Kiedy można parkować na chodniku? Decydują detale. Można się zdziwić
W wielu miastach chodniki dla pieszych służą za miejsca parkingowe dla samochodów. Wynika to z infrastruktury, w której miejsc parkingowych zawsze jest za mało. Czasem parkowanie na chodniku jest legalne, ale warto znać zasady, których należy przestrzegać by nie narazić się na mandat. Wiedziałeś, że jedną z istotnych kwestii w przypadku parkowania jest jeden z parametrów zapisanych w dowodzie rejestracyjnym?
Nieznajomość zasad parkowania na chodniku może przysporzyć nam wielu problemu, a w szczególności narazić nas na niepotrzebny mandat. Warto zaktualizować swoją wiedzę na ten temat, zwłaszcza po zmianach przepisów w 2022 roku, według których parkowanie na chodniku jest obecnie... nielegalne. W rzeczywistości nowe przepisy nie tyle zakazały parkowania na chodniku, a jedynie sprecyzowały definicję chodnika. Przyczyną takiego zabiegu było uzasadnienie wprowadzenia bardzo wysokiego mandatu za jazdę po chodniku, który wynosi dziś 1500 zł!
Według nowej definicji w przepisach, chodnik jest to:
Skoro chodnik jest częścią drogi dla pieszych, warto przypomnieć co to takiego według kodeksu drogowego:
Definicja drogi dla pieszych dopuszcza zatem zatrzymanie i postój pojazdów, pod warunkiem, że nie zabraniają tego żadne inne znaki, i że stosujemy się do pewnych zasad. Chodzi przede wszystkim o nieutrudnianie ruchu pieszych. Podstawową zasadą jest zatem pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca. Według przepisów samochód powinien być zaparkowany w taki sposób by pozostawić przynajmniej 1,5 metra szerokości chodnika dla pieszych. W przypadku nowopowstających dróg ma być to aż 180 cm.
Zasady parkowania na chodniku doskonale prezentuje poniższa ilustracja:
Mandat za nieprawidłowe parkowanie nie jest może nadmiernie dotkliwy, ale jeśli nie chcemy się narazić na niepotrzebną karę w wysokości 100 zł i 2 pkt. karnych warto trzymać się powyższych zasad co do centymetra - strażnicy miejscy lub policjanci potrafią być w tym zakresie wyjątkowo skrupulatni. Jeśli nie jesteśmy pewni czy zostawiliśmy 152 czy 149 cm miejsca, warto zostawić go nieco więcej dla pewności. Parkowanie "na oko" bywa trudne i to właśnie w tym przypadku narażamy się na mandat.
Pozostawienie miejsca dla pieszych na chodniku to nie jedyna zasada, której trzeba się trzymać chcąc zaparkować na chodniku. Znacznie mniej znaną zasadą jest ograniczenie dotyczące masy własnej samochodu. Na chodniku mogą parkować bowiem jedynie samochody, których DMC (dopuszczalna masa całkowita) nie przekracza 2,5 tony. Mało kto o tym pamięta, bowiem zdecydowana większość samochodów osobowych mieści się w tej wartości, jednak w dobie mody na coraz większe i cięższe samochody elektryczne, duże SUV-y, campery i busy warto o tym wiedzieć.
Informację o tym jakie DMC ma twój samochód znajdziesz w rubryce F.2 dowodu rejestracyjnego. Jeśli jeździsz samochodem miejskim, lub kompaktem raczej nie masz powodów do obaw, ale jeśli postawiłeś na dużą, ciężką terenówkę lub SUV-a zwłaszcza napędzanego energią elektryczną, upewnij się czy wartość wpisana w dowodzie nie przekracza 2,5 tony. Policjant lub strażnik może, ale nie musi o to zapytać. Jeśli jednak tak uczyni może się okazać, że zostaniesz ukarany mandatem za nieprawidłowe parkowanie.