Reklama

Nowe dowody rejestracyjne od maja 2022. Będzie trudniej je podrobić

Ministerstwo Infrastruktury pochwaliło się projektem nowych dowodów rejestracyjnych. Dokumenty, które właścicieli samochodów będą obowiązywać od maja 2022 roku, są jednak bardzo podobne do obecnych. Skoro nie widać różnicy, to czy warto było wprowadzać zmiany? Według ministerstwa zdecydowanie tak, bo nowe dowody rejestracyjne mają być znacznie trudniejsze do podrobienia.

Nowy dowód rejestracyjny - co się zmieni w 2022 roku?

Ministerstwo nie wprowadza wielkiej rewolucji w szacie graficznej dokumentu. Nie zwiększa także liczby pól na pieczątki, które potwierdzają zaliczenie przeglądu technicznego. Cały sens związany z wprowadzeniem nowego dowodu rejestracyjnego opiera się na zastosowaniu rozwiązań, które utrudnią życie oszustom. Co zmieni się od maja przyszłego roku?

Najważniejsze zmiany w nowym dowodzie rejestracyjnym to zabezpieczenia w papierze i w druku.  Ministerstwo wprowadza między innymi:

Reklama

  • mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści "RZECZPOSPOLITA POLSKA"
  • element irydyscentny zawierający litery PL umieszczone w owalu oraz w formie paska
  • tło giloszowe z drukiem irysowy
  • element wykonany techniką druku stalorytniczego z efektem kątowym z napisem o treści PL RP PL
  • nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym

Te zmiany dotyczą zabezpieczeń zastosowanych w druku. Jeżeli chodzi o zmiany w samym papierze dokumentu, tu Ministerstwo Infrastruktury postawiło między innymi na:

  • papier zabezpieczony chemicznie, który nie wykazuje luminescencji w świetle ultrafioletowym
  • włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym
  • dwutonowy, bieżąco-umiejscowiony znak wodny - naprzemiennie pozytywowe i negatywowe litery PL w owalu
  • włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym, ale także włókna niewidoczne w świetle dziennym i jednocześnie aktywne w świetle ultrafioletowym

Jak widać, nowe dowody rejestracyjne będą miały sporo zabezpieczeń, chociaż na pierwszy rzut oka niewidocznych. Wszystko po to, by walczyć z przestępcami i ograniczyć możliwość podrabiania dokumentów. Z tego chętnie korzystają paserzy kradzionych aut, którzy chcą je wywieźć za granicę.

Czy trzeba wymienić dowód rejestracyjny na nowy?

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzanymi zmianami chce uprzykrzać życie oszustom, a nie kierowcom. Nowe dowody rejestracyjne dostępne od 1 maja 2022 roku nie unieważniają tych, które kierowcy obecnie posiadają. 

Dlatego też nie trzeba się martwić koniecznością wymiany obecnie posiadanego dowodu rejestracyjnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadanie dowodu rejestracyjnego w trakcie jazdy samochodem nie jest wymagane. Podczas ewentualnej kontroli drogowej policjant sprawdza dane samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Życie kierowcom ułatwia także aplikacja mPojazd, która gwarantuje dostęp do danych w dowodzie rejestracyjnym.

Wprowadzona cyfryzacja nie oznacza, że papierowy dokument nie jest już potrzebny i nie trzeba martwić się jego posiadaniem lub wymianą. Dowód rejestracyjny trzeba posiadać pomimo, że nie trzeba go okazywać podczas policyjnej kontroli.

Jak wymienić dowód rejestracyjny i ile to kosztuje?

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny i kto musi to zrobić? Przede wszystkim właściciel pojazdu, który zmienił adres lub nazwisko, zmieniły się dane techniczne samochodu lub zamontowano butlę gazową. Wymiana dowodu rejestracyjnego jest obowiązkowa także przy jego uszkodzeniu utrudniającym czytelność i zgubieniu.

Dowód rejestracyjny można wyrobić, udając się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Tam trzeba wypełnić odpowiedni wniosek, do którego należy dołączyć dotychczasowy dowód (o ile nie został zgubiony). Dodatkowo niezbędna jest karta pojazdu, jeśli została wydana, potwierdzenie zawarcia polisy OC i zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym.

Kiedy dowód rejestracyjny będzie do obioru? Na dowód rejestracyjny czeka się do 30 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie dokumentu, jednak zazwyczaj trwa to znacznie krócej. 

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? Za taką usługę trzeba zapłacić 54,50 zł. Wyrobienie pozwolenia czasowego, pozwalające na korzystanie z samochodu bez dowodu, to koszt 19,50 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy