Czym jeździł Jan Paweł II? Niezwykłe auta papieża
Jan Paweł II to postać, która na zawsze zapisała się w historii świata, ale mało kto wie, że papież Polak miał też sporo wspólnego z motoryzacją. 2 kwietnia 2025 roku mija 20 lat od jego śmierci. W tym szczególnym dniu przypominamy pojazdy, które towarzyszyły mu przez całe życie, a w niektórych przypadkach zapisały się nawet w historii automobilizmu

Spis treści:
Jan Paweł II i pierwsze samochody w Krakowie - Warszawa, Czarna Wołga i Opel
Mimo że większość źródeł podaje, iż Jan Paweł II nigdy nie posiadał prawa jazdy, miał bliski kontakt z motoryzacją już jako biskup i kardynał w Krakowie. Pierwszym służbowym autem Karola Wojtyły była Warszawa M20, zakupiona w 1958 roku przez krakowską kurię. Samochód ten, choć symbol polskiej motoryzacji, szybko okazał się zawodny i został zastąpiony przez czarną Wołgę GAZ-24.

Osobisty kierowca Wojtyły, Józef Mucha, woził go także Oplem Kapitanem i Oplem Senatorem. Istnieją również doniesienia, że w 1975 roku Wojtyła przesiadł się do Forda Escorta. Wybór pojazdów był więc różnorodny, ale zawsze dostosowany do funkcji i dostępnych w danym momencie możliwości.
Polski papamobile na bazie Stara 660
Po wyborze Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku w Polsce pojawił się pomysł, by podczas pielgrzymki do ojczyzny poruszał się pojazdem krajowej produkcji. W ten sposób powstał pierwszy polski papamobile, bazujący na ciężarówce Star 660.
Budowa tego nietypowego pojazdu zajęła inżynierom z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji zaledwie trzy miesiące. Auto miało otwartą kabinę z baldachimem nad papieskim tronem i specjalnym systemem tłumienia wstrząsów. Władze PRL obawiały się awarii, dlatego na wszelki wypadek przygotowano drugi egzemplarz.

Po pielgrzymce losy papieskiego Stara potoczyły się zaskakująco. Samochód został rozebrany, a jego podwozie przez lata służyło w Państwowych Gospodarstwach Rolnych i w drogownictwie. Dopiero po latach pasjonaci motoryzacji podjęli się jego rekonstrukcji.
Zagraniczne papamobile Jana Pawła II - Peugeot, Mercedes, Seat i Fiat
Jan Paweł II kontynuował tradycję używania lokalnych pojazdów podczas zagranicznych pielgrzymek. We Francji podróżował Peugeotem 504, w Niemczech - Mercedesem G230, a w Hiszpanii korzystał z Seata Pandy.
Najbardziej rozpoznawalne papamobile to jednak te z logo Mercedesa. Po zamachu na papieża w 1981 roku wprowadzono opancerzone modele z kuloodporną kabiną. Były to m.in. Mercedes 500 SEL W126, S600 W140 oraz ML430 W163.

Jan Paweł II, mimo rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, do końca życia starał się mieć jak najbliższy kontakt z wiernymi, często wybierając otwarte pojazdy, jak Fiat Campagnola. Jego motoryzacyjna historia to dowód na to, jak wielkie znaczenie miały dla niego podróże i spotkania z ludźmi.