Mercedes B Klasa

Mercedes B to kompaktowy, pięciodrzwiowy minivan, który powstał na bazie klasy A. Praktyczne wnętrze i wysoka pozycja za kierownicą to mocne cechy niewielkiego samochodu spod znaku trójramiennej gwiazdy. Choć czasy dużej popularności małych minivanów już minęły, to Mercedes B Klasy wciąż sprzedaje się całkiem dobrze.
Mercedes B Klasa - najważniejsze informacje
Mercedes-Benz B 200 AMG Line. Ten samochód jest chwalony za przestronne wnętrze i niezłe wyposażenie nawet podstawowych wersji. /materiały prasowe

Mercedes B Klasa - najważniejsze informacje

Mercedes B to kompaktowy, pięciodrzwiowy minivan, który powstał na bazie klasy A. Praktyczne wnętrze i wysoka pozycja za kierownicą to mocne cechy niewielkiego samochodu spod znaku trójramiennej gwiazdy. Choć czasy dużej popularności małych minivanów już minęły, to Mercedes B Klasy wciąż sprzedaje się całkiem dobrze.

Historia Mercedesa B Klasy

Mercedes B kontynuuje tradycję Klasy A, która była pierwszym modelem w historii marki z przednim napędem i niewielkim, podwyższonym nadwoziem. Klasa B była oferowana równoległe z drugą generacją Mercedesa A. Nowy model miał dłuższe nadwozie i większy rozstaw osi. 

Dopiero druga odsłona Mercedesa B Klasy została jedynym kompaktowym minivanem w ofercie marki ze Stuttgartu. Ten model należy do najpopularniejszych taksówek w Niemczech.

Jedynym konkurentem Mercedesa B z segmentu premium jest BMW 2 Active Tourer, zaprezentowane w 2014 roku. Obecnie w salonach Mercedesa sprzedawana jest trzecia generacja Klasy B.

Mercedes B – generacje

Pierwsza generacja Mercedesa B Klasy (W245) pojawiła się na rynku w 2005 roku, niecały rok po premierze drugiej odsłony Klasy A, na której ten model bazował technologicznie. 

Mercedes B miał większy o 20 cm rozstaw osi, co pozwoliło wygospodarować znacznie więcej miejsca wewnątrz. Poza silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi była oferowana także jednostka zasilana gazem ziemnym.

Premiera drugiej odsłony Klasy B (W246) miała miejsce w 2011 roku. Nowa generacja zyskała bardziej wyrazisty design i światła LED do jazdy dziennej. Po raz pierwszy do palety silników dołączyła jednostka elektryczna, którą opracowano wspólnie z amerykańską marką Tesla.

Najnowsza generacja Mercedesa Klasy B (W247) weszła na rynek w 2018 roku. Zrezygnowano z napędu elektrycznego oraz silników zasilanych gazem ziemnym. Design jeszcze bardziej nawiązuje do większych modeli marki. We wnętrzu zamiast standardowych zegarów deski rozdzielczej zamontowano ekrany LED.

Mercedes B – dane techniczne

Do napędu wszystkich generacji Mercedesa B stosowano czterocylindrowe silniki. Do przeniesienia napędu służyły manualne i automatyczne skrzynie biegów. W pierwszej generacji dominowały benzynowe silniki wolnossące o pojemności od 1,5 do 2,0 l, które generowały od 95 do 136 KM. 

Największy silnik był oferowany także w wersji z turbodoładowaniem (osiągał moc 193 KM), a dwulitrowy silnik diesla generował od 82 do 140 KM. Jednostki zasilane gazem ziemnym osiągały od 116 do 156 KM.

Nowsze generacje bazowały na turbodoładowanych silnikach. Benzynowe o pojemności od 1,3 do 2,0 l osiągały moc od 122 do 211 KM. Największa jednostka była oferowana z opcjonalnym napędem na cztery koła. Diesle o pojemności od 1,5 do dwóch litrów generowały od 109 do 190 KM. Mercedes B w wersji elektrycznej osiągał 180 KM.

Mercedes B – opinie kierowców

Mercedes B jest chwalony za przestronne wnętrze. Nawet podstawowe wersje są nieźle wyposażone. Pierwsza generacja jest podatna na boczne podmuchy wiatru. 

Nowsze odsłony modelu zapewniają lepsze właściwości jezdne. Odpowiednio serwisowane egzemplarze osiągają wysokie przebiegi bez poważniejszych awarii.

Mercedes B Klasa - Wiadomości