13-latek zabrał auto matce. Przez Kielce pędził prawie 150 km/h

Sąd rodzinny w Kielcach zadecyduje o losach 13-latka, który w nocy z 14 na 15 maja został zatrzymany przez policjantów świętokrzyskiej drogówki. Chłopak, kierując samochodem swojej matki, gnał ulicami miasta z prędkościami autostradowymi. Pościg za młodym piratem o mało nie zakończył się tragedią.

W nocy z wtorku na środę policjanci prowadzili pościg za samochodem marki Kia, który ulicami Kielc jechał z prędkościami rzędu 150 km/h. Kierujący nie dawał za wygraną. W pierwszej kolejności zignorował stojących przy drodze policjantów, a następnie kontynuował ucieczkę przed oznakowanym radiowozem. Pościg trwał kilka dobrych minut. Finał miał miejsce na osiedlu Podkarczówka, gdzie podczas próby zatrzymania jeden z funkcjonariuszy został niegroźnie potrącony przez uciekającego kierowcę.

Reklama

Jechał przez Kielce 150 km/h. Miał 13 lat

Kiedy zatrzymany wysiadł z samochodu, okazało się, że za kierownicą cały czas siedział 13-letni chłopiec. Nastolatek bez wiedzy swojej matki zabrał z domu kluczyki i wkradł się do samochodu. Kobieta została wezwana na miejsce w celu wytłumaczenia syna i zabrania auta. Za swój nieodpowiedzialny wybryk nastolatek odpowie przed sądem rodzinnym. Chłopiec usłyszał zarzut spowodowania zdarzenia drogowego, kierowania bez uprawnień oraz niezatrzymania się do kontroli i znacznego przekroczenia prędkości.

Nieletni za kierownicą. Co mówią przepisy?

Zgodnie z polskim prawem nieletnia osoba bez uprawnień przyłapana za kierownicą zostanie ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł - tyle grozi za kierowanie pojazdem bez stosownych uprawnień. W Polsce ukarana zostanie także osoba, która pozwala osobie bez uprawnień wsiąść za kółko. Jeśli padnie na rodzica, wówczas sprawa może trafić do sądu rodzinnego. Dodatkowo rodzic otrzymałby także 300 zł mandatu za udostępnienie auta osobie bez uprawnień.

Co się dzieje w przypadku spowodowania szkody przez osobę bez uprawnień? Wiele zależy od okoliczności, ponieważ polskie prawo wyróżnia kilka pojęć związanych z wiekiem młodych osób tj. nieletni, młodociany, małoletni i pełnoletni.

  • Nieletni - nieletni to osoba do 18. roku życia, wobec której stosuje się przepisy w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji (nieokreślona dolna granica wieku). To także osoba, która postępowaniu w sprawach o czyny karalne ukończyła 13 lat, ale nie ukończyła 17 lat. Jest to także osoba, wobec której zastosowano przepisy w zakresie wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych, a nie ukończyła jeszcze 21 lat. 
  • Młodociany - To w Kodeksie karnym sprawca, który w momencie popełniania czynu zabronionego miał mniej niż 21 lat oraz mniej niż 24 lata w czasie orzekania w pierwszej instancji. W Kodeksie pracy młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie ma jeszcze 18 lat.
  • Małoletni - Kodeks cywilny wskazuje, że to osoba, która nie ukończyła 18 lat (w momencie zawarcia małżeństwa małoletni staje się pełnoletni).
  • Pełnoletni - osoba, która ukończyła 18 lat (Kodeks cywilny).
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | pirat drogowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy