Ruszyła wielka akcja policji. Polowanie na kierowców w całej Europie
W dniach 7–13 kwietnia 2025 roku na terenie całej Europy prowadzona jest skoordynowana akcja policyjna wymierzona w kierowców. Funkcjonariusze z państw Unii Europejskiej intensyfikują kontrole drogowe oraz pomiary prędkości. W Polsce do działań włączyły się nie tylko patrole z ręcznymi miernikami, ale także nieoznakowane radiowozy należące do grupy Speed.

Tym, którzy planują podróże po Europie, zalecamy ostrożność i zmniejszenie prędkości. W dniach od 7 do 13 kwietnia na terenie całej Unii Europejskiej odbędzie się seria skoordynowanych kontroli drogowych, prowadzonych przez Europejską Organizację Ruchu Drogowego (ROADPOL). Ich głównym celem jest ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych. Kulminacją tych działań będzie 24-godzinny "Speed Marathon", zaplanowany na środę, 9 kwietnia.
"Speed Marathon" to największa na świecie zsynchronizowana, zorganizowana i kompleksowa akcja egzekwowania przepisów dotyczących przekraczania prędkości. Bierze w niej udział policja drogowa z ponad 20 krajów europejskich i mobilizuje dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy do egzekwowania krajowych ograniczeń prędkości
Ręczne mierniki i nieoznakowane patrole grupy Speed
W nadchodzących dniach kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych i bardziej restrykcyjnych kontroli drogowych, w trakcie których policja z różnych krajów Europy będzie przeprowadzać pomiary prędkości. W Polsce na drogi wyjadą m.in. nieoznakowane patrole grupy Speed.
Funkcjonariusze będą obecni szczególnie w miejscach, gdzie występują zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Dodatkowo policja będzie przeprowadzać kontrole trzeźwości kierowców, sprawdzać ich uprawnienia oraz stan techniczny pojazdów.
150 tys. wykroczeń w 24 godziny. Zawieszonych tysiące praw jazdy
Jak podaje ROADPOL, w ubiegłym roku podczas "Speed Marathon" odnotowano ponad 150 tys. wykroczeń w ciągu zaledwie 24 godzin. Wiele osób zostało zatrzymanych, ukaranych grzywną i pouczonych o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością. W wyniku przekroczeń prędkości tysiące praw jazdy zostały zawieszone.
Dwa lata temu, podczas trwania akcji, funkcjonariusze skontrolowali miliony pojazdów w ponad 10 tys. punktach kontrolnych. W wielu przypadkach miejsca, w których przeprowadzano kontrole, były wybierane na podstawie sugestii przekazanych przez obywateli.
Maratony kontroli prędkości wzbudzają kontrowersje
Akcje organizowane przez Europejską Organizację Ruchu Drogowego co roku budzą liczne kontrowersje. Wielu krytyków skoordynowanych działań policyjnych zwraca uwagę, że koszt i wysiłek związany z ich organizowaniem są nieproporcjonalne do osiąganych efektów. Z drugiej strony eksperci i analitycy bezpieczeństwa drogowego podkreślają, że głównym celem takich akcji jest podnoszenie świadomości, a ich ogólnoeuropejski zasięg przyczynia się do promowania zasad bezpiecznej jazdy.