Tesla celem ataku hakerów. Stoją za tym duże pieniądze

Tesla ponownie bierze udział w konkursie hakerskim. Jej samochody staną się celem ataku hakerskiego. Śmiałkowi, któremu uda się wykonać zadanie, przyznana zostanie sowita nagroda.

Tesla celem i nagrodą w konkursie hakerskim

Konkurs Pwn2Own (organizowany corocznie od 2007 roku) to swego rodzaju igrzyska dla hakerów. Rywalizacja polega na obnażaniu słabych stron oprogramowania różnego rodzaju systemów. Po skutecznym ataku haker może zabrać przejęte urządzenie ze sobą.

Oczywiście jest to świetna okazja dla producentów z różnych dziedzin do sprawdzenia swoich zabezpieczeń i odporności na ataki hakerskie w kontrolowanych warunkach. Istnieje 7 kategorii rywalizacji, m.in.: wirtualizacja, przeglądarka internetowa czy motoryzacja. W tej ostatniej pojawi się firma Elona Muska - Tesla.

Reklama

Zawodnicy chętni do spróbowania swoich sił w walce z zabezpieczeniami produktów firmy z Austin, będą mogli wybrać cel swojego "ataku". Mają do wyboru Teslę Model 3 lub Model S. Rywalizacja została podzielona na kilka poziomów, za które przewidziano różne nagrody. 

Najwięcej mogą zyskać ci, którzy poprzez tuner, sieć Wi-Fi, Bluetooth lub modem włamią się do systemu multimedialnego i przejmą kontrolę nad systemem VCSEC (Vehicle Controller Secondary, kontrolujący różnego rodzaju funkcje bezpieczeństwa w aucie), czy autopilotem. Oprócz samej ofiary - samochodu, zwycięzcy mogą liczyć także na 600 tys. dolarów. Z pewnością więc chętnych do spróbowania swoich sił w walce z Teslą nie zabraknie.  

Tesla nie pierwszy raz jest sportowym celem hakerów

Sytuacja, w której Tesla staje się celem w konkursie, nie jest precedensem. Marka już we wcześniejszych latach brała udział w rozgrywkach. Przykładowo w 2019 roku dwóch hakerów tworzących zespół Fluoroacetate włamało się do systemu multimedialnego Tesli Model 3. Oprócz samego auta, otrzymali oni również 35 tys. dolarów. Z kolei w 2020 roku hakerzy również wygrali Model 3 i 10 razy większą kwotę - 350 tys. dolarów.

Już niedługo przekonamy się czy aktualizacje systemu poprawiły bezpieczeństwo samochodów Tesli i czy hakerzy podołają wyzwaniu rzuconemu im przez firmę Elona Muska. Impreza odbędzie się w dniach 22-24 marca w Vancouver w Kanadzie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla | haker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy