Autonomiczne samochody elektryczne mogą nieść ze sobą więcej szkody niż pożytku

Od wielu lat jesteśmy karmieni przekazem sugerującym, że elektryczne i w pełni autonomiczne pojazdy przyniosą wiele dobra w kwestiach bezpieczeństwa oraz walki ze zmianami klimatycznymi. Czy aby na pewno? Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard Law School rzucają nieco inne światło na to zagadnienie.

Nad samochodami autonomicznymi pracują największe koncerny na całym świecie
Nad samochodami autonomicznymi pracują największe koncerny na całym świecieGetty Images

Badania prowadzone przez Ashleya Nunesa na jednym z wydziałów Uniwersytetu Harvarda jasno wskazują, że rozrastające się floty elektrycznych i autonomicznych pojazdów mogą przyczynić się nie tylko do wzrostu zużycia energii w dużych miastach, ale też zwiększenia samego popytu na tego rodzaju transport. To z kolei - w przeciwieństwie od ogólnych założeń - może skutkować jeszcze szybszymi zmianami klimatycznymi, niż te, które mają miejsce dotychczas. Dlaczego?

Jak powszechnie wiadomo, transport jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do emisji gazów cieplarnianych. Zastąpienie samochodów spalinowych, elektrycznymi modelami autonomicznymi - działającymi w ramach programów flotowych do przewozu pasażerów oraz towarów, faktycznie ma szanse ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Pod jednym warunkiem - transport ten nie może się w nieskończoność rozrastać.

Analizując dane z San Francisco, zespół Nunesa odkrył, że dostępność do tego rodzaju rozwiązań spowodowała większy popyt na same przejazdy. Co więcej - wierząc w magiczną moc elektryfikacji oraz autonomii, klienci częściej decydowali się na skorzystanie z mechanicznego środka transportu, niż miało to miejsce wcześniej. Tym samym liczba podróży, przejechanych mil, a tym samym ślad węglowy zamiast maleć - zaczęły wzrastać.

Autonomiczny pojazd WaymoInformacja prasowa (moto)

Sporządzony przez badaczy raport podaje zatem w wątpliwość dotychczasowe teorie na temat autonomicznych taksówek i ich zbawiennego wpływu na świat. Naukowcy jasno wskazują, że najlepszym rozwiązaniem dla klimatu byłoby całkowite wyeliminowanie podróży samochodami osobowymi i promowanie masowego transportu - autobusami i pociągami. 

W przypadku krótszych dystansów powinniśmy natomiast wybierać rower lub własne nogi. 

*** 

Moto flesz. Odcinek 25INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas