Polacy zbudowali milion silników Mercedesa. A to nie koniec

W polskiej fabryce Mercedesa w Jaworze, która rozpoczęła pracę w 2019 roku, zbudowano już milion czterocylindrowych silników konwencjonalnych. Producent zapowiedział już kolejne inwestycje na Dolnym Śląsku. Następnym krokiem będzie rozpoczęcie produkcji elektrycznych lekkich aut dostawczych.

Polacy wyprodukowali już milion silników Mercedesa. Następne będą elektryczne dostawczaki
Polacy wyprodukowali już milion silników Mercedesa. Następne będą elektryczne dostawczakiJan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Zakład w Jaworze od momentu uruchomienia linii montażowej w styczniu 2019 roku wyprodukował już milion czterocylindrowych jednostek napędowych - benzynowych (M 254) i wysokoprężnych (OM 654). Silniki “Made in Jawor" są następnie eksportowane do fabryk, gdzie trafiają do modeli klasy A, B, CLA, GLA oraz klasy C, E, S i GLC.

Fabryka w Jaworze. Tu powstają silniki i baterie

Fabryka na Dolnym Śląsku produkuje także baterie elektryczne typu PB 300 - o pojemności 13,8 kWh netto - oraz baterie typu PB 400 - o pojemności 25,4 lub 28,6 kWh - do modeli hybrydowych typu plug-in (PHEV). W tym samym zakładzie powstają także akumulatory typu EB 311 (68.2 kWh) stosowane w pełni elektrycznych Mercedesach EQA i EQB.

Jestem dumny z jakości naszych silników, które spełniają najbardziej wyśrubowane normy Mercedesa. Mamy tu kompetentną i zaangażowaną załogę i można powiedzieć, że wspólnie zwiększamy bilans polskiego eksportu.
mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem.

Fabryka Mercedesa jest neutralna węglowo

Mercedes-Benz Manufacturing Poland jest jedynym zakładem produkującym silniki, który jest zlokalizowany poza Niemcami. Na obecną chwilę przy produkcji jednostek napędowych i akumulatorów pracuje ponad 1,6 tys. osób, z czego ok 45. proc. stanowią kobiety - z reguły średni udział kobiet dla tego typu zakładów jest trzykrotnie mniejszy. Do pracy zakład pozyskuje energię odnawialną z farmy wiatrowej, zaś energia cieplna pochodzi z biomasy i śladowej ilości gazu.

Milion samochodowych serc z Jawora to dowód na to, że mamy w Polsce managerów i pracowników, którzy są w stanie spełnić najwyższe wymagania technologiczne i produkcyjne - dodaje
dodaje Schmalenbach.
Fabryka w Jaworze od 2019 roku wyprodukowała milion jednostek napędowych - benzynowych i wysokoprężnychMercedesmateriały prasowe

Fabryka w Jaworze. Na horyzoncie wielkie inwestycje

Wybudowanie tego zakładu kosztowało blisko miliard złotych. Teraz, jak zapowiada producent, planowane są kolejne inwestycje.

W sąsiedztwie istniejącego zakładu i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury za kilka lat będziemy produkować w pełni elektryczne samochody dostawcze, na kompletnie nowej platformie VAN.EA.
mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Niebawem obok fabryki silników w Jaworze powstanie fabryka czysto elektrycznych lekkich aut dostawczych - taki obiekt pochłonie ponad miliard euro.

Uderzenie w wyspę ronda w LubiniePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas