Droższe parkowanie w Krakowie. Nawet 9 zł za godzinę!

Kierowcy w Krakowie za parkowanie zapłacą więcej, a cały dochód ze stref będzie przeznaczony na niedochodową komunikację miejską. Do tej pory było to 69 proc. Roczne wpływy ze strefy wynoszą obecnie około 90 mln zł.

Krakowscy radni zdecydowali w środę o podniesieniu cen w strefie płatnego parkowania i zróżnicowaniu opłat dla mieszkańców i osób, które nie mieszkają w mieście. Jedyna dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że odrzucono propozycję prezydenta Majchrowskiego, by w strefie A płatności pobierane były także w niedzielę. 

Zmiany mają obowiązywać od 15 maja br.

W środę odbyło się drugie czytanie projektu uchwały przesłanego przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Została ona przyjęta stosunkiem głosów 24 do 13, przy trzech wstrzymujących się. Przyjęto także szereg poprawek do uchwały, które zmieniły pierwotne propozycje. Większość przyjętych poprawek zgłosił klubu radnych Platforma-Koalicja Obywatelska.

Reklama

Nowe stawki opłat za parkowanie. Jest kosmicznie drogo

Zgodnie z przyjętymi poprawkami dla osób, które nie mieszkają w Krakowie opłata w podstrefie A za pierwszą godzinę wyniesie 9 zł, za drugą - 10 zł, a trzecią - 11 zł. W podstrefie B opłata ta wyniesie 8 zł za pierwszą, 9 zł za drugą i 10 zł za trzecią godzinę, a w podstrefie C odpowiednio: 7, 8 i 9 zł. Kolejne godziny będą kosztować tyle co pierwsza.

Taniej dla mieszkańców. Ale tylko przy płatności aplikacją

Mieszkańcy posiadający Kartę Krakowską za parkowanie w strefie zapłacą mniej płacąc za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W podstrefie A - 6 zł za pierwszą godzinę, 7 zł za drugą i 8 zł za trzecią. W strefie B odpowiednio 5, 6 i 7 zł, a w podstrefie C opłata będzie stała 4 zł.

W niedzielę nadal można będzie parkować za darmo

Radni nie zgodzili się na proponowane w pierwotnym projekcie uchwały wprowadzenie opłaty za parkowanie w niedziele w strefie A obejmującej centrum miasta, a także likwidację preferencyjnego abonamentu dla mikroprzedsiębiorców. Utrzymali także na niezmienionym poziome 10 zł cenę abonamentu miesięcznego dla mieszkańców strefy, wbrew propozycji podniesienia jej do 20 zł.

Wyższa kara za brak opłaty

Opłata za brak wykupionego biletu parkingowego ma wynieść 250 zł, w miejsce obecnych 150 zł. W sytuacji opłacenia tej kary do 7 dni, opłata będzie wynosić 150 zł.

Cały dochód ze strefy parkowania na MPK i infrastrukturę rowerową

Radni zobowiązali także władze miasta, aby wszystkie środki uzyskane z opłat za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania gmina przeznaczała na poprawę publicznego transportu zbiorowego, budowę lub przebudowę infrastruktury pieszej i rowerowej lub zieleń i zadrzewienia w gminie. Zmiany mają wejść w życie 15 maja tego roku.

Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek argumentował, że obecne zasady dotyczące strefy były wprowadzane ponad trzy lata temu. Zaproponowane teraz zmiany - wskazał - są spowodowane inflacją, a także postulatami wnoszonymi przez mieszkańców.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa płatnego parkowania | Kraków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy