Jakie nowe auta kupują Polacy? Na liście perełka za 17 mln zł

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR poinformował, że liczba zarejestrowanych aut osobowych w sierpniu tego roku była najwyższa w porównaniu do analogicznego miesiąca w latach poprzednich. Wśród Polaków niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się Toyota i Skoda. Ale są i tacy, którzy mogą sobie pozwolić na Bugatti za 17 mln zł.

Jak wynika z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - sierpień 2023 był czwartym miesiącem z rzędu, w którym polski rynek motoryzacyjny zanotował zauważalne wzrosty sprzedaży. Co więcej - miesiąc ten był prawdziwie rekordowym względem analogicznego okresu w latach poprzednich.

Toyota liderem na polskim rynku

Jak podsumował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR - w ubiegłym miesiącu Polacy zarejestrowali w sumie 41 149 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t. To o 2 682 egzemplarzy pojazdów więcej niż rok wcześniej i jednocześnie o 574 sztuki mniej niż w lipcu 2023 roku. Skumulowane wyniki już teraz wykazują wzrost sprzedaży w 2023 roku ponad 9 procent.

Reklama

Wśród najlepiej sprzedających się na polskim rynku marek niezmiennie pozostaje Toyota. W 2023 roku klienci kupili i zarejestrowali już 58 623 aut japońskiego producenta, a więc ponad 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Drugie miejsce zajmuje Skoda, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 33 187 egzemplarze, a więc o ponad 31 proc. więcej niż w roku 2022. Podium zamknęła południowokoreańska Kia, którą wybrało 24 761 klientów. Także tu rynek zanotował wzrost o ponad 5 proc. względem roku ubiegłego.

Najczęściej dotychczas kupowanym modelem osobowym wśród klientów indywidualnych okazała się Toyota Yaris Cross, której sprzedaż wyniosła 4 538 egzemplarzy. Wśród klientów firmowych pałeczkę dzierży natomiast Toyota Corolla z liczbą 15 678 sprzedanych sztuk. Kolejne miejsca zajmuje Toyota Yaris (8 924 sprzedanych egzemplarzy) oraz Skoda Octavia (10 119 sprzedanych egzemplarzy).

Wśród sierpniowych rejestracji Bugatti Chiron

Polacy kupują także stosunkowo dużo luksusowych samochodów. Prawdziwym rekordem w tym względzie może okazać się sierpniowa rejestracja nowego Bugatti Chiron w limitowanej edycji Super Sport, który zaledwie kilka dni temu opuścił katowicki salon La Squadra. Koszt zakupu pojazdu został oszacowany na ok. 17 milionów złotych.

Tempo sprzedaży nowych aut zwolniło od stycznia

Eksperci zwracają jednak uwagę, że pomimo dobrego wyniku w sierpniu tego roku, tempo wzrostu liczby rejestracji nowych samochodów wśród klientów indywidualnych zwolniło od stycznia. Przyczyn stosunkowo niepokojącego dla rynku trendu powinno się doszukiwać w cenach nowych pojazdów. Te niezmiennie rosną, co w kontekście wysokich kosztów utrzymania, nie pozostaje bez wpływu na decyzje zakupowe klientów indywidualnych.

Nieco lepiej wygląda sytuacja po stronie klientów instytucjonalnych. Zakupy klientów flotowych wciąż rosną, a ich udział w rynku nowych samochodów pozostaje na wysokim poziomie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samar | sprzedaż samochodów | Toyota | Skoda | Kia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy