mObywatel traci ważność. Co z prawem jazdy w telefonie?
W lipcu 2024 roku minie rok od wprowadzenia najnowszej wersji aplikacji mObywatel. Oznacza to, że użytkownicy korzystający z niej od ponad 12 miesięcy będą musieli pamiętać o odnowieniu swojego profilu. Co to oznacza i czy nasze dokumenty są w takim wypadku bezpieczne?
Aplikacja mObywatel to intuicyjny i wielofunkcyjny asystent każdego obywatela, w tym również kierowców. Narzędzie umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami, a przy tym ma do zaoferowania wiele funkcji, które ułatwiają codzienne życie i pozwalają oszczędzać czas. Obecnie z rozwiązania korzysta już ponad 14 milionów mieszkańców Polski, a jego przydatność udowadnia ciągły rozwój i dodawanie nowych funkcji.
Od 1 lipca 2024 roku niektórzy użytkownicy aplikacji, po jej uruchomieniu mogą napotkać komunikat sugerujący, że traci ona swoją ważność. Jego treść brzmi następująco:
Chociaż wiadomość brzmi nieco zagadkowo i może sugerować, że wkrótce cała aplikacja przestanie działać, a my niezwłocznie stracimy dostęp do naszych dokumentów - m.in. prawa jazdy - w rzeczywistości informacja ta dotyczy wyłącznie jednej z funkcji oprogramowania. Konkretnie chodzi o ważność certyfikatu mDowodu.
Jak można wyczytać na stronie aplikacji, w lipcu mija rok od wprowadzenia ostatniej wersji mObywatela. Oznacza to, że osoby korzystające z niej od ponad roku będą musiały odnowić ważność cyfrowego dokumentu tożsamości. To właśnie on gwarantuje ważność profilu i jednocześnie stanowi środek identyfikacji elektronicznej.
Autorzy aplikacji podkreślają, że odnowienie certyfikatu mDowodu i profilu mObywatel jest prostym i stosunkowo szybkim zadaniem. Można to zrobić za pomocą przycisku "Uzyskaj Nowy", który znajduje się na ekranie głównym przy komunikacie o konieczności aktualizacji profilu. Jeżeli na ekranie nie pojawia się informacja o wygasającym profilu, aktualność naszego cyfrowego dokumentu można sprawdzić w zakładce "Więcej" oraz sekcji "Wydane certyfikaty".
Zajrzyj do mObywatela i sprawdź punkty. Możesz się zdziwić.
Warto także pamiętać, że możliwość aktualizacji pojawia się na 14 dni przed wygaśnięciem obecnego. Jeśli zatem nie widzimy żadnej możliwości aktualizacji, prawdopodobnie musimy jeszcze poczekać.