Reklama

Te polskie drogi są "naj". Każda inna, każda wyjątkowa

Cudze chwalicie, swego nie znacie... Polska ma pod względem turystyki wiele do zaoferowania, ale czy zastanawialiście się kiedyś, która droga w Polsce jest najdłuższa lub najszersza?

O sporządzenie takiego rankingu pokusił się twórca kanału YouTube Autostrady Polska. Które szlaki komunikacyjne się w nim znalazły?

Najdłuższe drogi w Polsce

Najdłuższą autostradą w kraju jest A4, która od granicy w Zgorzelcu do granicy w Korczowej ma dokładnie 668 km. Najdłuższą zaś drogą ekspresową jest S8, która łączy m.in. Wrocław i Białystok. Ma łącznie 541 km. Jej pozycja się zmieni w momencie oddania całej drogi S7, która w zależności od tego, w którym miejscu się skończy na południu kraju, będzie miała między 705 a 750 km długości.

Najkrótszą zaś autostradą jest A8, stanowiąca obwodnicę Wrocławia. Ma jedynie 22,5 km, a na 75 proc. swoje długości jest drogą trzypasmową dwujezdniową. Najkrótszą "ekspresówką" jest warszawska S79, która liczy zaledwie 4,8 km.

Reklama

Jeśli chodzi o drogi krajowe, to najdłuższa jest DK8 z Kudowy Zdroju do Budziska, licząca 846 km. Najkrótszą - DK 96 w okolicach Torunia. Ma jedynie 1,5 km.

Wśród dróg wojewódzkich najdłuższa jest DW835 Lublin-Sanok, licząca 225 km. Ciekawostką jest, że najkrótsza droga wojewódzka to DW219 w Gniewie. Prowadzi ona do przystanku kolejowego i liczy zaledwie 55 m. Cały materiał, pełen ciekawostek na temat polskich dróg, możecie zobaczyć tutaj:

Wyjątkowe drogi w Polsce

To nie koniec rekordowych dróg w kraju Najwyżej położoną drogą jest DW960, prowadząca z Bukowiny Tatrzańskiej na Łysą Polanę. Jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1141 m.n.p.m. Z kolei najniżej usytuowana droga w Polsce znajduje się w okolicach Elbląga, w miejscowości Marzęcino. Jej najniższy punkt znajduje się w depresji - dwa metry poniżej poziomu morza.

Najdłuższe obiekty inżynieryjne? Proszę bardzo. To most w ciągu A1 koło Grudziądza, który liczy 1950 m oraz tunel w ciągu S2 w Warszawie liczący 2355 m.

Z drogą S2 wiąże się inny rekord - licząc razem z pasami łącznikowymi jest to najszersza droga w Polsce. Ma łącznie 14 pasów. Najwęższa zaś jest ulica Bolesława Chrobrego w Lubsku, mają zaledwie 140 cm szerokości. Wśród dróg krajowych najwęższa jest DK 16 z Mrągowa do Orzysza, mająca szerokość 5,5 metra.

Najbardziej wymagające odcinki polskich dróg

Jak ustalił autor kanału Autostrady Polska, najbardziej stromą drogę znajdziemy w okolicach miejscowości Laskowa w pow. limanowskim. Ma ona nachylenie 19 proc. Lubicie zakręty? Nie wybierajcie drogi DK62 z Wyszkowa do Serocka. Na długości 26 km nie ma tam ani jednego łuku. Warto za to wybrać się na DK28 Sanok-Przemyśl. Tam na 7 km znajdziecie aż 17 zakrętów.

I jeszcze ciekawostka - najkrócej trwała budowa A2 od węzła Poznań-Krzesiny do węzła Września. Trasa licząca 37 km powstała w rekordowe 9 miesięcy. Za to najdłużej zeszło się z budową A1 Świerklany-Mszana. Z powodu licznych problemów z wykonawcą budowa trwała łącznie 6 lat i 7 miesięcy.

***INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polskie drogi | rekordy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy