Autostrada A2. Cennik opłat i sposoby płatności za przejazd

Za przejazd autostradą A2 od zachodniej granicy Polski do Strykowa pod Łodzią trzeba wnieść opłatę. To 310 kilometrów trasy, którymi zarządzają dwa podmioty. Właśnie z tego powodu ceny za przejazd są różne i zależą od odcinka, z którego kierowca zamierza skorzystać.

Ceny autostrad w Polsce nie należą do najniższych, a przejazd szybkimi trasami to przykry obowiązek dokonywania opłat. Zależą od poszczególnych odcinków i naliczane są w odniesieniu do ilości przejechanych kilometrów. Nie inaczej jest w przypadku autostrady A2.

Autostrada A2, inaczej nazywana Autostradą Wolności to częściowo płatna trasa, która przebiega równoleżnikowo przez centralne obszary kraju. Kontynuuje przebieg niemieckiej A12 z Berlina. W Polsce rozpoczyna się przy granicy z Niemcami w miejscowości Świecko, a jej trasa obejmuje Poznań, Konin i Warszawę. Niedaleko Łodzi krzyżuje się autostradą A1. Docelowo autostrada A2 ma mieć 657 km długości. Do tej pory udało się wybudować 523,6 km drogi. 

Reklama

Ceny autostrad w Polsce. A2 i jej płatne odcinki

Za przejazd autostradą A2 od zachodniej granicy Polski do Strykowa pod Łodzią trzeba wnieść opłatę. To 310 kilometrów trasy. 

Płatne odcinki A2 zarządzane są przez dwa podmioty - Autostradę Wielkopolską (Świecko-Konin) oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (Konin-Stryków). Właśnie od tego, jaki podmiot odpowiada za odcinek, zależą opłaty i sposoby płatności za przejazd. 

Poniżej przedstawione płatne odcinki:

 • Rzepin-Nowy Tomyśl (84,4 km),
 • Nowy Tomyśl-Poznań Komorniki (50,4 km),
 • Poznań Wschód-Września (37,5 km),
 • Września-Sługocin (34,2 km),
 • Modła-Stryków (103 km). 

Opłaty na A2. Ceny za odcinki Świecko-Nowy Tomyśl i Nowy Tomyśl-Konin

Opłaty za przejazd A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem oraz Nowym Tomyślem i Koninem różnią się, mimo, że mają tego samego zarządcę. Autostrada Wielkopolska pobiera następujące opłaty: 

 • samochody osobowe i motocykle: Świecko-Nowy Tomyśl - 0,20 zł / kilometr; Nowy Tomyśl-Konin - 0,50 zł / kilometr,
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe z przyczepami: Świecko-Nowy Tomyśl - 0,37 zł / kilometr; Nowy Tomyśl-Konin - 0,74 zł / kilometr,
 • pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona w koła bliźniacze z przyczepami: Świecko-Nowy Tomyśl - 0,46 zł / kilometr; Nowy Tomyśl-Konin - 1,15 zł / kilometr,
 • pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy o trzech osiach i więcej z przyczepami: Świecko-Nowy Tomyśl - 0,46 zł / kilometr; Nowy Tomyśl-Konin - 1,75 zł / kilometr,
 • pojazdy nienormatywne: Świecko-Nowy Tomyśl - 0,46 zł / kilometr; Nowy Tomyśl-Konin - 5,03 zł / kilometr.

Opłaty za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków

Odcinek autostrady A2 Konin-Stryków jest zarządzany przez GDDKiA, a opłaty pobiera Krajowa Administracja Skarbowa. Ustalone na nim stawki są zatem zgodne z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. 

Według nich stawka opłaty za przejazd kilometra dla pojazdów 1. kategorii (motocykle) wynosi 5 groszy. W przypadku kategorii 2. (pojazdy do 3,5 tony), koszt ten wzrasta do 10 groszy za kilometr. Dla pojazdów pozostałych kategorii, tj. 3., 4. i 5., stawka jest uzależniona od klasy pojazdu w EURO, określającej limit emisji spalin. 

Kierowcy pojazdów określonych maksymalnie, jako EURO 2 zapłacą:

 • 3. kategoria - 0,40 zł / kilometr,
 • 4. kategoria - 0,53 zł / kilometr,
 • 5. kategoria - 0,40 zł / kilometr.

Dla porównania, za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków, właściciele pojazdów spełniających min. normy EURO 5, zapłacą:

 • 3. kategoria - 0,20 zł / kilometr,
 • 4. kategoria - 0,27 zł / kilometr,
 • 5. kategoria - 0,20 zł / kilometr.

Aplikacje i bilety. Jak zapłacić za przejazd autostradą A2?

W przypadku Autostrady Wielkopolskiej (Świecko-Konin) nie mamy możliwości skorzystania z płatności przy pomocy aplikacji. Jedyne formy zapłaty to: gotówka, karty płatnicze oraz karty paliwowe, takie jak FLOTA, OPEN DRIVE czy EUROWAG. 

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku odcinka A2 Konin-Stryków, zarządzanego przez GDDKiA. Istnieje na nim tylko jedna możliwość dokonywania opłaty za przejazd — za pomocą systemu elektronicznego. Nie ma możliwości zapoznania się z cenami na autostradzie oraz uiszczenia należności u inkasenta po uprzednim pobraniu biletu. Ma to upłynnić ruch i zapobiec powstawaniu korków. Do tego celu wymagane są aplikacje, które wykorzystują geolokalizację, takie jak: e-TOLLe-TOLL biletAutopay, Skycash czy Orlen Pay. 

Należność zostanie automatycznie pobrana z podpiętej do nich karty lub należy zasilić konto aplikacji dowolną kwotą. Należy jednak wybrać odcinek, po którym się poruszamy i w odpowiednim momencie zaznaczyć rozpoczęcie przejazdu. Aplikacje muszą być uruchomione w tle i posiadają określony czas, przez który możemy nie mieć połączenia z Internetem lub sygnałem GPS. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Autostrada A2 | eTOLL | Autostrada Wielkopolska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama