Autonomiczny samochód na zatłoczonych drogach w Chinach. Ten film robi wrażenie

Chińska firma DeepRoute, która od lat skupia się na rozwiązaniach z zakresu autonomicznej jazdy, zaprezentowała możliwości swojej najnowszej technologii. Na opublikowanym w internecie filmie można zobaczyć w pełni automatyczny samochód, samodzielnie pokonujący zatłoczone drogi miasta Shenzhen.

Autonomiczny samochód na zatłoczonych drogach w Chinach / DeepRoute / YouTube
Autonomiczny samochód na zatłoczonych drogach w Chinach / DeepRoute / YouTube 

Chociaż w internecie nie brakuje filmów prezentujących możliwości samojezdnych samochodów, materiał opublikowany przez firmę DeepRoute robi szczególne wrażenie.

Ukazuje on możliwości autonomicznego pojazdu, wyposażonego w najnowsze oprogramowanie chińskiego producenta o nazwie Driver 2.0. System bazujący na autonomii poziomu czwartego, nie tylko umożliwia jazdę bez udziału kierowcy, ale także pozwala samochodom na samodzielne decydowanie i reagowanie na zmieniające się warunki drogowe.

Komputer lepszy od człowieka?

W przeciwieństwie do innych, podobnych rozwiązań, oprogramowanie DeepRoute sprawia wrażenie nad wyraz "inteligentnego". Wszystko ze względu na usprawnione algorytmy "wzroku", dzięki którym samochód potrafi w ułamku sekundy reagować na zmieniające się otoczenie. Pojazd wyposażony w system Driver 2.0 rozpoznaje sygnalizację świetlną oraz znaki drogowe, potrafi zmieniać pasy w zależności od sytuacji na drodze, a także poprawnie zachować się w przypadku np. wjazdu w ulicę jednokierunkową. Wrażenie robią także jego możliwości wykrywania pieszych.

Osiem kamer, pięć LiDARów

W przypadku powyższego materiału, za pojazd testowy posłużył specjalnie przygotowany MG Marvel R. Model został wyposażony w osiem kamer, pięć LiDARów oraz całą masę czujników. Na jego centralnym ekranie można zaobserwować podgląd na działanie systemów, co pozwala sobie uświadomić liczbę przetwarzanych przez system informacji.

Po zakończeniu testów, system Driver 2.0 ma być dostępny dla każdego producenta. Cena za możliwość wykorzystania technologii będzie wynosić 3000 dolarów. Pierwsze modele wyposażone w rozwiązanie powinny trafić na drogi już w 2025 roku.

***

Moto Flesz - odcinek 50. Rosną koszty budowy dróg, auta elektryczne w Polsce mają pod górkęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas