Cadillac wraca do Europy

Amerykańskie auta nie mają w Europie łatwego życia. Przekonała się o tym firma Kroymans Group, która zajmowała się importem i dystrybucją samochodów marki Cadillac. Jej kariera była krótka.

Cadillac wraca do Europy
Cadillac wraca do EuropyAFP

Słabe wyniki sprzedaży i pogłębiający się kryzys finansowy sprawił, że w ubiegłym roku Kroymans ogłosił upadłość, a nowe cadillacki przestały być dostępne dla Europejczyków.

Informacja prasowa (moto)

Prawdę mówiąc, mało kto po nich płakał, ale trzeba przyznać, że w konstrukcji tych pojazdów w ostatnich kilku latach zaszły ogromne zmiany. Samochody nie są już bujającymi się w zakrętach puszkami z tandetnym wnętrzem. Najnowszy model CTS śmiało stawać może w szranki z BMW serii 5 czy mercedesem klasy E. GM postanowiło więc, że nie podda się bez walki. Koncern zapowiedział właśnie utworzenie spółki Cadillac Europe, której zadaniem będzie sprzedaż amerykańskich aut na Starym Kontynencie.

Informacja prasowa (moto)

Z tego względu samochody Cadillaca pokazane zostaną na salonie w Genewie. Po raz pierwszy w Europie będzie tam można zobaczyć model CTS w wersji coupe. Dwudrzwiowe, czteroosobowe auto trafi do dealerów jesienią. Cadillac zaprezentuje również model CTS z nadwoziem typu sedan i kombi.

Prawdziwą gratką dla miłośników amerykańskiej motoryzacji będzie muskularny CTS-V. Auto wyposażone jest w silnik V8 o pojemności 6,2 l. Prostej budowy jednostka (po dwa zawory na cylinder) doładowana jest mechaniczną sprężarką, dzięki czemu osiąga moc 564 KM. Samochód rozpędza się do setki w czasie ok. 4 sekund.

Informacja prasowa (moto)

CTS-V oraz sedana można już zamawiać w niektórych punktach dealerskich GM w Europie. Wersja kombi pojawi się w salonach w przyszłym roku.

Niestety, wraz z ogłoszeniem powrotu Cadillaca na Stary Kontynent pojawia się też coraz więcej głosów, że firma wstrzymała prace nad projektowanym dla CTS i nowego suva o nazwie SRX silnikiem wysokoprężnym. Jeśli doniesienia te okażą się prawdziwe, Cadillac po raz kolejny nie będzie miał w Europie łatwego życia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas