Czy w samochodzie wolno palić? Niekiedy grozi za to mandat

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Mamy od dłuższego czasu zakaz palenia w miejscach publicznych. A jak to jest z autami? Czy w samochodzie prywatnym można bezkarnie palić? Jak jest z paleniem w aucie służbowym? Są konkretne przepisy, które te kwestie regulują. Okazuje się, że są sytuacje, w których za "dymka” w trakcie jazdy można dostać mandat.

Czy w samochodzie wolno palić? W niektórych sytuacjach jest zakaz palenia w samochodzie.
Czy w samochodzie wolno palić? W niektórych sytuacjach jest zakaz palenia w samochodzie.123rf.com123RF/PICSEL

Czy w samochodzie wolno palić? Zależy w jakim 

Prawo o Ruchu Drogowym przewiduje zakaz palenia oraz jedzenia w samochodach. Jednak nie we wszystkich, są samochody, w których wolno palić. Mówi o tym artykuł 63, pkt 5:

"Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki"
Prawo o Ruchy Drogowym, art. 63, pkt 5.

Co to oznacza w praktyce? Że kierowca w swoim prywatnym samochodzie może palić w trakcie jazdy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przewozi pasażerów. Podobnie jest w przypadku kierowców ciężarówek - oni mogą palić nawet wtedy, gdy wiozą pasażera.

Inaczej rzecz się ma z samochodami prywatnymi używanymi do przewozów osób. Tu zakaz palenia obejmuje zarówno kierowców, jak i pasażerów. Dotyczy to taksówek i prywatnych busów do przewozu osób. Zakaz palenia w środkach transportu publicznego reguluje natomiast ustawa o ochronie zdrowia. Zabrania ona używania wyrobów tytoniowych w zbiorkomie, na przystankach autobusowych, a także w miejscach, w których obsługiwani są pasażerowie transportu publicznego.

Samochód w miejscu publicznym: można palić?  

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy jeśli samochód prywatny stoi w miejscu publicznym, to można w nim palić. Prawo dopuszcza palenie wewnątrz samochodu zarówno na drogach publicznych, jak i prywatnych. Można również palić na parkingach i postojach, będąc wewnątrz samochodu.

Oddzielnym tematem są stacje benzynowe. Panuje na nich całkowity zakaz palenia z wyjątkiem pomieszczeń biurowych. Nie ma oddzielnego przepisu, regulującego zakaz palenia w zamkniętym samochodzie na stacji benzynowej. Lepiej jednak tego nie robić. Po pierwsze - nie jest to do końca bezpieczne. Po drugie - dużo będzie zależało ewentualnej interpretacji policjanta. Jeśli uzna on, że kierowca, paląc papierosa na stacji w prywatnym samochodzie, naraził siebie i innych na niebezpieczeństwo, sprawa może skończyć się mandatem.

Jaki mandat za palenie i jedzenie w samochodzie? 

Mandatu za palenie w samochodzie w trakcie jazdy mogą spodziewać się osoby przewożące pasażerów. Dotyczy to samochodów wykorzystywanych do przewozu osób, takich jak taksówki czy, autobusy czy busy. Warto też dodać, że jeśli kierowca takiego pojazdu nikogo akurat nie przewozi, może sobie puścić dymka.

Za palenie podczas przewozu osób grozi mandat w wysokości 50 zł. Kierowca nie zostanie za to obciążony punktami karnymi. Inaczej ma się sytuacja z wyrzucaniem petów za okno. Za takie zachowanie, zgodnie z artykułem 145 Kodeksu Wykroczeń można zapłacić mandat nawet do 500 zł.

Za granicą w niektórych krajach jest zakaz palenia w samochodzie

Kierowcy opuszczający Polskę muszą się liczyć z przepisami drogowymi panującymi w krajach, do których się wybierają. Za granicą prawo dotyczące palenia w samochodzie bywa surowsze. Oto kraje, w których możesz dostać mandat za palenie w samochodzie:

  • Anglia i Walia: panuje tu zakaz palenia w aucie w obecności osób poniżej 18 roku życia. Mandat za to wykroczenie: 50 funtów; 
  • Austria: Zakaz palenia w samochodzie w obecności osób poniżej 18 lat. Mandat - 100 euro;  
  • Belgia: Zakaz palenia w samochodzie w obecności osób poniżej 18 lat. Mandat: 130 euro;  
  • Cypr: zakazuje palenia w aucie, którym podróżuje osoba poniżej 16. Roku życia. Mandat: 85 euro; 
  • Finlandia: Zakaz palenia w samochodzie obowiązuje, jeśli znajduje się w nim osoba poniżej 15. roku życia. 
  • Francja: Nie wolno palić, kiedy w samochodzie jest osoba niepełnoletnia. Mandat to 68 euro; 
  • Grecja: zakaz palenia, w obecności dzieci do 12. roku życia. Mandat - do 1500 euro. 
  • Irlandia: zakaz palenie w aucie z osobą poniżej 18 lat. Mandat - do 100 euro; 
  • Szkocja: zakaz palenia w samochodzie w obecności osoby poniżej 18. Lat. Mandat to 100 funtów;  
  • Włochy: zakaz palenia w obecności nieletnich i kobiet w ciąży. Mandat: od 15 do 500 euro.  

Powyższe zakazy palenia w samochodzie działają, nawet gdy w aucie uchylone jest okno lub szyberdach. Nie dotyczą jedynie kabrioletów poruszających się z całkowicie otwartym zadaszeniem.

Źródła: Sejm.gov.pl, Kodeks Wykroczeń, Prawo o Ruchu Drogowym 

"Wydarzenia": Kosztował 20 milionów złotych. Nowoczesny parking w Katowicach świeci pustkamiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas