Idą upały. Ten element samochodu może być teraz kluczowy. Nie chodzi o klimę
Należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu określonego w przepisach. Szczególnie teraz, podczas letnich upałów, jest kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo, a ma swój termin ważności.
Spis treści:
Polskie przepisy wymagają, żeby w samochodzie znajdowały się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz tablice rejestracyjne. Od wielu lat nawet apteczka nie jest obowiązkowa, chociaż jej obecność może w wielu przypadkach nawet uratować życie podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
Mając na uwadze nadchodzący sezon letni oraz falę upałów, prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru jest całkiem spore. Dlatego warto być przygotowanym na taką okoliczność, mając na pokładzie sprawna gaśnicę samochodową.
W wielu przypadkach ten element wyposażenia może pomóc w ratowaniu dobytku oraz ludzkiego zdrowia i życia. Często może się zdarzyć, że gaśnica nie przyda się nam, ale innym uczestnikom ruchu drogowego, którzy mają problem.
Gaśnica w samochodzie a przepisy
Dokładne wymagania na temat gaśnicy samochodowej znajdziemy w przepisach. W samochodzie powinna się znaleźć gaśnica typu ABC o wadze przynajmniej 1 kg. Jeśli zależy nam na większym poziomie bezpieczeństwa, warto wybrać gaśnicę o większej pojemności. Będzie większa i cięższa, a do tego droższa, ale zapewni dłuższą pracę.
Co oznaczają literki na gaśnicy samochodowej
Każda gaśnica jest oznaczona literami, które informują, do jakich pożarów jest przystosowana. Klasa A oznacza materiały stałe takie jak drewno czy papier, klasa B tworzywa sztuczne i ciecze (w tym paliwa, oleje itp.), a klasa C - różne gazy.
Gaśnice może wyróżnić na dwa rodzaje. Gaśnice proszkowe (zamontowano na nich manometr), w których proszek gaśniczy jest wymieszany z azotem. Są cały czas gotowe do życia. Innym rodzajem są gaśnice z nabojem z dwutlenkiem węgla, gdzie trzeba odczekać chwilę po zerwaniu zabezpieczenia. Warto pamiętać, żeby każda zakupiona gaśnica miała homologację.
Gaśnica samochodowa - termin ważności i przegląd
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że gaśnica samochodowa posiada informacje o dacie legalizacji oraz terminie przydatności. Takie informacje znajdziemy na naklejce umieszczonej na obudowie. Jest to swego rodzaju gwarancja producenta, że urządzenie jest gotowe do użycia, a proszek znajdujący się środku nie utracił właściwości.
Każda nowa gaśnica ma z reguły datę ważności obowiązująca przez 2 lata. Jest to termin liczony od daty wyprodukowania sprzętu, a nie daty zakupu w sklepie. Po upływie tego terminu warto przeprowadzić przegląd, który przedłuża ważność o kolejny rok. Koszt takiej usługi to zwykle ok. 10 złotych.
Ile kosztuje gaśnica samochodowa?
Homologowaną gaśnicę samochodową można kupić na stacji benzynowej lub w sklepie z częściami motoryzacyjnymi lub w internecie. Standardowa gaśnica typu ABC o wadze 1 kg powinna kosztować około 50 złotych, ale w ogłoszeniach często znajdziemy rozwiązania o dużo niższych cenach.
Brak gaśnicy samochodowej - jaki mandat?
Jeśli podczas kontroli policyjnej okaże się, że w samochodzie brakuje gaśnicy, policjant może wystawić mandat. W taryfikatorze przewidziano grzywnę w wysokości od 20 do 500 złotych.
Policjant może również sprawdzić datę ważności gaśnicy. Jeśli okaże się, że przekroczyła termin zostaniemy pouczeni. Nie ma podstawy prawnej do tego, żeby policjant nakładał na kierowcę mandat lub zatrzymywał dowód rejestracyjny.
Obecność gaśnicy na wyposażeniu samochodu może zostać sprawdzona podczas okresowego przeglądu technicznego. Brak urządzenia spowoduje, że wynik badania będzie negatywny.