Nissan Qashaqi i Juke będą elektryczne. Nadjeżdża również Leaf nowej generacji

W 2030 Nissan zamierza w Europie oferować wyłącznie samochody elektryczne. Japońska firma zapowiedziała trzy nowe modele o napędzie bateryjnym.

Nissan ma zaledwie sześć lat na zrealizowanie swojej wizji “Ambition 2030", w myśl której najpóźniej do 2030 roku cała europejska gama modelowa samochodów osobowych marki ma być w pełni elektryczna. Japończycy już zaprezentowali trzy koncepcyjne pojazdy zapowiadają modele produkcyjne nowej generacji.

Miliardowe inwestycje i trzy nowe modele

W najbliższym czasie Nissan przeznaczy blisko 3 mld funtów (ponad 15 mld zł) na rozwój trzeciej gigafabryki w Sunderland w Wielkiej Brytanii oraz opracowanie trzech bateryjnych nowości. Mowa o następnych generacjach modeli Leaf, Juke oraz Qashqai, które będą inspirowane "kosmicznymi" prototypami.

Reklama

Producent zainwestuje także w projekt mikrosieci “EV36Zero", zainicjowany przez Radę Miasta Sunderland. Sieć będzie dostarczać zakładom Nissana i pobliskim dostawcom energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych oraz będzie wykorzystywać istniejące farmy wiatrowe i fotowoltaiczne marki, w tym najnowszą farmę fotowoltaiczną o mocy 20 MW.

Nowy Nissan Leaf, Juke i Qashqai

Leaf, Juke i Qashqai to modele niezwykle ważne dla Nissana. Leaf zapoczątkował elektromobilność na skalę masową, Juke sprzedał się w liczbie ponad miliona egzemplarzy, a Qashqai to jeden z najczęściej kupowanych kompaktowych SUV-ów na Starym Kontynencie. 

Nowe generacje tych trzech modeli będą inspirowane prototypami, które zostały zaprezentowane w przeszłości oraz na tokijskim salonie Japan Mobility Show.

Trzy concepty od Nissana

Nissan Leaf będzie w sporej mierze bazował na rozwiązaniach przedstawionych w 2021 roku w koncepcyjnym Nissanie Chill-Out. Z kolei elektryczny następca modelu Juke będzie czerpał inspiracje ze studyjnego modelu Hyper Punk. Nissan Qashqai w kolejnej odsłonie będzie inspirowany wyglądem conceptu Hyper Ubran. Więcej informacji na temat elektrycznych nowości, w tym ich nazwy, specyfikacje i terminy wprowadzenia na rynek, zostaną ujawnione w późniejszym terminie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy