Czym jeździł Jan Paweł II? Niezwykłe auta papieża

Paula Lazarek

Jan Paweł II to postać, która na zawsze zapisała się w historii świata, ale mało kto wie, że papież Polak miał też sporo wspólnego z motoryzacją. 2 kwietnia 2025 roku mija 20 lat od jego śmierci. W tym szczególnym dniu przypominamy pojazdy, które towarzyszyły mu przez całe życie, a w niektórych przypadkach zapisały się nawet w historii automobilizmu

Papież podróżował wyjątkowymi samochodami – podczas pielgrzymki do Polski miał do dyspozycji przebudowanego Stara
Papież podróżował wyjątkowymi samochodami – podczas pielgrzymki do Polski miał do dyspozycji przebudowanego StaraSETBOUN/SIPAEast News

Jan Paweł II i pierwsze samochody w Krakowie - Warszawa, Czarna Wołga i Opel

Mimo że większość źródeł podaje, iż Jan Paweł II nigdy nie posiadał prawa jazdy, miał bliski kontakt z motoryzacją już jako biskup i kardynał w Krakowie. Pierwszym służbowym autem Karola Wojtyły była Warszawa M20, zakupiona w 1958 roku przez krakowską kurię. Samochód ten, choć symbol polskiej motoryzacji, szybko okazał się zawodny i został zastąpiony przez czarną Wołgę GAZ-24.

 Pierwszym służbowym autem Karola Wojtyły była Warszawa M20, zakupiona w 1958 roku przez krakowską kurię. Samochód ten, choć symbol polskiej motoryzacji, szybko okazał się zawodny i został zastąpiony przez czarną Wołgę GAZ-24.KAROLINA MISZTAL/REPORTERAgencja SE/East News

Osobisty kierowca Wojtyły, Józef Mucha, woził go także Oplem Kapitanem i Oplem Senatorem. Istnieją również doniesienia, że w 1975 roku Wojtyła przesiadł się do Forda Escorta. Wybór pojazdów był więc różnorodny, ale zawsze dostosowany do funkcji i dostępnych w danym momencie możliwości.

Polski papamobile na bazie Stara 660

Po wyborze Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku w Polsce pojawił się pomysł, by podczas pielgrzymki do ojczyzny poruszał się pojazdem krajowej produkcji. W ten sposób powstał pierwszy polski papamobile, bazujący na ciężarówce Star 660.

Budowa tego nietypowego pojazdu zajęła inżynierom z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji zaledwie trzy miesiące. Auto miało otwartą kabinę z baldachimem nad papieskim tronem i specjalnym systemem tłumienia wstrząsów. Władze PRL obawiały się awarii, dlatego na wszelki wypadek przygotowano drugi egzemplarz.

 Papamobile na bazie samochodu Star 660Michal ZebrowskiEast News

Po pielgrzymce losy papieskiego Stara potoczyły się zaskakująco. Samochód został rozebrany, a jego podwozie przez lata służyło w Państwowych Gospodarstwach Rolnych i w drogownictwie. Dopiero po latach pasjonaci motoryzacji podjęli się jego rekonstrukcji.

Zagraniczne papamobile Jana Pawła II - Peugeot, Mercedes, Seat i Fiat

Jan Paweł II kontynuował tradycję używania lokalnych pojazdów podczas zagranicznych pielgrzymek. We Francji podróżował Peugeotem 504, w Niemczech - Mercedesem G230, a w Hiszpanii korzystał z Seata Pandy.

Najbardziej rozpoznawalne papamobile to jednak te z logo Mercedesa. Po zamachu na papieża w 1981 roku wprowadzono opancerzone modele z kuloodporną kabiną. Były to m.in. Mercedes 500 SEL W126, S600 W140 oraz ML430 W163.

 Jan Paweł II kontynuował tradycję używania lokalnych pojazdów podczas zagranicznych pielgrzymek. We Francji podróżował Peugeota 504, w Niemczech – Mercedesem G230, a w Hiszpanii korzystał z Seata Pandy.K.DOBUSZYNSKIAgencja SE/East News

Jan Paweł II, mimo rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, do końca życia starał się mieć jak najbliższy kontakt z wiernymi, często wybierając otwarte pojazdy, jak Fiat Campagnola. Jego motoryzacyjna historia to dowód na to, jak wielkie znaczenie miały dla niego podróże i spotkania z ludźmi.

Renault Rafale E-Tech 300 – test wideo SUV-a plug-in z napędem 4x4Interia plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?