Winiety Czechy 2023. Cena, na jakie drogi, gdzie kupić?

W Polsce nie obowiązują typowe winiety spotykane w innych krajach europejskich. Jeśli jednak chcemy udać się do Czech, na Słowację czy Węgry, a nawet jedynie przejeżdżamy przez te kraje, musimy je wykupić. Dowiedz się, na jakie drogi obowiązują winiety w Czechach i jak je kupić.

Płatne drogi w Czechach. Na jakich drogach obowiązują winiety?

Winieta to nazwa nalepki, którą najczęściej umieszcza się na przedniej szybie pojazdu. Jej wykupienie i naklejenie stanowi dowód uiszczenia odpowiedniej opłaty. Najczęściej są to opłaty drogowe, czyli po ich wniesieniu możemy poruszać się po danym kraju. Winiety mogą także informować o zarejestrowaniu samochodu lub wykupieniu jego ubezpieczenia, a nawet zezwalać na przejazdy autostradami. Na jakich drogach w Czechach obowiązują winiety?

W 2023 roku każdy samochód, który chce poruszać się po autostradach na terenie Republiki Czeskiej, musi mieć wykupioną winietę. U naszych południowych sąsiadów autostrady są oznaczone literą "D". Konieczność zapłaty obowiązuje również na czeskich drogach ekspresowych.

Reklama

Jak kupić winiety w Czechach na drogi ekspresowe i autostrady?

Wybierając się do Czech lub jedynie przejeżdżając przez terytorium tego kraju (np. jadąc do Chorwacji), warto pamiętać, że od 1 stycznia 2021 roku rząd w Pradze wprowadził elektroniczne winiety, czyli tzw. e-winiety. Z tego względu kierowcy nie muszą już umieszczać nalepki na przedniej szybie, a całą transakcję można zakończyć, jedynie posiadając internet. Pozostawiono oczywiście możliwość wykupienia e-winiety stacjonarnie: w specjalnych samoobsługowych punktach przy granicy, oddziałach Czeskiej Poczty, a także na stacjach benzynowych EuroOil.

W celu wykupienia e-winiety należy wejść na stronę: Jak koupit elektronickou dálniční známku?, a następnie wybrać opcję Handel elektroniczny. W następnym kroku należy podać kraj rejestracji pojazdu, nr tablicy rejestracyjnej oraz datę, od której ma zacząć obowiązywać winieta. Pod formularzem znajduje się jeszcze pytanie, czy pojazd jest zasilany gazem ziemnym lub biometanem — jeśli tak, to zaznaczamy tę opcję. Teraz wystarczy wybrać rodzaj e-winiety, wpisać adres e-mail i sposób płatności (karta kredytowa, przelew bankowy). Zaznaczamy zgodę na warunki płatności i przechodzimy do płatności.

Należy pamiętać, że nie jest możliwa zmiana danych po wysłaniu formularza. Warto więc przed zapłatą jeszcze raz sprawdzić, czy dobrze go wypełniliśmy.

Winieta Czechy 2023. Cena na 10 dni, miesiąc i rok

Do poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych w Republice Czeskiej możliwy jest zakup jednego z trzech rodzajów winiet:

  • 10-dniowa - 310 CZK,
  • 30-dniowa - 440 CZK,
  • roczna - 1 500 CZK.

W przeliczeniu na złotówki jest to odpowiednio 60,66 złotych, 86,10 złotych oraz 293,52 złote.

Winiety roczne w Czechach nie są ważne jedynie na rok kalendarzowy, w którym się je wykupi, ale na 365 dni licząc od daty zakupu.

Samochody z napędem ekologicznym, czyli zasilane gazem ziemnym lub biometanem, są uprawnione do zniżki przy zakupie winiety. Wynosi ona 50% stawki bazowej.

W przypadku samochodów elektrycznych, hybrydowych oraz spalających wodór, które nie przekraczają normy 50 g CO2/km, możliwe jest zwolnienie z opłat za winiety. Jeśli powyższy pojazd posiada specjalne tablice rejestracyjne, zwolnienie jest automatyczne. W innym przypadku konieczne jest złożenie wniosku na specjalnym formularzu.

Czytaj również:

Cyfrowe tablice rejestracyjne. Hakerzy pokazali dlaczego to zły pomysł

"Superbohater bez peleryny". Obywatelski system ostrzegania przed radarem

Lotos utopił milion dolarów w konkurenta Izery. Sprawę wyjaśnia... Orlen

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety | winiety Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy