Ubezpieczenie AC. Co to jest autocasco, ile kosztuje i w czym pomaga?

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu mechanicznego - samochodu czy motocykla - od zdarzeń losowych. Ubezpieczenie AC jest przydatne w sytuacjach, których nie pokrywa ubezpieczenie OC. To na przykład kradzież, zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu. Jednak to za co odpowiada ubezpieczyciel, zawarte jest w wybranym wariancie i warunkach AC, z którymi warto zapoznać się przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC nie jest prawnie wymagane, więc wielu kierowców rezygnuje z niego w imię oszczędności. Nie zawsze jest to jednak dobry wybór
Ubezpieczenie AC nie jest prawnie wymagane, więc wielu kierowców rezygnuje z niego w imię oszczędności. Nie zawsze jest to jednak dobry wybórBartlomiej MagierowskiEast News
  • Dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia. To, co zostanie objęte świadczeniem, w dużej mierze zależy od nas. 
  • Samochód oraz wszelkie elementy wyposażenia, które zostaną zgłoszone we wniosku, mogą zostać objęte ochroną finansową związaną z kradzieżą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. 
  • Dotyczy to również m.in. destrukcyjnie działających sił przyrody. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z ofertami kilku towarzystw, ponieważ ubezpieczenie AC i jego zakres nie są regulowane żadną ustawą.

Co to jest ubezpieczenie AC?

Wybierając idealne ubezpieczenie AC i przeszukując oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, można spotkać się z kilkoma rodzajami autocasco.

Jednym z nich jest AC mini, nazywane inaczej Smart Casco lub Minicasco. To podstawowa, najuboższa wersja, która ogranicza przypadki, w których towarzystwo podejmie kroki w celu wypłaty odszkodowania. Na pomoc możemy liczyć jedynie wtedy, gdy do uszkodzeń doszło w wyniku działania sił przyrody lub w przypadku kradzieży.

Drugi rodzaj ubezpieczenia AC dotyczy wszystkich ryzyk i nosi nazwę "AC all risks". Ma ono najszerszy zakres ochrony i gwarantuje wsparcie niemal w każdej sytuacji). Są jednak wyjątki określone w wyłączeniach odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Ostatnią wersją jest standardowe autocasco, czyli najczęściej pojawiająca się oferta. W tym przypadku można liczyć na kompleksową ochronę, która powinna wystarczyć przy codziennym użytkowaniu pojazdu. Dotyczy ona w głównej mierze takich sytuacji, jak:

  • kradzież, 
  • pożar, 
  • zalanie, 
  • zniszczenia spowodowane przez dzikie zwierzęta, 
  • uszkodzenie przez zjawiska pogodowe oraz przez samego kierowcę. 

Tutaj również warto zapoznać się z wyjątkami określonymi w OWU.

Co obejmuje ubezpieczenie autocasco. Trzy różne warianty AC

Wybierając szerszy zakres ochrony, musimy pogodzić się z tym, że zwiększy się również koszt ubezpieczenia AC. Przed podpisaniem umowy warto jednak uważnie ją przeczytać i zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, związanych z odpowiedzialnością towarzystwa i sposobami rozwiązywania problemów.

Metoda likwidacji szkody może mieć trzy wersje.

  1. Wariant kosztorysowy będzie związana z odwiedzinami rzeczoznawcy, który wyceni likwidację szkody. Wtedy samodzielnie wybieramy mechanika, z którym się rozliczamy. 
  2. Wariant warsztatowy to odprowadzenie pojazdu do jednego z wyznaczonych miejsc. Ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek rozliczenia usługi, a my jedynie czekamy na samochód. 
  3. Najdroższym wariantem jest serwis ASO, w której naprawę wykona autoryzowany warsztat marki.

Cena będzie zależała również od tego, jakie części zamienne uwzględnia ubezpieczenie AC. Mogą być to oryginały lub zamienniki.

Warto zastanowić się ponadto nad wyborem opcji ze stałą sumą ubezpieczenia. Po wystąpieniu szkody, wysokość wypłacanego odszkodowania jest uzależniona od wartości pojazdu.

W wielu przypadkach wartość ta jest obliczana na dzień, w którym pojawił się problem. Wybór stałej sumy ubezpieczenia powoduje, że kwota rekompensaty zawsze będzie odnosić się do stawki ustalonej w dniu zawarcia umowy.

Ubezpieczenie AC nie pomoże w każdym przypadku

Mimo że ubezpieczenie AC posiada szerszą ofertę niż OC, w niektórych sytuacjach nie zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Najczęściej związane są one z nieodpowiedzialnym zachowaniem kierowcy, który dopuścił się zaniedbania. Do takich przypadków zalicza się kradzież samochodu, który nie był odpowiednio zabezpieczony — np. posiadał klucze w stacyjce.

Odszkodowania z autocasco nie dostaną osoby, które dokonały umyślnych zniszczeń lub doprowadziły do nich w wyniku prowadzenia pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających. Pojazd, którym się poruszamy, musi posiadać również ważne badanie techniczne. Do wyjątków należą także uszkodzenia związane z wadami fabrycznymi lub eksploatacją pojazdu. Więcej przykładów takich sytuacji można znaleźć, czytając warunki towarzystw ubezpieczeniowych.

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC i gdzie jest najtaniej?

Największy wpływ na to, ile wynosić będzie składka autocasco, ma wartość pojazdu, który ma być ubezpieczony. Droższe modele będą wymagać większego wydatku na części zamienne, a skomplikowana konstrukcja zwiększy koszty napraw. Wiąże się to z wyższymi potencjalnymi kosztami ponoszonymi przez ubezpieczyciela.

Częstym pytaniem przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych jest również miejsce parkowania samochodu. Gdy jest to ulica lub ogólnodostępny parking, wzrasta ryzyko zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Podobnie, jak w przypadku OC, przy wyznaczaniu kosztu autocasco bierze się pod uwagę wiek kierowcy. Im mniej ma lat, tym większe koszty poniesie.

Określenie, które towarzystwo oferuje najtańsze ubezpieczenie AC, nie jest możliwe, z powodów wielu czynników wpływających na cenę i różnorodności ofert. Z pewnością warto zwrócić szczególną uwagę na popularne i istniejące od dawna firmy, ponieważ gwarantuje to sprawdzoną ochronę. Przy wyborze autocasco, najlepiej skorzystać z porównywarek cen.

Jak rozliczyć szkodę z autocasco?

Zgłoszenie szkody z AC można zrobić telefonicznie lub mailowo. Powinno się to uczynić niezwłocznie lub w ciągu 24-48 godziny od zdarzenia. Czasem maksymalny termin jest wydłużony do 7 dni. Podczas wystąpienia problemu z winy innego kierowcy można mieć dylemat nad pokryciem szkody z OC sprawcy lub własnego AC.

Pierwsza opcja może być bardziej czasochłonna. W przypadku drugiej ubezpieczyciel może zgłosić zdarzenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co może zakończyć się utratą zniżki. Wszystko zależy od tego, czy nasze towarzystwo wystąpi do sprawcy o zwrot odszkodowania i uda mu się je odzyskać.

Likwidacja szkody z AC będzie bardziej opłacalna w przypadku nowych samochodów, ponieważ można wystąpić o odszkodowanie do wartości fakturowej, a nie rynkowej pojazdu. Istnieje również szansa skorzystania z własnego AC oraz wystąpienia o regres z OC sprawcy.

***

Moto flesz. Odcinek 22INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas