Kolumny wojskowe przejadą przez Polskę. Będą miały niebieskie chorągiewki

W ten weekend rozpoczną się w Polsce ćwiczenia Puma-22. Z tego powodu na drogi województwa podkarpackiego wyjadą kolumny wojskowe. Każda kolumna musi być odpowiednio oznakowana.

W godzinach 22.00-03.00 kolumny pojazdów wojskowych z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich będą przemieszczać się z Rzeszowa na poligon w Nowej Dębie. Ruchy wojsk wiążą się z ćwiczeniami Puma-22.

Kolumny wojskowe na polskich drogach. Jak muszą być oznakowane

Przepisy o ruchu drogowym bardzo jasno precyzują, kiedy ciąg wojskowych pojazdów staje się kolumną wojskową i zyskuje z tego powodu przywileje. Warto pamiętać, że nie wszystkie pojazdy wojskowe jadące jeden po drugim są uznawane za kolumnę.

W przypadku kolumny wojskowej pierwszy i ostatni pojazd muszą zostać wyposażone w specjalne tablice w kolorze pomarańczowym. Dodatkowym oznaczeniem są niebieskie chorągiewki po stronie kierowcy, ale na ostatnim samochodzie znajdziemy zawsze w kolorze zielonym. Oprócz tego samochody mogą się poruszać z użyciem świateł ostrzegawczych.

Reklama

Przepisy bardzo precyzyjnie określają warunki przejazdu kolumny wojskowej. W pojedynczej kolumnie nie może jechać więcej niż 20 pojazdów, a odległość pomiędzy pojedynczymi kolumnami to minimum 500 metrów.

Pojazdy wojskowe a przepisy drogowe

Kolumny wojskowe zawsze muszą się stosować do przepisów ruchu drogowego. Wyjątek stanowi obowiązek ustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu, ale tylko w sytuacji, gdy za kierowanie ruchem odpowiada Żandarmeria Wojskowa.

Gdy kolumna wojskowa jest eskortowana przez radiowozy z włączonymi sygnałami błyskowymi - staje się kolumną uprzywilejowaną i może ignorować przepisy ruchu drogowego, oczywiście wszystko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Manewry wojskowe Puma-22

Puma-22 to manewry wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej. Na poligonie ćwiczyć będą razem żołnierze z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Portal krosno24.pl informuje, że tym razem uczestniczyć będą też pododdziały ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolumna wojskowa | wojsko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy