Mandaty za złe parkowanie. Kierowcy zapominają o zasadzie 1,5-10-15
W zatłoczonych miastach kierowcy nieustannie borykają się z problemem znalezienia miejsca do parkowania. Brakuje nie tylko bezpłatnych, ale i płatnych stanowisk, co sprawia, że właściciele aut próbują zmieścić się w każdej możliwej luce - często na granicy chodnika czy jezdni. W pogoni za wolnym miejscem ignorują podstawowe przepisy dotyczące minimalnych odległości - 1,5, 10 czy 15 metrów - co kończy się mandatem.

Spis treści:
W miejskiej dżungli każdy wolny skrawek chodnika czy jezdni kusi, by zostawić auto choćby na chwilę. W pośpiechu łatwo zapomnieć o podstawowych przepisach, które poznaliśmy na kursie prawa jazdy. A to błąd - złamanie zasad określających minimalne odległości przy parkowaniu może skończyć się nie tylko mandatem, ale i odholowaniem pojazdu.
Zasada 10 metrów - gdzie nie wolno parkować?
Jedną z kluczowych zasad, o których należy pamiętać podczas parkowania, jest tzw. zasada 10 metrów. Oznacza ona zakaz zatrzymywania się i postoju w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerów, skrzyżowania oraz przejazdu kolejowego lub tramwajowego.
Na drogach jednokierunkowych reguła ta obowiązuje jedynie przed przejściem czy skrzyżowaniem - celem jest zachowanie dobrej widoczności. Natomiast na drogach dwukierunkowych należy stosować się do niej zarówno przed, jak i za przejściem, skrzyżowaniem czy torowiskiem.
Zasada 10 metrów dotyczy także znaków drogowych i tablic informacyjnych. Jeśli zaparkowany pojazd zasłania oznakowanie lub utrudnia jego odczyt, kierowca może zostać ukarany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której auto nie ogranicza widoczności znaku - wtedy postój jest dozwolony.
Przepisy mówiące o zasadzie 10 metrów znajdziemy w artykule 49 ustęp 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Zabrania się zatrzymania pojazdu: 1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania; 2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem [...] 6) w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd;

Zasada 15 metrów przy przystankach i wysepkach - o tym kierowcy zapominają
Zasada 10 metrów to nie jedyne ograniczenie, o którym należy pamiętać przy parkowaniu. Przepisy precyzują również tzw. zasadę 15 metrów - dotyczącą zachowania odpowiedniej odległości od przystanków autobusowych i tramwajowych. Parkowanie bliżej niż 15 metrów od słupka lub tablicy przystankowej może utrudnić dojazd pojazdom komunikacji miejskiej i grozi mandatem.
Taki sam dystans - 15 metrów - trzeba zachować także w pobliżu wysepek rozdzielających pasy ruchu. Jeśli jezdnia po prawej stronie wysepki ma tylko jeden pas, nie można parkować w odległości mniejszej niż 15 metrów od jej końca. Złamanie tego przepisu może skutkować poważnymi utrudnieniami w ruchu, a w skrajnych przypadkach - odholowaniem pojazdu. Te zasady znajdziemy w artykule 49 Prawa o Ruchu Drogowym:
Zabrania się zatrzymania pojazdu: 9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości; 10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu
Parkowanie na chodniku. Co oznacza przepis o 1,5 metra dla pieszych?
Warto też przypomnieć o zasadach dotyczących parkowania na chodniku. Przepisy jasno wskazują, że po zaparkowaniu pojazdu pieszym musi pozostać co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni - tak, aby mogli swobodnie i bezpiecznie się poruszać. To jednak tylko jedna z reguł. Zatrzymanie lub postój na chodniku podlega kilku dodatkowym warunkom, które zależą m.in. od rodzaju pojazdu, sposobu jego ustawienia oraz oznakowania. Temat jest jednak bardziej złożony i warto dokładnie poznać zasady obowiązujące w przypadku zatrzymania i postoju auta na chodniku.

Jakie mandaty za nieprawidłowe parkowanie? Tabela kar za złamanie zasad 1,5, 10 i 15 metrów
Zasady określające minimalne odległości przy parkowaniu zostały ujęte w art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ich naruszenie skutkuje mandatem za nieprawidłowe parkowanie, jednak wysokość kary zależy od konkretnego rodzaju wykroczenia.
Za zaparkowanie pojazdu zbyt blisko skrzyżowania, przejazdu kolejowego lub tramwajowego, przejścia dla pieszych czy przejazdu dla rowerzystów - czyli złamanie zasady 10 metrów - grozi mandat w wysokości 300 zł oraz 1 punkt karny.
Mniejszą karą objęte jest natomiast naruszenie zasady 15 metrów od przystanku lub wysepki, a także 1,5 metra szerokości pozostawionej dla pieszych na chodniku. W takich przypadkach kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.
Choć na pierwszy rzut oka wydają się drobiazgami, zasady dotyczące minimalnych odległości mają realny wpływ na bezpieczeństwo i płynność ruchu w miastach. Ich lekceważenie grozi nie tylko karą finansową i punktami karnymi, ale w skrajnych przypadkach także odholowaniem auta i dodatkowymi kosztami. Warto więc znać i stosować przepisy - zwłaszcza że dotyczą miejsc, w których najczęściej brakuje wolnych miejsc: skrzyżowań, przejść, przystanków i chodników.