Ubezpieczenie OC. Gdzie jest tanio, gdzie jest drogo?

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi je posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce. Wysokość składki ubezpieczeniowej jest jednak uzależniona od wielu różnych czynników, w tym od miejsca zamieszkania kierowcy. Gdzie OC jest najtańsze, a gdzie najdroższe w roku 2023? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników. Gdzie w roku 2023 jest najtaniej, a gdzie najdrożej?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników. Gdzie w roku 2023 jest najtaniej, a gdzie najdrożej? materiały prasowe

Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Korzysta się z niego, gdy ubezpieczony jest zobowiązany do naprawienia szkody, powstałej w związku z ruchem jego pojazdu. Chodzi zarówno o kolizje, wypadki, jak i potrącenia.

Ubezpieczenie OC chroni wszystkie strony danego zdarzenia — poszkodowani otrzymają rekompensatę finansową, zaś ubezpieczony nie będzie musiał jej wypłacać z własnej kieszeni. Choć ubezpieczenie jest obowiązkowe, można je zawrzeć w dowolnej firmie ubezpieczeniowej, a wysokość składek poszczególnych osób może się od siebie różnić. Od czego zależy wysokość OC i gdzie w 2023 jest ono najtańsze, a gdzie najdroższe?

Ubezpieczenie OC a miejsce zamieszkania

Wysokość składki ubezpieczeniowej OC jest uzależniona od wielu różnych czynników. Wpływ na nią ma między innymi wiek i przebieg auta, pojemność silnika, ale też wiek kierowcy i jego historia ubezpieczeniowa. Jeśli ktoś dłuższy czas ma prawo jazdy i może się pochwalić bezszkodową jazdą, zapłaci mniej niż nowicjusz lub osoba, której często przydarzają się wypadki.

Na wysokość ubezpieczenia wpływa również miejsce zamieszkania. Od jakiegoś czasu firmy ubezpieczeniowe interesują się zresztą nie tylko miejscem zameldowania właściciela danego pojazdu, ale i miejscem użytkowania auta. Jeśli bowiem ktoś mieszka w małym mieście, ale codziennie dojeżdża do pracy do miasta dużego, ryzyko kolizji rośnie. Podobnie jeśli ktoś jest zameldowany na wsi, ale w rzeczywistości mieszka w dużym mieście, nie uniknie wyższej opłaty.

Gdzie OC jest najtańsze, a gdzie jest najdroższe w 2023 roku?

W pierwszym kwartale 2023 roku na najniższe OC mogli liczyć mieszkańcy następujących województw:

  • podkarpackiego,
  • opolskiego,
  • świętokrzyskiego.

W województwie podkarpackim kierowcy musieli zapłacić za OC średnio 415 zł, w województwie opolskim 424 złote, a w województwie świętokrzyskim 433 złote.

Gdzie było najdrożej? Najwięcej za OC musieli zapłacić kierowcy zamieszkujący następujące województwa:

  • pomorskie (średnia cena OC wyniosła tam 583 złote),
  • mazowieckie (543 złote),
  • dolnośląskie (534 złote).

Z kolei w pierwszym półroczu 2023 roku, najwyższe średnie stawki za OC odnotowano na terenie następujących województw:

  • pomorskie - 597 złotych,
  • mazowieckie - 557 złotych,
  • dolnośląskie - 550 złotych.

Najmniej za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w pierwszym półroczu 2023 roku mogli zapłacić mieszkańcy województwa podkarpackiego (426 złotych), opolskiego (434 złote) i świętokrzyskiego (443 złote). Pierwsza trójka zarówno najdroższych, jak i najtańszych pod tym względem województw w Polsce wraz z upływem kolejnych trzech miesięcy wcale się zatem nie zmieniła. Warto jednak pamiętać, że w różnych miejscowościach na terenie tych województw ceny mogą się różnie kształtować.

Ubezpieczenie OC chroni zarówno poszkodowanego, jak i osobę ubezpieczoną. Dzięki niemu poszkodowany otrzyma rekompensatę finansową, a ubezpieczony nie musi jej sam płacić. Adobe Stock

Ile kosztuje OC w miastach wojewódzkich?

Miasto wojewódzkie jest siedzibą wojewody i/lub marszałka województwa. Każde województwo w Polsce ma swoją stolicę, na przykład stolicą województwa podkarpackiego jest Rzeszów, a województwa małopolskiego Kraków. W poszczególnych miastach wojewódzkich ceny ubezpieczenia OC mogą diametralnie się od siebie różnić.

W pierwszym kwartale 2023 roku na najkorzystniejsze ceny mogli liczyć mieszkańcy:

  • Opola (województwo opolskie) - średnia cena OC wyniosła tam 458 złotych,
  • Rzeszowa (województwo podkarpackie) - średnia cena OC wyniosła tam 470 złotych,
  • Katowic (województwo śląskie) - średnia cena OC wyniosła tam 476 złotych.

Najdrożej było w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Gdańsk (województwo pomorskie) uplasował się zresztą na szczycie listy najdroższych miast wojewódzkich, pod względem średniej ceny ubezpieczenia OC w pierwszym kwartale 2023 roku. Średnia cena OC wyniosła tam 681 złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwsze półrocze 2023 roku, Gdańsk również ląduje na szczecie, ze średnią ceną OC wynoszącą 698 złotych. Na kolejnych miejscach uplasowały się Wrocław i Warszawa. Pierwsza trójka najtańszych miast również nie uległa zmianie. Najmniej za OC mogli zaś zapłacić mieszkańcy Opola - średnio 476 złotych.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Paryż rezygnuje z hulajnóg elektrycznych. Pionierski krok światowej metropoliiAFP