Winiety na Słowacji 2023. Na jakich drogach obowiązują i kto musi je kupić?

Jeżeli planujemy jazdę autostradami lub drogami ekspresowymi na Słowacji to musimy kupić winietę. Można to zrobić przez internet i nie warto lekceważyć tego obowiązku, bo kara jest naprawdę wysoka. Jak kupić winiety na Słowację i ile obecnie kosztują.

Na których drogach na Słowacji obowiązują winiety?

Sieć płatnych dróg na Słowacji liczy ponad 600 kilometrów. W skład wchodzą nie tylko autostrady, ale również niektóre drogi ekspresowe. Przejazd tymi trasami wymaga posiadania wykupionej winiety, która musi być dobrana do używanego przez nas pojazdu.

  • Winiety na Słowacji na autostradach

D1 - Bratysława - Trnava - Trenczyn - Považska Bystrica  - Żylina -   Poprad - Presov - Koszyce;  

D2 - Brodské - Malacky - Bratysława - Čunovo;

D3 - Żylina - Czadca - Skalité;

D4 - Jarovce - Bratysława.

Reklama

  • Winiety na Słowacji na drogach ekspresowych

R1 - Trnava - Nitra - Nová Baňa - Żar nad Hronem - Zwoleń; 

R2 - Zwoleń - Kriváň;

R4 - Koszyce - Milhost;

R6 - Púchov, Juh - Dolné Kočkovce.

Ile kosztują winiety na Słowacji?

W grudniu 2022 roku zadecydowano o podniesieniu cen winiet na Słowacji. Koszt ich zakupu różni się w zależności od wybranego okresu, przez który mają obowiązywać. Ile wynoszą aktualne ceny winiety na Słowacji?

  • Cena winiety na Słowacji na 10 dni to wydatek 12 EUR, ok.56 zł.
  • Cena winiety na Słowacji na miesiąc to koszt 17 EUR, około 80 zł. 
  • Cena winiety na Słowacji na 365 dni to wydatek 60 EUR około 282 zł.

Należy też uwzględnić to, że dla samochodów osobowych na Słowacji obowiązuje winieta roczna lub okresowa.

Natomiast w przypadku jazdy z przyczepą, winiety nie trzeba kupować, jeśli dopuszczalna masa całkowita zestawu złożonego z samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. W momencie, gdy zestaw jest cięższy, to należy zakupić winietę na przyczepę, która kosztuje tyle samo, co winieta na auto. Jeśli chodzi o motocykle, to na Słowacji nie obowiązują ich winiety.

Ciekawą informacją jest także to, że w cenie winiety zawarta jest również podstawowa pomoc, która jest świadczona przez patrole autostradowe i może nam się przydać w razie awarii samochodu lub innych problemów.

Jak kupić winietę na słowackie drogi przez internet?

Od kilku lat Słowacy nie sprzedają już winiet w postaci naklejek. Zostały one zastąpione wersją elektroniczną.

Winietę na Słowację najłatwiej kupić online za pośrednictwem oficjalnej internetowej strony eznamka.sk. Można również skorzystać z aplikacji mobilnych dla systemów Android lub iOS.

Po dokonaniu płatności drogą elektroniczną otrzymuje się dokument potwierdzający zakup elektronicznej winiety autostradowej. Warto sprawdzić, czy numer rejestracyjny został przez nas poprawnie wpisany, ponieważ za zgodność tych informacji odpowiada kierowca. Jeśli okaże się, że dane są błędne, to musimy w ciągu 15 minut od wykupienia winiety przesłać operatorowi systemu właściwe informacje.

Winiety na Słowację można również zakupić w tradycyjny sposób, który jednak jest mniej wygodny. Wystarczy udać się do jednego ze stacjonarnych punktów sprzedaży winiet, który najczęściej zlokalizowany jest na stacjach benzynowych w okolicy dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. W niektórych punktach winietę można kupić u sprzedawcy, a w innych w samoobsługowym punkcie sprzedaży. 

Podczas wykupienia winiety kierowca otrzymuje dowód zakupu za pośrednictwem maila lub w formie paragonu, ale posiadanie go przy sobie nie jest obowiązkowe. Informacja o zakupie zostaje przekazana do systemu komputerowego operatora autostrad.

Jak sprawdzane są winiety na Słowacji?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzane są winiety na Słowacji, skoro nie ma już naklejek. Zostało to jednak dobrze przemyślane i m.in. w umieszczonych nad drogami bramownicach znajdują się kamery, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów oraz porównują je z danymi w systemie o aktywnych winietach.

W przypadku, gdy samochód nie ma ważnej winiety, informacja automatycznie trafia do centralnego systemu. Na tej podstawie auto może zostać zatrzymane przez policję autostradową. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, to nie można być całkowicie spokojnym, że mandat nas ominie, ponieważ może on zostać również wysłany pocztą.

Jaka kara za brak winiety na Słowacji?

Mimo tego, że nie ma konieczności naklejania winiety na szybę, ani posiadania przy sobie dowodu zakupu, to wcale nie oznacza, że po słowackich drogach można bez konsekwencji poruszać się bez winiety. Kara za brak winiety to 150 euro, czyli około 700 złotych.

Czytaj również:

Winiety w Austrii 2023. Gdzie obowiązują i kto musi je kupić?

50 km autostrady zamknięte do odwołania. Wszystko przez jedną ciężarówkę

Tybet: Lawina zasypała pojazdy w tunelu. Nie żyje 13 osób

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy