Kolor auta świadczy o inteligencji. Zdradzamy, jakiego lepiej unikać
Chociaż wydawać się może, że wybór koloru samochodu to kwestia mody, gustu czy panujących obecnie trendów, to holenderscy naukowcy przekonują, że wybrana barwa sporo zdradza. Można z niej wywnioskować cechy osobowości, a także określić poziom inteligencji właściciela.

W skrócie
- Kolor samochodu może zdradzać cechy osobowości i poziom inteligencji właściciela.
- Badania wykazały, że osoby z niższym IQ częściej wybierają auta szare, brązowe i żółte, natomiast wyższe IQ charakteryzuje wybór niebieskiego, czerwonego lub zielonego samochodu.
- Kolor wpływa również na bezpieczeństwo na drodze – ciemne pojazdy częściej biorą udział w wypadkach.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
W obecnych czasach okazuje się, że nawet z pozoru błahy wybór może zostać rozłożony przez naukowców z drugiego końca świata na czynniki pierwsze, a następnie skrupulatnie przeanalizowany w taki sposób, aby dowiedzieć się o nas jak najwięcej.
Wybór koloru samochodu od zawsze był podyktowany trendami i własnymi preferencjami. Przez lata na drogach dominowały stonowane, a wręcz nawet nudne odcienie, i dopiero od kilku lat producenci zaczęli wprowadzać odważniejsze kolory do swojej palety. Holenderscy badacze ustalili, że istnieje powiązanie między kolorem samochodu a poziomem inteligencji jego właściciela.
Kierowcy z niskim IQ wybierają te kolory
Badania naukowców z Uniwersytetu w Groningen wykazały, że osoby z niższym poziomem IQ częściej wybierają samochody w kolorach szarym, brązowym i żółtym. Pierwszy z nich przez dekady dominował na drogach, a choć jest uważany przez zmotoryzowanych za bardzo praktyczny, ponieważ nie widać na nim zabrudzeń, eksperci wskazują, że jest nudny i preferowany przez osoby konserwatywne oraz unikające ryzyka.
Kolor brązowy symbolizuje prostotę i opór przed zmianami. Utożsamiany jest z kierowcami, którzy są powściągliwi. Z kolei żółty, choć bardzo energetyczny, kojarzony jest z powierzchowną kreatywnością i może powodować stres.

Te kolory zarezerwowane są dla najinteligentniejszych kierowców
Przeprowadzona przez holenderskich uczonych analiza wykazała, że osoby o wyższym poziomie inteligencji decydują się na zakup samochodu w kolorze niebieskim, czerwonym lub zielonym. Pierwszy z nich utożsamiany jest z kierowcami dokładnymi i perfekcjonistycznymi, którzy kierują się logiką i faktami. Czerwony z kolei symbolizuje asertywność, zorientowanie na cel, a także dobre zdolności przywódcze motywowane dążeniem do osiągnięcia celu. Natomiast zielony preferowany jest przez realizatorów, czyli pomysłowych, analitycznych i perfekcyjnych.
Pewne kolory mają tę samą łatkę od lat
Od dekad panują pewne trendy dotyczące kolorystyki samochodów. Uważa się, że czarny wybierany jest przez kierowców ceniących prestiż i elegancję, a srebrny to idealny wybór dla osób poszukujących kompromisu między stylem a praktycznością. Z kolei kolor biały preferują osoby praktyczne i ekonomiczne, ponieważ zazwyczaj jest to najtańszy odcień, choć dziś nie jest to do końca prawdą.
Samochód w jakim kolorze najszybciej znajdzie nowego właściciela?
Kilkanaście lat temu nikt nie zaprzątał sobie głowy kolorem samochodu. Owszem, niektóre odcienie były mniej chętnie wybierane już na etapie konfigurowania pojazdu w fabryce, ale prym wiódł kolor czarny i srebrny. Dziś producenci prześcigają się w najróżniejszych, coraz odważniejszych odcieniach.

Różnorodność kolorów na drogach wyraźnie wzrosła. Jeszcze na początku XXI wieku dominowały jasne barwy. Dziś ich udział na rynku zmniejszył się niemal o połowę
Statystyki pokazują, że sprzedaż samochodów w kolorze białym lub czarnym trwa średnio około 70 dni. Czerwone znajdują nabywcę po 65 dniach, a pomarańczowe po 64. Jak podaje portal dotyk.cz, najszybciej sprzedają się pojazdy w kolorze brązowym i beżowym. Zgadzacie się, że wyniki tego badania kompletnie nie znalazłyby odzwierciedlenia na polskim rynku?
Badacze przekonują, że kolor ma również wpływ na bezpieczeństwo. Ciemne odcienie pojazdów są znacznie bardziej narażone na udział w wypadkach drogowych, a ryzyko uczestnictwa w kolizji jest nawet o 12 proc. wyższe niż w przypadku białych pojazdów. Na liście tej znajdują się także pojazdy ciemnoniebieskie i szare. Dzieje się tak, ponieważ są gorzej widoczne.