Tesla ośmieszyła gigantów! Oto samochody elektryczne najchętniej kupowane w Europie

Europejscy producenci samochodów mają poważny problem. Mimo gigantycznych inwestycji w elektryczne pojazdy najlepiej sprzedającym się elektrykiem na Starym Kontynencie była w ubiegłym roku Tesla Model 3. Auto zdeklasowało nie tylko dotychczasowego zwycięzcę rankingu - Renault ZOE - ale też wiele popularnych modeli z klasycznym układem napędowym.

 • Jak wynika z danych firmy analitycznej JATO Dynamic, kryzys na rynku półprzewodników zdaje się omijać samochody elektryczne. 
 • Dzieje się tak za sprawą stosowanych przez producentów priorytetów produkcyjnych, w ramach których pierwszeństwo w produkcji otrzymują właśnie auta elektryczne. 
 • Powód takiej polityki jest prosty - elektryki obniżają całkowitą emisję CO2 danego producenta, która stanowi przecież podstawę do naliczenia kar idących w miliony euro.

Sprzedaż aut elektrycznych w Europie w 2021 roku. Tesla na czele

Mimo tego w pierwszej dwudziestce najchętniej kupowanych nowych aut w Europie znalazło się tylko jedno auto elektryczne - sklasyfikowana na 17. pozycji zestawienia Tesla Model 3.

Reklama

Wprawdzie miejsce w drugiej połowie drugiej dziesiątki nie prezentuje się zbyt imponująco, ale warto zauważyć, że Tesla Model 3 (141 429 rejestracji) wyprzedziła w ubiegłorocznym europejskim (!) rankingu sprzedaży takie ikony, jak chociażby:

 • Volkswagena Tiguana (19. pozycja - 133 558 rejestracji)
 • Fiata Pandę (21. pozycja - 132 227 rejestracji)
 • Mercedesa klasy A (24. pozycja - 117 223 rejestracji)
 • BMW serii 3 (25. pozycja - 116 250 rejestracji)

Popularność Tesli model 3 świadczyć może o klęsce europejskich producentów w zakresie elektromobilności. Dość powiedzieć, że wynik 141 429 rejestracji jest blisko dwukrotnie lepszy niż drugiego w zestawieniu najpopularniejszych elektryków w Europie - Renault ZOE (71 579 rejestracji). Dopiero na trzecim miejscu uplasowała się wunderwaffe Volkswagena, czyli model ID.3 (69 090 rejestracji). Volkswagen mówić może jednak o pewnym sukcesie. Firma z Wolfsburga znalazła się bowiem na drugim miejscu wśród producentów najchętniej wybieranych w Europie elektryków.

Pierwsza piątka tego zestawienia za 2021 rok prezentuje się następująco:

 1. Tesla - 167 549 rejestracji
 2. Volkswagen - 166 357 rejestracji
 3. Renault - 97 129 rejestracji
 4. Hyundai - 72 912 rejestracji
 5. Peugeot - 70 493 rejestracji

Tesla Model 3 popularniejsza niż Volkswageny Id.3 i Id.4 razem wzięte!

Czołowa pozycja Tesli jest o tyle niepokojąca, że - jak wynika z obserwacji JATO Dynamic - amerykańska marka może się też pochwalić największym spośród czołowej piątki producentów elektrycznych pojazdów wzrostem zainteresowania klientów. W stosunku do pandemincznego roku 2020 ubiegłoroczny wynik Tesli jest wyższy aż o 70 proc. Dla porównania - elektryczne Volkswageny zyskały w tym czasie 42 proc. nabywców, a Renault straciło około 7 proc. rejestracji.

Imponujące wzrosty rejestracji udało się osiągnąć, mimo że Tesla wciąż nie dysponuje jeszcze własną europejską fabryką i cały popyt zaspokajany jest wyłącznie przez import. Gdy powstająca w Niemczech gigafabryka osiągnie zakładane moce produkcyjne, powstrzymanie europejskiej ekspansji amerykańskiego producenta może się okazać jeszcze trudniejsze.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla | Tesla Model 3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy