Polacy boją się aut z Chin. Co trzeci nie chce ich nawet na krótko
Chińskie samochody jeszcze do niedawna stanowiły swego rodzaju egzotykę na rynku europejskim. Dziś na Starym Kontynencie znajdziemy wielu producentów z Państwa Środka. Zyskują oni na popularności także w Polsce. Z najnowszego badania wynika, że wielu Polaków nie chce mieć do czynienia z samochodami z Chin.

W skrócie
- Chińskie samochody zyskują na popularności zarówno w Europie, jak i w samej Polsce.
- Z najnowszego badania wynika jednak, że aż 1/3 Polaków nie zdecydowałaby się nawet na krótkoterminowe wypożyczenie samochodu chińskiej marki.
- Wśród obaw związanych z wypożyczeniem auta producenta z Państwa Środka respondenci wskazali m.in. jakość wykonania samochodu.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Kto sprzedaje najwięcej chińskich aut w Europie?
Rynek samochodów w Europie w ostatnich latach ulega sporym przeobrażeniom. Nie chodzi tylko o coraz większą liczbę modeli elektrycznych, ale także rosnącą systematycznie ofertę producentów z Chin. Oczywiście chiński wkład w europejską motoryzację nie jest nowością. Wszak Volvo od lat należy do Geely, a wiele modeli należących do marek ze Starego Kontynentu jest produkowanych w Państwie Środka.
Od pewnego czasu jednak chińskie marki coraz chętniej wkraczają na rynki państw europejskich. Dobrym przykładem jest najpopularniejsza marka oferująca chińskie auta w Europie, czyli MG - niegdyś brytyjska, dziś należąca do chińskiego koncernu SAIC. W 2024 roku na Starym Kontynencie sprzedano przeszło 243 tys. samochodów. Druga marka w tym zestawieniu, BYD, sprzedała 50 tys. pojazdów.
Ile sprzedano chińskich samochodów w Polsce w 2024 roku?
Rosnącą liczbę samochodów z Chin zauważamy również w naszym kraju. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2024 roku zarejestrowano 10,7 tys. nowych aut sygnowanych znakami chińskich producentów. To niemal 70-krotny wzrost w porównaniu z 2023 r. Jak się jednak okazuje, wielu Polaków wciąż jest dość sceptycznych do aut z Państwa Środka.
Czy warto kupować chińskie samochody? 1/3 Polaków nie chce ich nawet na krótko
Instytut badania opinii i rynku ARC przeprowadził na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów badanie na grupie ponad tysiąca Polaków. Na pytanie, czy ankietowany miałby obawy przed krótkoterminowym wypożyczeniem samochodu chińskiej marki, aż jedna trzecia respondentów odpowiedziała twierdząco - 9 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", a 22 proc. "raczej tak". Co ważne aż 14 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".
W przeprowadzonym badaniu zapytano również o subiektywne obawy ankietowanych wiążące się z perspektywą wypożyczenia samochodu chińskiej marki. Największą wzbudziła jakość wykonania i trwałość samochodu (42 proc.). Taki sam procent badanych wskazał również brak znajomości chińskich marek oraz ich reputacji. Na trzecim miejscu uplasowała się kwestia bezpieczeństwa, a właściwie jego braku (40 proc.). Najmniejsze znaczenie dla ankietowanych miały obawy związane ze zgodnością chińskich aut z europejskimi normami ekologicznymi oraz emisji spalin (24 proc.), a także brak przekonania do stylistyki pojazdów z Państwa Środka.