Oto najbezpieczniejsze samochody 2021 roku według Euro NCAP

Ranking bezpieczeństwa Euro NCAP 2021 podzielony został na sześć segmentów. Wśród najbezpieczniejszych modeli aut są samochody spalinowe i "elektryki".

Niezależni specjaliści z Euro NCAP (ang. European New Car Assessment Programme) opublikowali ranking najbezpieczniejszych samochodów w swoich klasach, które zostały poddane crash-testom w 2021 roku.

Eksperci wzięli pod uwagę łączną sumę punktów dla każdego z czterech głównych obszarów zapewniających bezpieczeństwo.

W ogólnej ocenie uwzględniono ryzyko obrażeń u dorosłych osób i dzieci podróżujące autem, ale też bezpieczeństwo pieszego a także seryjne systemy wspomagające kierowcę (wyposażenie opcjonalne nie jest brane pod uwagę).

Ranking samochodów, które osiągnęły najlepsze wyniki w swoich kategoriach podzielono na sześć kategorii biorąc pod uwagę nie tylko wielkość pojazdu i przynależność do danego segmentu, lecz także i rodzaj napędu.

Reklama

Mercedes EQS - kategoria "Executive Car” i „Pure Electric”

Luksusowy i w 100% bezemisyjny Mercedes EQS to jedyny podwójny zwycięzca rankingu Euro NCAP 2021. EQS nagrodzony został w kategorii reprezentacyjnych limuzyn "Executive Car" oraz wśród pojazdów z w pełni elektrycznym napędem "Pure Electric".

W przypadku bezpieczeństwa osób dorosłych Mercedes EQS uzyskał aż 96% i nieco mniej, bo 91% przy ocenie ochrony przewożonych w nim dzieci.

Pod względem bezpieczeństwa pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu (w tym rowerzystów), elektryczna S-klasa osiągnęła rezultat o wartości 76%.

Specjaliści z Euro NCAP oszacowali skuteczność działania elektronicznych systemów bezpieczeństwa EQS na niezłe 80%.

Škoda ENYAQ iV - kategoria "Large Off-Road"

W każdym razie po fazie crash-testów ENYAQ uzyskał notę 94% za ochronę dorosłych podróżnych oraz 89-procentowy wynik w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.

Czeski SUV otrzymał ocenę na poziomie 71% za ochronę pieszych oraz rowerzystów, natomiast układy asystujące kierowcy "wycenione" zostały na 82%, a więc więcej niż w luksusowym Mercedesie EQS.

Nissan Qashqai - kategoria "Small Off Road"

W rankingu najbezpieczniejszych modeli typu crossover nagrodę zgarnął Nissan Qashqai. Po przeprowadzonych testach zderzeniowych III generacja Nissana Qashqai uzyskała notę na poziomie 91% dla ochrony dorosłych pasażerów i kierowcy oraz 91% dla najmłodszych podróżujących crossoverem Nissana.

Najnowszy Qashqai utrzymał wynik 70% przy spotkaniu z pieszym czy rowerzystą a elektroniczni asystenci kierowcy wypracowały rewelacyjną skuteczności na poziomie 95%. Inżynierowie Nissana powinni być dumni, bo to najwyżej ocenione aktywne systemy bezpieczeństwa w całym rankingu Euro NCAP Best-in-Class 2021!

Škoda Fabia - kategoria "Small Family Car"

Według Euro NCAP najbezpieczniejszym samochodem wśród małych rodzinnych modeli jest najnowsze wcielenie Fabii.

Mieszczący do 5 osób hatchback Škody uzyskał notę 85% pod względem ochrony dorosłych oraz 81% w przypadku dzieci.

Zaprezentowana w I połowie 2021 roku Škoda Fabia otrzymała też dobrą ocenę (70%) w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu.

Pod względem elektronicznych układów wspomagających kierowcę czeski hatchback uzyskał wynik 71%.

Toyota Yaris Cross - kategoria "Small MPV"

Kolejna nieco myląca nazwa kategorii, bo podwyższony Yaris to raczej miejski crossover a nie minivan, jednak wyniki Euro NCAP nie pozostawiają wątpliwości.

Ochrona kierowcy i pasażerów na poziomie 86% i 84% za bezpieczeństwo dzieci to dobre rezultaty uzyskane m.in. przy uderzeniu frontowym w ścianę czy przy zderzeniu 

Jeszcze lepiej Toyota Yaris Cross poradziła sobie z ochroną pieszych i rowerzystów - wynik 78% to najwyższa nota w całym rankingu Euro NCAP Best-in-Class 2021 w tej konkretnej konkurencji.

Crossover Toyoty uzyskał też bardzo dobrą ocenę (81%) skuteczności działania układów asystujących kierowcy.

Karol Biela

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy