Górale mają dosyć quadów i skuterów śnieżnych. Gminy wprowadzają zakazy i kary
Miarka się przebrała. Masowe wycieczki na quadach i skuterach śnieżnych doprowadziły mieszkańców tatrzańskich gmin do skraju wytrzymałości. Dewastacja lasów i prywatnych terenów zmusiła samorządy do podjęcia działań. Gminy Kościelisko i Poronin przyjęły uchwały zaostrzające przepisy dotyczące poruszania się pojazdami mechanicznymi poza drogami publicznymi.

Spis treści:
Mieszkańcy Podhala od lat skarżą się na niszczenie łąk, pastwisk i lasów przez pojazdy spalinowe. Ten sezon zimowy obfitował w rekordową liczbę wycieczek w teren, a górale do tego stopnia mieli dość, że 9 marca dokonali obywatelskiego zatrzymania uczestników wyprawy na quadach. Problem jednak systematycznie narasta, a brak ogólnokrajowych regulacji prawnych zmusza lokalne samorządy do podejmowania własnych działań.
Wprowadzenie uchwał regulujących wyprawy pojazdami mechanicznymi to następstwo organizowanych wypraw przez firmy wynajmujące quady, skutery śnieżne czy samochody terenowe. Od kilku lat mieszkańcy Podhala nie mogą sobie poradzić z rozjeżdżaniem łąk, pastwisk i lasów, a także zakłócaniem spokoju.
Górale wzięli sprawy w swoje ręce. Obywatelskie zatrzymania to końcowy efekt
Właściciele niszczonych działek na wszystkie sposoby starali się walczyć z właścicielami firm. Zaczęło się od zorganizowanych patroli, a kończyło na przekopywaniu rowów, które miały skutecznie uniemożliwić przejazd przez prywatne posesje.
Dzisiaj mamy sytuację, która może doprowadzić do tragedii. Czy ludzie mają zrobić tak jak w sąsiedniej wsi, czyli wyjść z ciupagami i zrobić porządek? Mamy zastosować zbójeckie prawo?
W styczniu konflikt osiągnął moment krytyczny, a grupa licząca około 20 mieszkańców udała się do właściciela jednej z wypożyczalni, aby porozmawiać na temat wyrządzonych szkód. Pijany mężczyzna zaatakował jednego z uczestników nożem, raniąc go. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na zdrowiu oraz kierowania gróźb karalnych.
Mieszkańcy Podhala kontra off-road. Konflikt narasta
Eskalacja konfliktu doprowadziła do rozpoczęcia zintensyfikowanych prac na przepisami, które będą regulowały ten problem. W czwartek 27 marca stosowne uchwały przyjęły gminy Kościelisko i Poronin, gdzie najczęściej organizowane są wyprawy w teren. Przepisy mają przede wszystkim chronić środowisko, a także zapewnić bezpieczeństwo i spokój mieszkańcom oraz turystom.
Przepisy dotyczą quadów, samochodów typu offroad, motocykli crossowych, a także skuterów śnieżnych. Regulują poruszanie się tymi pojazdami poza drogami publicznymi. Właściciele lub współwłaściciele będą mogli nimi jeździć w formie przejazdów indywidualnych. Więcej niż jeden pojazd będzie mógł jechać na terenach specjalnie oznakowanych, oddalonych co najmniej 300 metrów od budynków przeznaczonych do zamieszkania ludzi
Zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych pod karą grzywny na terenie gminy Poronin i Kościelisko
Uchwała wprowadza ograniczenie prędkości dla tych pojazdów do 20 km/h oraz zakaz jazdy po lasach, polach, łąkach, pastwiskach i prywatnych drogach gruntowych bez zgody właściciela.
Dodatkowo zabrania poruszania się w grupach powyżej określonej liczby pojazdów - pięciu dla quadów i buggy, trzech dla skuterów śnieżnych i dwóch dla samochodów terenowych. Właściciele wynajmujący takie pojazdy są zobowiązani do poinformowania klientów o nowych regulacjach prawnych. Za załamanie nowych przepisów grozić będzie kara grzywny.
Zobacz również:
Na terenie gminy Poronin zakaz dotyczy także motocykli crossowych, trialowych i enduro. Z pojazdów terenowych mogą korzystać jedynie właściciele lub współwłaściciele w formie przejazdów indywidualnych, a większe grupy mogą jeździć jedynie po terenach wyznaczonych i oznakowanych, oddalonych o najmniej o 300 m od budynków mieszkalnych.
W gminie Kościelisko przepisy zostały bardziej zaostrzone, a odległość od budynku mieszkalnego wynosi 500 m dla pojazdu spalinowego i 300 m dla pojazdów z silnikiem elektrycznym. Dodatkowo wprowadzono zakaz poruszania się quadami, skuterami śnieżnymi i crossami w godzinach od 19 do 9 rano.