Polscy wyznawcy Elona Muska. Ile Tesli jeździ nad Wisłą?

Tesla to jeden z punktów zwrotnych w historii motoryzacji. Stworzony przez Elona Muska w 2003 roku producent pojazdów elektrycznych to fenomen współczesnego świata.

  • Mimo licznych problemów jakościowych i skandali wywoływanych przez Elona Muska, charyzmatycznego założyciela Tesli, firmie udało się wypłynąć na szerokie wody. 
  • W rekordowo krótkim czasie z marginalnego producenta realizującego wizję bogatego ekscentryka, Tesla stała się synonimem innowacyjności i marką, która na dobre rozgościła się w samochodowym świecie.

Sukces Tesli. Model 3 popularniejszy niż Volkswagen Golf!

Sukces Tesli zdaje się potwierdzać powiedzenie "dobrze czy źle, byle po nazwisku". Liczne wpadki natury jakościowej nie przeszkodziły w wykreowaniu wizerunku producenta, który coraz mocniej szturmuje rynek samochodów premium

Reklama

Tesla bez wątpienia zrewolucjonizowała rynek motoryzacyjny wprowadzając do skostniałej branży innowacyjne formy zarządzania i produkcji. Efekty takiego podejścia śmiało uznać można za imponujące. 

W 2021 roku amerykańska marka dostarczyła nabywcom ponad 936 tys. samochodów. To - uwaga - o 87 proc. więcej niż w roku 2020.

Za zdecydowaną większość z dostarczonych klientom pojazdów odpowiada Tesla Model 3, która w ubiegłym roku znalazła przeszło 575 tys. i szturmem wdarła się na 10. miejsce rankingu najchętniej kupowanych nowych aut na świecie. Elektryczne pojazd wyprzedziło w rankingu m.in. takie ikony, jak:

  • Volkswagena Polo (448 tys. egzemplarzy),
  • Volkswagena Passata (418 tys. egzemplarzy),
  • Volkswagena Golfa (309 tys. egzemplarzy).

Ile Tesli jeździ w Polsce?

Pojazdy stworzone przez firmę Elona Muska mają też wielu zwolenników w Polsce. Ile aut marki Tesla porusza się obecnie po naszych drogach? 

 Jak wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Cyfryzacji (sprawuje nadzór nad CEPiK), w połowie lutego 2022 roku w Polsce zarejestrowanych były 2134 Tesle. W tym miejscu należą się jednak pewne wyjaśnienia. Zgodnie z utartą tradycją bałaganu w państwowych bazach danych 1969 samochodów zarejestrowanych jest pod marką Tesla. Pozostałe 165 figuruje w CEPiKu jako auta marki Tesla Motors.

Zdecydowanie największą reprezentację ma w naszym kraju Tesla Model 3. Takich samochodów zarejestrowanych jest już ponad 1,2 tys. (1209 sztuk na 15 marca 2022). Trudno mówić o dokładnych liczbach, bowiem pojazdy amerykańskiej marki sprawiają urzędnikom wydziałów komunikacji pewne problemy. Dość powiedzieć, że wśród zarejestrowanych w Polsce egzemplarzy znajdziemy takie kwiatki, jak markę "Tesla" model "Motors" (jeden zarejestrowany) lub markę "Tesla" model "---" (23 zarejestrowane). W państwowej bazie figuruje też np. tajemnica Tesla model "B19" (jeden zarejestrowany).

Jeśli skupić się jedynie na prawidłowo zidentyfikowanych egzemplarzach drugie miejsce na liście popularności zajmuje Tesla Model S. Takich aut w Polsce mamy obecnie około 620 egzemplarzy. 

Ostatnie miejsce podium na liście popularności zajmuje Tesla Model X z wynikiem blisko 200 zarejestrowanych egzemplarzy (około 194). Oprócz tego po polskich drogach porusza się dziś co najmniej 78 egzemplarzy Tesli Model Y i dwie Tesle Roadster.

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla | Tesla Model 3 | Tesla Model Y | Tesla Model X | Tesla Model S
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy