Reklama

Które linie na drodze są ważniejsze - żółte czy białe?

Każdy kierowca podczas codziennej jazdy styka się białym, poziomym oznakowaniem na jezdni. Jednak bardzo często tuż obok pojawia się oznakowanie w kolorze żółtym. Sprawdzamy, do którego należy się zastosować, gdy występują równocześnie.

Znaki poziomie w białym kolorze to podstawowy rodzaj oznaczeń stosowanych powszechnie na drogach. Jednak na czas remontów jezdni lub przebudowy odcinków drogowcy stosują również oznaczenie w kolorze żółtym. Głównie są to poziome linie, które potrafią wprowadzić sporo zamieszania w sytuacjach, gdy kierowcy w danym miejscu często jeżdżą na pamięć.

Żółte i białe znaki poziome - które ważniejsze?

Relację pomiędzy znakami poziomymi w kolorze białym i żółtym precyzuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 31 lipca 2002 roku, a konkretnie par. 85 ust. 3 mówiący:

Reklama

Ten krótki zapis ustala, że znaki w kolorze żółtym są nadrzędne nad białymi. Przepis dotyczy linii ciągłych, przerywanych, a także naklejonych lub namalowanych strzałek, napisów oraz powierzchni wyłączonych z ruchu.

Gdy na drodze pojawi się żółte oznakowanie, kierowca powinien chwilowo zignorować przebieg białych linii wyznaczających np. przebieg pasa ruchu przed rozpoczętym remontem.

Znaki żółte poziomie - gdzie występują?

Znaki żółte mają tymczasowe przeznaczenie, więc pojawiają się zwykle w miejscach robót drogowych. Nie mogą stale zastępować oznakowania barwy białej. Żółte znaki są ważne do momentu, aż po zakończonych pracach nie zostaną usunięte przez drogowców.

Znaki żółte poziome - mandat za niedostosowanie się

Gdy kierowca nie zastosuje się do tymczasowego, żółtego oznakowania, czekają go takie same konsekwencje, jak w przypadku białych znaków poziomych. Kierowca może otrzymać mandat np. za przekroczenie podwójnej ciągłej linii lub jazdę po powierzchni wyłączonej.

W pierwszym przypadku grozi za to 200 zł grzywny i 1 punkt karny. W drugiej sytuacji taryfikator przewiduje 100 zł grzywny i 1 punkt karny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki poziome | linia ciągła | przepisy drogowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy