Drogówka rzadziej bierze łapówki. Prym wiedzie zupełnie inna formacja
Funkcjonariusz policji popełnili w 2024 roku niespełna 1100 przestępstw. Niemal co trzecie z nich dotyczyło korupcji. Problemy największej formacji mundurowej w kraju zaczynają się piętrzyć, a takie informacje w przestrzeni publicznej zdecydowanie nie poprawią nastawienia obywateli i nie zmniejszą liczby wolnych wakatów.

- Funkcjonariusze policji popełnili prawie 1100 przestępstw, z czego niemal co trzecie dotyczyło korupcji.
- Statystyki wskazują, że liczba przestępstw ze strony policji rośnie mimo zaostrzenia przepisów i inwestycji w technologie.
- Znacząca część korupcji wśród policjantów dotyczyła nadużycia funkcji dla korzyści majątkowych.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Złotówki nadal kuszą policjantów
Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej łapówki przyjmowali policjanci z drogówki, a także funkcjonariusze straży granicznej oraz służby celnej. Rządzący próbowali załatać dziurawy system na różne sposoby, przede wszystkim zaostrzając przepisy dotyczące korupcji oraz inwestując w kamery nasobne, które montowane na mundurach rejestrują każdą interwencję.
Tendencja wzrostowa. Liczba przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy rośnie
W teorii liczba ujawnionych przestępstw powinna zatem spadać z roku na rok, ale jak ustaliła "Rzeczpospolita', statystyki są w tej kwestii nieubłagane. W 2020 r. policjantom zarzucono 622 przestępstwa, rok później było ich już 953, a w 2022 r. liczba ta wzrosła do 1171. Warto zaznaczyć, że w 2022 r. korupcja stanowiła aż 75 proc. wszystkich przestępstw.
W 2023 r. 251 policjantów usłyszało 1563 zarzuty, a w ubiegłym roku 291 funkcjonariuszy dopuściło się 1097 przestępstw.
Drogówka rzadziej bierze łapówki
Czas na spore zaskoczenie, bo wbrew pozorom to nie policjanci drogówki wiodą ten niechlubny prym - wśród podejrzanych jest zaledwie 20 funkcjonariuszy z zarzutami, którzy "pełnią służbę na drodze”. Na czele są mundurowi z prewencji, co wynika ze sprawozdania Biura Spraw Wewnętrznych Policji za 2024 r., które przeanalizowała "Rzeczpospolita”.
W prewencji mamy nowy narybek, który przechodził przez rozszczelnione sito weryfikacji. Już podczas szkolenia podstawowego okazywało się, że jest dużo przypadków używania narkotyków, łamania dyscypliny. Nie da się ze słabych kandydatów zrobić dobrych policjantów. Oni będą popełniać błędy, brać łapówki
Ten wynik to kropla w morzu? Przestępstw może być znacznie więcej
Liczba policjantów dopuszczających się przestępstw może być jednak znacznie wyższa. Przedstawione statystyki dotyczą jedynie tych nadużyć, które zostały wykryte przez specjalną komórkę policji.

Jeden funkcjonariusz aż 100 razy dokonywał nieuprawnionych sprawdzeń, czyli wyszukiwania danych w policyjnych bazach, a następnie dzielił się tą wiedzą z osobami postronnymi. Dwaj inni policjanci skutecznie "zamietli pod dywan” aż 316 spraw (postępowań sprawdzających i przygotowawczych).
Dominowały przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego, których było niespełna 700.
Co trzecie przestępstwo popełnione przez policjantów dotyczyło korupcji
Co trzecie przestępstwo było związane z korupcją w zawoalowanej formie - policjanci nadużywali swojej funkcji, aby osiągnąć korzyści majątkowe lub osobiste. Tę postać miało ponad 70 proc. wszystkich ujawnionych przestępstw korupcyjnych.
Ze względu na wszechobecne kamery, rejestratory dźwięku i monitoring, czasy dawania łapówek podczas kontroli drogowych już minęły. Zaostrzone przepisy skutecznie odstraszają wszystkich, którzy kilkoma banknotami chcieliby złagodzić konsekwencje popełnionych na drodze wykroczeń.
Co grozi za próbę przekupienia policjanta?
Warto zaznaczyć, że łapówka nie jest jedynie korzyścią finansową, ale również każdą inną formą wpłynięcia na decyzję policjanta - na przykład załatwienia jakiejś sprawy czy wręczenia prezentu. Kwestie przekupstwa regulują zapisy w art. 229 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Funkcjonariuszowi publicznemu za przyjęcie łapówki grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.