"Aktywiści klimatyczni" uszkodzili ponad 50 aut. Niszczą zawsze te same modele

To już kolejna taka akcja "radykalnych aktywistów klimatycznych", którzy chcą swoimi dzianiami zmusić kierowców samochodów do zrezygnowania z tego środka transportu. Szczególnie upodobali sobie modele z jednego segmentu.

"Aktywiści klimatyczni" znów uszkodzili samochody

Na temat radykalnej grupy "The Tyre Extinguishers" pisaliśmy już wcześniej. Organizują się oni nocami i przebijają opony w zaparkowanych samochodach. Tym razem taką akcję przeprowadzili w Berlinie.

Jak potwierdziła berlińska policja, w czwartek rano wielu właścicieli samochodów zgłosiło władzom, że w ich autach przebito opony. 35 przypadków miało miejsce w rejonie Heinrich Boell Strasse w dzielnicy Pankow.

To już kolejna taka akcja wymierzona przeciw właścicielom samochodów

W podobnej akcji w ubiegłym roku uszkodzili oni opony w 25 samochodach w Berlinie. Wtedy zostawiali za wycieraczkami aut ulotki, mówiące o "szkodliwości samochodów dla klimatu, i że trzeba coś z tym zrobić".

Reklama

Podobne akcje grup klimatycznych mają miejsca także w innych niemieckich miastach. W lutym dziennik z Lipska "Leipziger Volkszeitung" poinformował o sytuacji, gdzie kierowca samochodu nie zwrócił uwagi na ulotkę aktywistów za szybą i "na szczęście uniknął wypadku, jadąc autostradą A9".

"Aktywiści" atakują nawet samochody elektryczne

Ulubionym celem "aktywistów klimatycznych" są samochody typu SUV - najlepiej te duże. Co ciekawe, bezpieczni nie mogą się czuć nawet właściciele elektrycznych modeli. Jak przekonują na swoich stronach internetowych:

Niektórym może wydać się to zaskakujące, ale trudno się z taką argumentacją nie zgodzić - auta elektryczne wymagają dużych ilości minerałów ziem rzadkich, które, jak sama nazwa wskazuje, nie są powszechnie dostępne. Duża ich część wydobywana jest w środkowej Afryce, często w niehumanitarnych warunkach. Prawdą jest też, że groźne dla zdrowia pyły pochodzą ze ścierania opon oraz klocków hamulcowych (choć w elektrykach ten drugi czynnik jest znacznie mniejszy niż w autach spalinowych), a ponadto w czasie jazdy każdy pojazd powoduje wzbijanie zanieczyszczeń z asfaltu, czyli tak zwany unos wtórny, który również ma istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: aktywiści klimatyczni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy