Tesla Cybertruck w Polsce. Kosmiczny pickup zaskakuje funkcjami

Grzegorz Bandura

Grzegorz Bandura

Aktualizacja

Tesla Cybertruck w końcu pojawiła się w Polsce. Wprawdzie nie ma homologacji do poruszania się po europejskich drogach, ale mogliśmy w końcu zobaczyć na żywo kontrowersyjne dzieło ekipy Elona Muska. Elektryczny pickup wygląda jakby przyleciał z innej planety. Przez kilka dni będzie można zobaczyć (i dotknąć) niezwykły pojazd w podwarszawskim salonie.

Tesla Cybertruck jest już w Polsce. Kosmiczny pickup zaparkował w salonie w podwarszawskich Ząbkach. Auto można obejrzeć od 19 do 22 czerwca 2024 r.
Tesla Cybertruck jest już w Polsce. Kosmiczny pickup zaparkował w salonie w podwarszawskich Ząbkach. Auto można obejrzeć od 19 do 22 czerwca 2024 r.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Tesla Cybertruck zameldowała się w podwarszawskim salonie amerykańskiej marki w Ząbkach. Jako jedni z nielicznych dziennikarzy mogliśmy zobaczyć ten samochód przed oficjalną "premierą". Elektryczny pickup robi wrażenie potężnymi gabarytami. Jego nadwozie ma 5,9 metra długości, czyli znacznie więcej niż dostępne na rynku pickupy sprzedawane przez konkurencyjne marki. Do tego nadwozie jest zupełnie inne niż w typowym samochodzie. Surowe, kanciaste kształty nie zostały pokryte lakierem. Zamiast tego jest stal nierdzewna, nazywana "egzoszkieletem". Ma być odporna na uderzenia kamieni, opady gradu, otarcia czy uderzenie sklepowym wózkiem. Tak samo pogrubione szyby, którym niegroźne będą kamienie i inne twarde przedmioty.

Bryła elektrycznego pickupa jest nie do podrobienia. Z tego powodu Tesla Cybertruck nie uzyska łatwo homologacji na europejskim rynku.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Jak dostać się do Cybertrucka?

Żeby dostać się do wnętrza Cybertrucka, trzeba chwilę się pogłowić, ponieważ auto nie ma klasycznych klamek. Zamiast tego są przyciski, które po wciśnięciu zwalniają zamki, a drzwi delikatnie odskakują. Wystarczy chwycić za ich kant, żeby dostać się do środka.

We wnętrzu samochodu panuje minimalistyczny design, ale nie można mu odmówić nowoczesnego sznytu. W centralnej części kokpitu zamontowano dotykowy ekran o przekątnej 18,5 cala. Oczywiście nie zabrakło wszystkich udogodnień znanych z pozostałych modeli Tesli. Podczas postoju odpalimy ulubiony serial na Netflixie, odpalimy wirtualne ognisko, a także zagramy w grę. Drugi, całkiem duży wyświetlacz zamontowano w tylnej części podłokietnika. Służy do sterowania nawiewami, ale oprócz tego dysponuje szeroką paletą funkcji multimedialnych.

Wnętrze Cybertrucka jest minimalistyczne, ale nowoczesne i wykonane z dobrych materiałów. Centrum sterowania znajduje się w wielkim dotykowym ekranie.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Nietypowy kształt kierownicy przypomina trochę wolant oferowany opcjonalnie w pozostałych modelach Tesli. Z tą różnicą, że jest wyposażony w górny i dolny uchwyt. W pierwszym momencie przywołuje skojarzenia z kontrolerem do gier. Znajdziemy na nim przyciski i pokrętła służące do operowania różnymi funkcjami, np. kierunkowskazami. Jakość materiałów jest naprawdę bardzo dobra. Można powiedzieć, że nie odstaje jakoś szczególnie od europejskiej konkurencji, zwłaszcza w segmencie pickupów.

Ile osób pomieści Tesla Cybertruck?

Tesla Cybertruck oferuje ogromną przestrzeń w kabinie. Pierwszy raz od dawna poczuliśmy, że tego miejsca jest za dużo - na wysokość, długość i szerokość. W tych słowach nie ma krzty przesady. Wygodne fotele obszyte ekologiczną skórą pomieszczą bez większych trudności czterech rosłych mężczyzn - np. koszykarzy. W sumie kabina jest dostosowana do przewozu pięciu osób. Siedzisko tylnej kanapy jest podnoszone. Dzięki temu można zyskać dodatkowe litry przestrzeni bagażowej.

Miejsca w kabinie Cybertrucka nie zabraknie nawet dla pasażerów, których wzrost przekracza dwa metry.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Ciekawostką są dwa porty USB-C o łącznej mocy 65 W. Bez problemu pomogą naładować równolegle dwa laptopy. Oprócz tego w Cybertrucku zainstalowano kilka klasycznych gniazdek 230V, z których płynie prąd o mocy do 11 kW. To wystarczy, żeby elektryczny pickup mógł służyć jako "powerbank" do którego podepniemy różne urządzenia.

Bagażnik w Tesli Cybertruck

Najważniejszym elementem elektrycznego pickupa jest tak zwana "paka", czyli przestrzeń ładunkowa. Jak przystało na samochód użytkowy, elektryczny pickup oferuje 3423 litry przestrzeni oraz ładowność 1134 kg. Sterowana elektrycznie roleta pozwala zabezpieczyć ładunek przed wzrokiem ciekawskich. Maksymalny uciąg Tesli Cybertruck to imponujące 4990 kg. Zatem bez problemu można ciągnąć za sobą wielki jacht.

Przestrzeń bagażowa oferuje 3423 litry pojemności. Ładowność elektrycznego pickupa wynosi 1134 kg, a maksymalny uciąg to imponujące 4990 kg.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Tesla Cybertruck - moc, osiągi, ładowanie

Tesla Cybertruck w najmocniejszej wersji Cyberbeast dysponuje mocą 857 KM i rozpędza się od 0-100 km/h w 2,7 sekundy. To nie żart. Model prezentowany na zdjęciach przyspiesza w 4,2 sekundy. Dzięki tylnej osi skrętnej potężny samochód porusza się z niebywałą zwrotnością i gracją w warunkach miejskich. Podczas szybszej jazdy układ poprawia prowadzenie przy wyższych prędkościach.

Zasięg elektrycznego pickupa (według danych podawanych przez producenta) wynosi 547 km. Maksymalna moc ładowania to 250 kW. Korzystając z Superchargera lub ładowarki o podobnych parametrach, na uzupełnienie 206 km zasięgu wystarczy zaledwie 15 minut.

Tesla Cybertruck może pobierać i oddawać prąd. Dzięki kilku gniazdkom 230V umieszczonym w przestrzeni ładunkowej, może służyć jako mobilny powerbank o mocy 11 kW.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Auto jest oferowane w trzech wersjach. Egzemplarz prezentowany na zdjęciach to wariant All-Wheel Drive - z napędem na wszystkie koła. Podstawowa wersja Tesli Cybertruck jest napędzana na tylną oś. W ofercie jest jeszcze wariant Cyberbeast. Jak przystało na samochód przygotowany do najtrudniejszych zadań - pneumatyczna zawieszenie oferuje 305 mm skoku, a maksymalny prześwit wynosi 433 mm. Sterowanie momentem obrotowym pomiędzy osiami i blokadami mechanizmów różnicowych, a także ingerencję elektronicznych wspomagaczy jazdy można kontrolować za pomocą dotykowego ekranu.

Centrum sterowania Tesli Cybertruck znajduje się w wielkim, dotykowym ekranie.Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Ile kosztuje Tesla Cybertruck?

Podstawowa Tesla Cybertruck kosztuje w USA od 57 390 dolarów (ok. 230 tys. zł), ale będzie dostępna dopiero od 2025 roku. Wersja All-Wheel Drive zaczyna się od 76 390 dolarów (ok. 310 tys. zł), a topowy Cyberbeast został wyceniony na 96 390 dolarów (ok. 388 tys. zł). Do powyższych kwot trzeba jeszcze doliczyć właściwy podatek.

Elektrycznego pickupa można zobaczyć i dotknąć w ramach trasy objazdowej Cyber Odyssey w Ząbkach w dniach 19-22 czerwca 2024. Grzegorz BanduraINTERIA.PL

Tesla Cybertruck w Polsce. Gdzie można zobaczyć?

Choć przedstawiciele marki nie komentują sprawy, nieoficjalnie wiadomo, że Tesla Cybertruck pojawi się za jakiś czas w Europie. Jednak na pewno nie w takim wydaniu, jak wersja amerykańska. Przeszkodą jest przede wszystkim kształt nadwozia oraz wiele ostrych krawędzi, które mogą stanowić zagrożenie w przypadku kolizji z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Tesla Cybertruck w Polsce jest dostępna dla zainteresowanych w salonie amerykańskiej marki w podwarszawskich Ząbkach. W ramach trasy objazdowej Cyber Odyssey można zobaczyć i dotknąć elektrycznego pickupa w dniach 19-22 czerwca 2024 r. I naprawdę warto to zrobić, ponieważ jest to nietuzinkowy pojazd, który nie będzie częstym widokiem na polskich drogach.

Kanciaste kształty to znak rozpoznawczy Tesli Cybertruck.Grzegorz BanduraINTERIA.PL
Nowa Tesla Model 3 [TYLKO U NAS]Jan Guss-GasińskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas