Słyszałeś o systemie eSCOR? Cały czas cię sprawdza i może podnieść koszty OC

Ruszył eSCOR - uruchomiony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny system monitorujący każdego kierowcę, ocenia ryzyko kolizji generowane przez każdego kierowcę i na tej podstawie pomaga wycenić wysokość składki OC i AC.

Co to jest eSCOR i jakie możliwości daje?

eSCOR, czyli Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka to nowy system oceny kierowców i generowanego przez nich ryzyka pomagający towarzystwom ubezpieczeniowym wycenić wysokość stawki ubezpieczenia OC dla każdego kierowcy, na podstawie ich historii ubezpieczeniowej oraz wypadkowości. Wcześniej czynniki determinujące wysokość stawki OC były niejasne, co powodowało, że czekając na wycenę polisy OC u ubezpieczyciela nie wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać.

Dzięki eSCOR kwestia wyceny i parametry, z których korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe są teraz jasne. To oznacza, że jako kierowcy również możemy co wpływa na wycenę naszej polisy OC i zobaczyć ile w skali 1-5 wynosi nasza ocena eSCOR, która bezpośrednio wpływa na wysokość ceny ubezpieczenia OC.

Reklama

Jakie parametry ocenia eSCOR?

Głównym parametrem, który jest brany pod uwagę przy ocenie eSCOR jest historia szkód, zarówno tych pokrywanych z polisy OC, jak i tych pokrywanych z polisy AC. Równie ważna jest historia polis ubezpieczeniowych - łączny czas ochrony wszystkich pojazdów (jeśli mamy kilka samochodów czas sumuje się), a także czas posiadania polisy OC - wszystko na podstawie ostatnich pięciu lat. Pod uwagę są oczywiście również brane dane demograficzne, takie jak miejsce zamieszkania oraz wiek kierowcy.

Co ciekawe na wynik wpływa każda szkoda AC, nawet takie drobiazgi jak wymiana koła, lub naprawa odprysku na szybie - jeśli są pokrywane z polisy AC. Po wygenerowaniu raportu eSCOR dostajemy ocenę w skali 1 do 5, przy czym trzeba zaznaczyć, że aby dostać ocenę 5 trzeba pochwalić się nieskazitelną historią bezszkodowej jazdy oraz bogatą historią ubezpieczeń. Początkujący kierowcy w młodym wieku nieposiadające historii polis nie mogą liczyć na tak wysoką ocenę.

Przykładowa ocena eSCOR - jak wygląda?

Aby sprawdzić jak działa eSCOR postanowiliśmy wrzucić na bęben nasze dane i poprosić UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) o sporządzenie raportu eSCOR. Z naszej historii polis wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat posiadaliśmy polisę OC na trzy pojazdy (łączny wynik 14,9 - lata sumują się), dodatkowo ubezpieczaliśmy jeden motocykl (co też jest brane pod uwagę), nie mieliśmy żadnej szkody pokrywanej z polisy OC (nie byliśmy sprawcami żadnej szkody), a jedna szkoda była likwidowana z polisy AC (wspomniany odprysk na szybie, w ramach ubezpieczenia szyby). Nasza ocena to solidne, ale nie najwyższe 4.

Co ciekawe mogliśmy również sprawdzić jak wypadamy na tle naszej grupy wiekowej ( w tym przypadku 36-40), gdzie średni wynik wynosił 2,6, a także jak plasujemy się na tle średniej z naszego powiatu (tu tylko 2,2).

Jak sprawdzić ocenę w eSCOR?

Aby sprawdzić naszą ocenę w systemie eSCOR, musimy zarejestrować się w serwisie www.ufg.pl i podać swoje dane personalne. Istnieje również możliwość zalogowania się przez nasz Profil Zaufany - aby to zrobić w formularzu logowania należy kliknąć "logowanie przez login.gov.pl". Po zarejestrowaniu lub zalogowaniu się do portalu przechodzimy w lewym słupku menu do zakładki Ocena UFG. Tam wybieramy nowy raport eSCOR, uzupełniamy dane i zaznaczamy interesujące nas elementy raportu. System oceni nasze parametry i wygeneruje raport.

Ważne: zanim zawnioskujesz o nowy raport sprawdź czy wszystkie dane się zgadzają oraz czy historia twoich szkód jest zgodna z prawdą. Jeśli nie, istnieje możliwość zgłoszenia nieprawidłowości. To istotne ponieważ każda szkoda wpływa na naszą ocenę eSCOR i może znacząco przyczynić się do podniesienia stawki za polisę OC, dlatego warto tego pilnować.

eSCOR - dla ubezpieczycieli, czy dla kierowców?

W przypadku systemu eSCOR trudno zdecydować na czyją korzyść bardziej działa. Owszem, ocenia kierowców pod względem wypadkowości czy też ryzyka wystąpienia szkód komunikacyjnych, co może przyczynić się do zwiększenia stawki za ubezpieczenie OC, więc teoretycznie można uznać, że działa na korzyść ubezpieczycieli. System korzysta jednak z tych samych danych, do których i tak mają dostęp towarzystwa ubezpieczeniowe, zatem nie daje ubezpieczycielom żadnej realnej przewagi.

Z drugiej strony daje kierowcom możliwość sprawdzenia co wpływa na wycenę naszej polisy OC i co możemy poprawić, aby podnieść naszą ocenę i tym samym obniżyć koszty ubezpieczenia OC. Raport może być również argumentem u agenta ubezpieczeniowego i pomóc w negocjacjach ceny (jeśli wynik raportu jest pozytywny).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie | polisa oc | ubezpieczenie OC | UFG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy