Kto parkuje po lewej stronie jezdni, ryzykuje mandat. Takie mamy przepisy

Paweł Rygas

Oprac.: Paweł Rygas

Zakaz parkowania pojazdu przy lewej krawędzi jezdni to jeden z tych przepisów, z których wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy. Kodeks drogowy przewiduje wprawdzie kilka wyjątków, ale również w ich przypadku łatwo narazić się na kosztowną karę. Kiedy można legalnie zaparkować po lewej stronie i ile kosztować może kierowcę zlekceważenie zakazu?

Kodeks drogowy zabrania parkowania po lewej stronie jezdni. Od tej zasady są jednak wyjątki - warto je znać
Kodeks drogowy zabrania parkowania po lewej stronie jezdni. Od tej zasady są jednak wyjątki - warto je znaćAgencja SE/East News

Zakaz parkowania pojazdu przy lewej krawędzi jezdni wydaje się oczywistością, ale zmotoryzowani nie zawsze kierują się logiką.

Dlaczego nie można parkować po lewej stronie drogi?

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, więc - z wyjątkiem dróg jednokierunkowych - znaki dotyczące "naszego" kierunku ustawiane są z reguły po prawej stronie jezdni. Kierowca chcący zaparkować swój pojazd po lewej stronie nie może wiedzieć, czy ustawione frontem do przeciwnego kierunku oznakowanie nie zakazuje takiego manewru. Z tej prostej przyczyny w prawie o ruchu drogowym znajdziemy art. 49 pkt 7 stanowiący, że:

Zabrania się zatrzymania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu.

W przypadku drogi jednokierunkowej oznakowanych znakiem D-3 "droga jednokierunkowa", sprawa jest jasna. Dyskusyjną kwestią pozostaje natomiast zapis mówiący o "jezdni dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu". W prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy takiej definicji, co oznacza, że jest ona "płynna". Trzeba więc uwzględnić, że natężenie ruchu na danym odcinku drogi może zmieniać się w czasie. Opustoszała nocą osiedlowa uliczka o godzinie 7 rano może stać się zakorkowaną "arterię". Interweniujący policjant może więc nie podzielać naszej opinii i uznać, że złamaliśmy przepisy.

Parkowanie po lewej. Pamiętaj o znakach

Sam fakt, poruszania się po drodze jednokierunkowej nie oznacza jeszcze,  że możemy legalnie zaparkować samochód przy lewej krawędzi jezdni. Obowiązują nas bowiem wszystkie inne ograniczenia dotyczące parkowania, jak chociażby zakaz parkowania na powierzchniach wyłączonych z ruchu (oznakowane znakiem P-21) czy w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych i skrzyżowania. Obowiązują nas też wszelkie ograniczenia wynikające z oznakowania. Dotyczy to m.in. znaków:

  • B-35: zakaz postoju pojazdów,
  • B-36: zakaz zatrzymywania się pojazdów,
  • B-38: zakaz postoju pojazdów w dni parzyste,
  • B-37: zakaz postoju pojazdów w dni nieparzyste.
  • D-40 strefa zamieszkania (dopuszcza parkowanie tyko w wyznaczonych miejscach)

Jakie kary za nieprawidłowe parkowanie

W większości przypadków mandat za nieprawidłowe parkowanie wynosi obecnie 100 zł. Oprócz tego na konto kierowcy trafiają też dwa punkty karne, które - przypominamy - kasują się dziś w 24 miesiące od uregulowania grzywny. Pamiętajmy też, że w szczególnych przypadkach (np. utrudnianie ruchu) samochód może zostać usunięty z drogi na nasz koszt i trafić na parking depozytowy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas