpnięcie nazwy pojazdu od tej jednostki napędowej.

Pierwsza generacja to jednostki napędowe o pojemności od 3,5 do 4,2 litra i mocy od 134 do 200 KM. W każdej generacji producent oferuje modele w wielu wariantach wyposażeniowych i silnikowych. Przez lata 

Range Rover był oferowany z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a od piątej generacji do oferty dołączyła również hybryda. Już do pierwszej generacji dostępna jest zarówno manualna, jak i automatyczna skrzynia biegów.

Range Rover – opinie kierowców

Powiedzieć, że Range Rover jest pojazdem kultowym, to zdecydowanie za mało. Jest to auto niewątpliwie historyczne, docenione przez kierowców i ekspertów na całym świecie. Nie bez powodu Range Rover znalazł się w paryskim Luwrze i został wystawiony jako dzieło sztuki. Takie wyróżnienie nie spotkało to żadnego innego samochodu w historii.

Range Rover - Wiadomości