Porsche Macan

Macan to dopiero drugi SUV w ofercie Porsche. Klasyfikowany w klasie luksusowej spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Macan to jeden z najtańszych modeli w ofercie niemieckiego producenta samochodów luksusowych i sportowych Porsche.
Porsche Macan - najważniejsze informacje
Porsche Macan szybko zdobyło popularność w Europie. /materiały prasowe

Porsche Macan - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2013

Macan to dopiero drugi SUV w ofercie Porsche. Klasyfikowany w klasie luksusowej spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Macan to jeden z najtańszych modeli w ofercie niemieckiego producenta samochodów luksusowych i sportowych Porsche.

Historia Porsche Macan

Sukces sprzedażowy Porsche Cayenne – pierwszego SUV-a w historii marki – zachęcił producenta do stworzenia kolejnego modelu klasyfikowanego w tej kategorii. 

Tak powstało Porsche Macan, debiutujące w 2013 roku. W porównaniu do Cayenne samochód jest nieco mniejszy. Wyraźne podobieństwo widać pomiędzy Macanem a Audi Q5. Oba modele powstały między innymi na tej samej płycie podłogowej. Dzielą też wiele podzespołów.

Auto szybko zdobyło popularność w Europie. Szczególnie Polscy kierowcy upodobali sobie niemieckiego SUV-a. 

W 2015 i 2016 roku żaden inny model Porsche nie sprzedawał się w naszym kraju tak dobrze. W 2018 roku auto zostało poddane gruntownemu liftingowi. Zmianie uległo nadwozie, między innymi wymieniono zderzak i reflektory. 

Porsche Macan – generacje

Nieprzerwanie od 2013 roku w produkcji znajduje się pierwsza generacja Porsche Macana. Jednak producent już zapowiedział wprowadzenie na rynek samochodów drugiej generacji. Produkcja ma się rozpocząć w 2023 roku. 

Według zapowiedzi będzie to samochód w pełni elektryczny. Skrzynia biegów ma pochodzić z udanego modelu Porsche Taycan. Auto zostanie wyposażone w napęd na cztery koła. Co ciekawe, producent zapowiada kontynuację produkcji Porsche Macana pierwszej generacji, która będzie prowadzona jednocześnie z produkcją drugiego wcielenia.

Porsche Macan – dane techniczne

W momencie wprowadzenia modelu na rynek obok wersji standardowej pojawił się też Macan Turbo. Na przestrzeni lat producent wprowadzał coraz to kolejne wersje silnikowe. Wiele z nich to samochody z silnikami wysokoprężnymi. W poszczególnych egzemplarzach Macana znajdziemy pod maską jednostki typu R4 lub V6. 

Pojemność silników waha się od 2.0 do 3.6 litra. Natomiast moc silnika przyjmuje wartości od 211 do 440 KM. We wszystkich Porsche Macanach zastosowano 7-biegową dwusprzęgłową skrzynię półautomatyczną. Cechą charakterystyczną pojazdu jest napęd na 4 koła.

Porsche Macan – opinie kierowców

Macan to jeden z najbardziej docenionych przez kierowców i ekspertów modeli marki Porsche. Już w 2015 roku auto zdobyło tytuł najlepiej sprzedającego się SUV-a luksusowego. Natomiast magazyn Car and Drive umieścił Porsche Macana na liście 10 najlepszych pojazdów do zakupu w 2021 roku. 

Kierowcy doceniają bardzo dobre prowadzenie i wysokie osiągi, a przy tym zwrotność pojazdu pomimo zachowania dużej przestrzeni w kabinie i pojemnego bagażnika. 

Dzięki temu Macan to samochód spisujący się w długiej drodze, który z powodzeniem pełni też funkcję auta miejskiego. Eksperci wskazują na wysoką efektywność i trwałość jednostek napędowych montowanych w pierwszej generacji Porsche Macana.

Porsche Macan - Wiadomości

Porsche Macan - Zdjęcia