Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla 230 tys. osób. Armia szuka kierowców
3 lutego 2025 roku rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Jej celem jest aktualizacja ewidencji oraz ocena zdolności do pełnienia służby wojskowej na podstawie stanu zdrowia. Wezwania otrzyma nawet 230 tys. osób, przy czym duże znaczenie będą mieli kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C czy D (D+E).
W 2025 roku wezwania do wojska może otrzymać około 230 tys. osób, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa ma na celu ocenę zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby. Dotyczy zarówno osób objętych obowiązkiem stawienia się, jak i ochotników, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili chęć pełnienia służby wojskowej.
Wojsko szuka specjalistów i kierowców ciężarówek
Choć kwalifikacja wojskowa nie oznacza automatycznego powołania do służby i służy głównie ewidencji, nie jest tajemnicą, że wojsko od pewnego czasu aktywnie poszukuje specjalistów o określonych kwalifikacjach. W szczególności zależy im na inżynierach, medykach oraz kierowcach posiadających prawo jazdy kategorii C, D czy D+E.
Mimo więc, że w Polsce nie obowiązuje obowiązkowa służba wojskowa, armia ma prawo wezwać obywateli do stawienia się w jednostce w celu przeprowadzenia ćwiczeń lub nauki reagowania na sytuacje kryzysowe, takie jak klęski żywiołowe czy konflikt zbrojny.
Kto musi stawić się do kwalifikacji wojskowej?
Do obowiązku stawienia się przed komisją lekarską zobowiązane są następujące grupy:
- mężczyźni urodzeni w 2006 roku (tzw. rocznik podstawowy),
- mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1998–2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej (m.in. absolwentki kierunków medycznych, farmaceutycznych, weterynaryjnych, psychologicznych, pielęgniarskich i ratowniczych),
- ochotnicy, którzy ukończyli 18 rok życia i chcą uzyskać określoną kategorię zdolności do służby wojskowej,
- osoby, które nie uregulowały dotąd stosunku do służby wojskowej i nie ukończyły jeszcze 60 roku życia
Co grozi za niepojawienie się na komisji wojskowej?
Stawienie się na kwalifikację wojskową w wyznaczonym terminie jest kluczowe, a osoby unikające tego obowiązku muszą liczyć się z konsekwencjami. Osoby, które nie pojawią się na komisji wojskowej, mogą zostać ukarane grzywną. To jednak nie wszystko – w niektórych przypadkach możliwe jest doprowadzenie przez policję lub wpisanie do rejestru osób uchylających się od obowiązku. Takie zaniedbanie może skutkować nawet karą administracyjną w postaci aresztu.