Wielkie sprzątanie w CEPiK-u. Tysiące aut do skasowania

Wydziały komunikacji, wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, szykują się do zaplanowanego na 10 czerwca wielkiego sprzątania w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jak ustaliła Interia, z CEPiK-u "wykreślonych" zostanie przeszło 7,1 mln samochodów. Większość z nich to tzw. martwe dusze, które istnieją dziś wyłącznie na papierze, wypaczając obraz statystycznego polskiego samochodu. Poszczególne urzędy zaczęły już publikować listy pojazdów przeznaczonych do "skasowania". Co, jeśli twój samochód znajdzie się na takiej liście?

Przypomnijmy, zgodnie ustawą dotyczącą "ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości", wygaszeniu będą podlegać decyzje o rejestracji pojazdu:

Oznacza to, że "wygaszona" zostanie rejestracja tych pojazdów, które: 

  • nie posiadały ubezpieczenia OC ani badania technicznego (obie przesłanki muszą zachodzić wspólnie) począwszy od 1.01.2014 roku przez kolejne 10 lat, 
  • a ostatnia decyzja o rejestracji została wydana przed 14 marca 2005 roku. 

7,1 mln samochodów zniknie z Polski. Rusza wielkie czyszczenie CEPiKu

Jak poinformowało Interię Ministerstwo Cyfryzacji, ze wstępnych kalkulacji wynika, że planowane wygaszenie decyzji o rejestracji obejmie około 7 170 000 pojazdów. Z procesu "czyszczenia" państwowej bazy wyłączone są pojazdy zabytkowe i wolnobieżne. Za jednym zamachem nie uda się więc usunąć wszystkich martwych dusz (wymóg rejestracji przed 14 marca 2005), ale dzięki temu zabiegowi jakość danych w państwowej bazie ulegnie zdecydowanej poprawie. Zgodnie ze wspomnianą ustawą "wygaszenie" decyzji o rejestracji dla pojazdów nim objętych nastąpi 10 czerwca 2024 roku.

Reklama

Poszczególne urzędy zaczęły już publikować listy przeznaczonych do "skasowania" pojazdów. Zgodnie z art. 17 ust. 3 wymienionej ustawy "zawiadomienie o wygaśnięciu decyzji, o której mowa w ust. 1, może odbywać się przez publiczne obwieszczenie".

Już obecnie urzędy zaczęły publikować na swoich stronach podmiotowych takie obwieszczenia. Należy wziąć pod uwagę, że informowanie indywidualne byłoby znacznie utrudnione, bowiem znakomita większość tych pojazdów nie istnieje fizycznie od wielu lat - informuje Interię Ministerstwo Cyfryzacji.

Urzędy publikują "czarne listy" samochodów. Twoje auta też na nich są?

Rzeczywiście, na stronach internetowych poszczególnych samorządów (urzędy miast i gmin) można już odnaleźć obwieszczenia starostów i prezydentów o "planowanym wygaszeniu decyzji o rejestracji pojazdów". Pod większością z nich znajdziemy załącznik zawierający numery rejestracyjne pojazdów, które z dniem 10 czerwca zostaną formalnie wyrejestrowane. Co, jeśli znajdziemy na nich swój pojazd?

Właściciel pojazdu będzie mógł wystąpić z wnioskiem o powtórną rejestrację pojazdu przedstawiając dowód własności pojazdu, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, jeżeli pojazd mu podlega oraz dotychczasowy dowód rejestracyjny. Niezbędne jest również zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu - tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji.

Mamy też dobrą wiadomość dla dziesiątek kierowców, którzy boją się przypominać wydziałom komunikacji o stojących po garażach i stodołach pojazdach, w obawie przed nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny karą (ściślej - opłatę dodatkową) za brak obowiązkowej polisy OC. Jak poinformowało Interię Ministerstwo Cyfryzacji, właściciele pojazdów, którzy dokonają powtórnej rejestracji, nie będą podlegali karze za brak OC za okres, w którym ubezpieczenie nie było opłacane.

Oznacza to, że w przepisach pojawi się pewna luka. Za "wykreślone" z CEPiK-u auta można będzie nie płacić OC (formalnie nie będą już zarejestrowane), aż do momentu ich ponownej rejestracji, np. po zakończeniu odbudowy blacharskiej. Udział takich pojazdów w ogóle "martwych dusz" będzie raczej znikomy, ale wielu właścicieli starych Polonezów, Fiatów 125p czy Maluchów z pewnością dostanie od państwa nieoczekiwany bonus w postaci "rozgrzeszenia" za brak polisy OC w ostatnim czasie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CEPiK | UFG | kara za brak oc | rejestracja samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy