Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i jak sprawdzić, do kiedy jest ważne?
Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Jego koszt zależy od wielu czynników - wieku właściciela, rodzaj pojazdu oraz doświadczenia. Co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r. posiadacze pojazdów mechanicznych muszą posiadać wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).
Odszkodowanie z takiego świadczenia wypłacane jest na rzecz osoby poszkodowanej w momencie spowodowania szkody przez posiadacza pojazdu.
Jej następstwem mogą być zarówno uszkodzenie, zniszczenie czy utrata mienia, jak i rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała lub nawet śmierć.
Koszt ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, do których zaliczyć można wiek właściciela, rodzaj pojazdu oraz doświadczenie. OC ważne jest przez cały rok. Termin sprawdzić można w umowie z towarzystwem, na niewielkiej karteczce informacyjnej, którą można wozić z dowodem rejestracyjnym oraz w aplikacji mObywatel — w zakładce mPojazd.
Wybierając ubezpieczenie OC, spotkamy się z różnymi cenami, które zależeć będą od wielu czynników. Można podzielić je na dwie kategorie — dane dotyczące właściciela oraz informacje o pojeździe.
Sprawdźmy najpierw, jak pierwsza z nich wpływa na koszt ubezpieczenia samochodu. Niemal najważniejsza dla towarzystw, oferujących polisy OC jest historia kierowcy i jego dotychczasowych wyczynów.
Im mniej szkód wyrządził, tym niższa będzie cena za ubezpieczenie. Wpływ na cenę może mieć również miejsce zamieszkania. W związku ze wzmożonym ruchem wzrasta możliwość wystąpienia szkody, więc mieszkańcy dużych miast muszą przygotować się na większy wydatek.
Ostatnim istotnym czynnikiem jest wiek kierowcy. Ubezpieczyciele podnoszą stawki dla młodych kierowców, którzy mają mniejsze doświadczenie i jeżdżą agresywniej.
Koszt ubezpieczenia OC może też zależeć od marki samochodu. Z wyższymi składkami muszą się liczyć kierowcy BMW czy Audi. Jest to spowodowane analizą danych statystycznych dotyczących wypadkowości. Ubezpieczyciele oceniają, które pojazdy są bezpieczniejsze od innych.
Liczy się również pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym bardziej drożeje składka. To nie wszystko, ponieważ poza oczywistym wiekiem samochodu, istotny jest także rodzaj paliwa. Pod tym względem najbardziej opłacalne jest posiadanie pojazdu elektrycznego. Najmniej korzystnie wychodzi silnik benzynowy z instalacją LPG.
Powyższe czynniki powodują, że w przypadku doświadczonych kierowców, którzy poruszali się bezkolizyjnie, cena będzie stosunkowo niska. Niestety, gorzej będzie w sytuacji, gdy będzie to młody człowiek z małym lub zerowym stażem oraz mocnym samochodem. Wtedy, koszt ubezpieczenia OC samochodu może być bardzo wysoki.
Według informacji, które można znaleźć w badaniach serwisów porównujących ubezpieczenia, średnia cena OC w 2021 roku wahała się w granicach 620 zł.
Ubezpieczenie OC obejmuje wszelkie szkody na innych pojazdach lub osobach, które są związane z ruchem posiadanego pojazdu mechanicznego. Mogą one powstać również w trakcie takich czynności, jak wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, jego załadunek lub rozładunek oraz podczas zatrzymania i postoju auta.
Szkodę dzieli się na dwa rodzaje — częściową i całkowitą. W przypadku częściowej naprawa jest opłacalna. W przypadku całkowitej naprawa auta nie jest opłacalna.
Poszkodowany może też domagać się z ubezpieczenia OC sprawcy różnych świadczeń, począwszy od naprawy pojazdu, po pokrycie kosztów holowania aż do wyrównania za utratę wartości rynkowej.
Istnieje kilka możliwości odmowy wypłaty z polisy OC, czyli tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Sytuacje te są niezależne od tego, jak dużo wyniósł nas koszt ubezpieczenia samochodu. Dotyczą one szkód, które polegają na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia pod warunkiem, że zostały one wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu.
Drugim powodem wyłączenia odpowiedzialności może być również zdarzenie, w którym zarówno stroną pokrzywdzoną, jak i krzywdzącą są pojazdy zarejestrowane na tego samego właściciela.
Wypłata z polisy OC nie zostanie również wypłacona, jeżeli szkoda została wyrządzona w przewożonych ładunkach. Do ubezpieczenia nie zalicza się również utraty gotówki, biżuterii i papierów wartościowych z samochodu oraz zniszczenia lub skażenia środowiska.