Reklama

Czy AC auta elektrycznego obejmuje kable i ładowarki?

Ubezpieczanie samochodów elektrycznych to nowe wzywanie dla firm ubezpieczeniowych. Niektóre z nich już przygotowują specjalne oferty.

PZU rozszerzył ubezpieczenie AC dla pojazdów elektrycznych; objął ochroną szkody dotyczące ładowarek, a także kabli ładujących oraz baterii - poinformował we wtorek ubezpieczyciel.

"Rynek motoryzacyjny zmierza w kierunku elektromobilności. Sprzedaż tzw. elektryków konsekwentnie rośnie, dlatego chcieliśmy uzupełnić lukę na rynku ubezpieczeniowym i wesprzeć klientów flotowych, którzy zdecydowali się na zakup pojazdu z napędem elektrycznym" - powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor ds. underwritingu ubezpieczeń komunikacyjnych w PZU Konrad Owsiński.

Reklama

Co obejmuje polisa Autocasco samochodu elektrycznego?

Jak przekazał PZU, nowy zakres ubezpieczenia AC dla właścicieli pojazdów elektrycznych objął ochroną szkody dotyczące ładowarek, w tym wallbox’a, a także kabli ładujących oraz baterii. Spółka podkreślił, że dzięki nowej klauzuli właściciele samochodów elektrycznych, którzy wykupią polisę autocasco, "mogą liczyć na ochronę w przypadku szkód dotyczących elementów pojazdu elektrycznego, które są następstwem m.in. kradzieży, przeciążenia instalacji, przegrzania, zwarcia, spadku napięcia, a także uszkodzenia wskutek rażącego niedbalstwa".

"Suma ubezpieczenia w przypadku kabli i baterii określona jest w umowie AC, natomiast w przypadku ładowarki jest ona odrębnie ustalona i wynosi 3000 zł" - przekazano.

Ubezpieczyciel powołał się na raport Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, zgodnie z którym, liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in (osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) przekroczyła poziom 37 tys. sztuk.

"Rosnącej liczbie pojazdów sprzyja rozwój infrastruktury ładowania. Według danych z końca listopada 2021 r., w Polsce użytkownicy samochodów z wtyczką mają do dyspozycji 1813 ogólnodostępnych stacji ładowania, w tym 3544 punkty, a tylko w listopadzie uruchomiono 207 nowych punktów" - wskazało PZU. Ubezpieczyciel przypomniał, że pod koniec roku 2021 wprowadzono zmiany legislacyjne, które mają ułatwić montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych na wniosek mieszkańców danego budynku.

Spółka zaznaczyła, że rozszerzanie oferty ubezpieczeniowej o zielone produkty jest związane ze strategią Grupy PZU na lata 2021-2024 w obszarze ESG, która zakłada osiągnięcie przez nią neutralności klimatycznej.

PZU jest największym w Polsce ubezpieczycielem działającym na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Kontroluje ponad 1/3 rynku, który jest mierzony wartością składki przypisanej brutto. 

Oprac. Mirosław Domagała

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne | ubezpieczenie AC | PZU SA

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy