Ochłodzenie i opady na majówkę. Czy czekać z wymianą opon?

Jan Kincel

Oprac.: Jan Kincel

Mimo że nadchodzi maj, pogoda za oknem nie przypomina wstępu do słonecznego lata. Zwykle jednak przed majówką większość kierowców zmieniła już opony na letnie. W tym roku jednak prognozy nie rozpieszczają - ma być chłodno i mokro. Sprawdź, czy jeszcze czekać z wymianą opon, czy już jechać do wulkanizatora.

Ochłodzenie i opady na majówkę. Czy czekać z wymianą opon?
Ochłodzenie i opady na majówkę. Czy czekać z wymianą opon?Fot. Piotr JedzuraReporter

Spadająca temperatura na majówkę. Czy letnie opony dadzą radę?

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków pogoda na majówkę ma być... średnia. Prognozowane są przelotne opady w różnych miejscach Polski, a także niskie temperatury. Czy jeśli wybieramy się w majówkową podróż, a mamy założone opony letnie, mamy się czego obawiać? Na szczęście nie do końca. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze podczas jazdy samochodem jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

To nie jest tylko pusty frazes wypowiadany jako przyczyna wielu zdarzeń drogowych. Zachowując bezpieczeństwo podczas jazdy, możemy znacznie ograniczyć negatywne skutki takich warunków atmosferycznych jak śnieg z deszczem, nawet jeśli mamy założone letnie opony.

Największym zagrożeniem dla jazdy w zimowych warunkach na oponach letnich jest duża ilość śniegu na drodze. Dodatkowo niebezpieczne będzie poruszanie się w takim rodzaju ogumienia po oblodzonej jezdni. Prognozy pogody na majówkę raczej nie przewidują tak złych warunków atmosferycznych. Uważajmy jednak w sytuacjach, gdy podróżujemy późną nocą lub nad ranem. Jeśli wystąpią przymrozki, zachowanie szczególnej ostrożności będzie konieczne.

Jak jeździć w deszczu i burzy? Uważaj na szlam

Który moment związany z deszczem jest najbardziej niebezpieczny dla kierowców? To właśnie chwila po rozpoczęciu opadów. Wtedy znajdujący się na nawierzchni kurz i brud miesza się z wodą. Powstała w ten sposób warstwa jest niezwykle śliska, a nawet najlepszej jakości opony nie pozwolą na zachowanie odpowiedniej przyczepności. Jest to również odpowiedź na to, dlaczego po spadnięciu kilku kropel deszczu tak wiele samochodów ląduje w rowach lub na drzewach.

W takiej sytuacji przede wszystkim należy zdjąć nogę z gazu. Redukcja prędkości to pierwszy krok do zachowania bezpieczeństwa na drodze. O czym jeszcze warto pamiętać? Starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów, które zdestabilizują samochód i bierzmy odpowiednią poprawkę podczas pokonywania zakrętów. Z kolei hamując autem wyposażonym w ABS nie musimy się obawiać wpadnięcia w poślizg, ale mowa o jeździe na wprost. Wciskając zbyt mocno hamulec w zakręcie, możemy stracić kontrolę nad pojazdem. Identyczne zasady obowiązują kierowców, których podczas majówki spotkają opady śniegu z deszczem, szczególnie jeśli będą połączone z ujemnymi temperaturami.

Maj to także rozpoczęcie sezonu burzowego. Co zrobić, jeśli burza złapie cię w trakcie podróży na majówkę? Przede wszystkim zachować spokój. Samochód, o ile nie dotykamy metalowych elementów, jest dobrym schronieniem przed wyładowaniami elektrycznymi. Jeśli nawałnica uniemożliwia dalszą, bezpieczną jazdę, należy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu. Najlepszy byłby murowany garaż lub zamknięty parking (np. w galerii handlowej). Znalezienie takiego miejsca w drodze może być jednak niemożliwe. W takim przypadku unikajmy postoju pod banerami reklamowymi, drzewami czy znakami drogowymi, które mogą uszkodzić nasz pojazd.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie ma obowiązku zmiany opon. Dotyczy to zarówno zmiany letnich na zimowe, jak i zimowych na letnie. Kierowcy sami decydują czy i kiedy wymienią ogumienie. Przed sezonem zimowym najczęściej tłumy przed punktami wulkanizacji ustawiają się po pierwszym przymrozku lub opadzie śniegu. Trudniej jest wyznaczyć tę granicę w drugą stroną. Jakie czynniki powodują, że powinniśmy wymienić opony na letnie?

Większość osób za wyznacznik uważa średnią temperaturę 7. Pamiętajmy jednak, by poobserwować temperaturę przez kilka dni, a także spojrzeć na prognozę pogody. Czasem zdarza się, że słupki na termometrach wskazują wyższe wartości przez dwa lub trzy dni, a następnie mogą wrócić nawet przymrozki.

Zobacz także:

***

SCT w Krakowie w sądzie. Najważniejsze nowości salonu w Szanghaju. Moto Flesz odc. 87